Tarım arazisini satmak kolay olmayacak

Sacmalamakta dunya 1.siyiz adam koyumde 50 donum satliga cikarmis hisseli degil fiyatinida demis almak isteyen gider alir niye ilce tarim aracilik etsin niye fiyatini belirliyo isteyen degerini soylemis isine gelende alir amac birileri arazilerin gelecek vadedenlerden haberdar olmasi mi. Ayni tutku gida diye 300 bin liralik sirketin 5 yil once kurulup hic icraat yapmadan 325 milyon liraya seker fabrikasini almasi gibi sirket kimin oda belli degil

Benim bildiğim 20 dönümün altindaki yerler satmak zor hisseli ise hisse sahiplerinin birine satabiliyorsunuz
Birde bizim gibi sanayi bolgesi olan yerlerde tarlalar sanayi gelecek diye yada benzeri işler kapış kapış satiliyor tarım harici binliraya alinan yerlere 100 binlira isteniyor
Şimdi bizde harita üzerinde belirlendi bazi bölgeler tarımsal koruma altina alındı
Tarimsal koruma altına alinan yerlere pek emlakcilar saldırmiyor tarim harici yasak
Belki konu basliği bununla ilgilidir
Be konuyu okudum ama neyle ilgili oldugunu pek anlayamadim

Benim bildiğim 20 dönümün altindaki yerler satmak zor hisseli ise hisse sahiplerinin birine satabiliyorsunuz
Birde bizim gibi sanayi bolgesi olan yerlerde tarlalar sanayi gelecek diye yada benzeri işler kapış kapış satiliyor tarım harici binliraya alinan yerlere 100 binlira isteniyor
Şimdi bizde harita üzerinde belirlendi bazi bölgeler tarımsal koruma altina alındı
Tarimsal koruma altına alinan yerlere pek emlakcilar saldırmiyor tarim harici yasak
Belki konu basliği bununla ilgilidir
Be konuyu okudum ama neyle ilgili oldugunu pek anlayamadim

Bölgesel olarak değişebilir belki

Zor durumdaki çiftçinin elindeki tarlasını büyüklere peşkeş çekmekten başka bir şey değil. Misal adamın tarlası var ama sıkıştı diyorki elindeki tarlaları komple sat. Komple satan adamın malını zengine peşkeş çekme. 100 yıl önce çiftçinin , köylünün malı haczedilemez diye kanun çıkaran Koca Mustafa Kemal ATATÜRK'ten nerelere geldik.

Tarım arazilerini koruyacağız diye şaçma sapan bir kanun çıkardılar köylüyü madur ettiler detaylı bir çalışma yapılmalı raskele çalışma yapıyorlar halkı madur etmekten başka bir yere gitmiyor.2014 de cıkan tarım konununa göre sincan bölgesi için konusuyorum bölgesel olarak değişiyor galiba 10 dekar altında hisseli bir tarla ise satılabiliyor 11 dekarsa satamıyorsunuz. önceden 20 dekar uzerinde ise arazi istediğiniz m2 de satış yapılabiliyordu köylü ihtiyacı oldugunda 500 m2 1000 m2 neyse satıp ihtiyacını gideriyordu suan köylünün 10 dekar arazziyi tamamını satmak durumunda bırakıyor ve dolayısıyla arazi m2 yukseldikçe alıcı bulmak zorlasıyor ve köylü yok pahasına arazisini satıyor

Bilmem neyden teyyare selam soyle o yare hele bir hisseli tarla sorununu coz cogu koyde tuvalet yapmaya ev yeri yok batida koyler sanayi turizm vb almis. Basini gitmis ic anadoluda koylerde in cin top oynuyor millet sütu marketten aliyor bunlar ne isle ugrasiyor