ANKARA/BÂLÂ SAĞMAL İŞLETME GEZİSİ

06.07.2017
1,740
886
33
ANKARA

Abiler selamaleykum. Ankara bâlâ da büyük sağmal bir isletme ziyaretim oldu. Ciftlik çok büyük iki ahır var tanesi 5000 m2 ye yakın. Ağırlıklı holstein var. Simental ve brown swiss de mevcut ama erkeklerini ufakken sattıkları icin onların nimetinden faydalanmıyorlar bu yüzden tamamen holsteine döneceklermiş. Kaba yemi kendileri yetiştiriyor. Gerçekten çok profesyonel ve örnek bir işletme. Şahsen ben çok beğendim. Veteriner ve ziraat mühendisi görev yapıyor ve bu yüzden de isletme hep başarılı tahsil boşa değil:) harici sorunuz olursa cevaplarım siz yazın 20180411_145503.jpg20180411_145334.jpg20180411_145337.jpg20180411_145701.jpg20180411_150305.jpg20180411_145709.jpg20180411_151629.jpg20180411_151933.jpg20180411_155500.jpg20180411_154739.jpg

Sen neerelerdeydin ya kac gundur merak ediyordum bende burasi bala tarim isletme degil mi
Abi baya bi girmedim foruma. Burası tigemin yeriydi babam sudanda bi fabrikada çalışıyor ya o çalıştığı şirket tigemden kiraladı burayı tigem %20 mi ne ortak buraya. Bu sağmal ahırı bunlar yaptı da o ufakların durduğu dandik ahırlar var ya onlar devletin yaptığı eski ahırlar beş para etmez ahır yapmışlar vaktiyle.

Valla abiler bişi diyim size. Giderken hep dedimki ilk defa güzel bir işletmeye gidiyorum teorikde birsürü bilgi edindim de acaba saha nasıl? Gitsem işten soğurmuyum? gibi sorular aklımdaydı. Ama işi o kadar sevdim ki saat 08.12 şuan okula gidecem yeminle okulu yakasım geliyor. Gerçekten is bana göre. Yazın da Allah'tan bir mani çıkmazsa çalışmaya gidip sahanın tozunu yutacağım inş. Bu sene lise son a gectigim icin yaz tatilim 6 hafta falan ama bu 6 haftanın çoğunu en az yarısını orada geçirmeyi planlıyorum.

Tamda arayipta bulamayacağın yer
Tabi isin içinde yaşamak bam başka
Tabi bu tür isletmelerde iş taksimati vardir
Ziraat mühendisi ayrı veyeriner ayri
Sağımci ayri traktörcü ayri
Patron olmak yine ayri bilgi tecrübe ister
Bizim burdada var iyi bir hostein işletmesi
400 baş sağılır 37 kg ortalama varmis gezdi arkadaşlar geçenlerde

Abiler selamaleykum. Ankara bâlâ da büyük sağmal bir isletme ziyaretim oldu. Ciftlik çok büyük iki ahır var tanesi 5000 m2 ye yakın. Ağırlıklı holstein var. Simental ve brown swiss de mevcut ama erkeklerini ufakken sattıkları icin onların nimetinden faydalanmıyorlar bu yüzden tamamen holsteine döneceklermiş. Kaba yemi kendileri yetiştiriyor. Gerçekten çok profesyonel ve örnek bir işletme. Şahsen ben çok beğendim. Veteriner ve ziraat mühendisi görev yapıyor ve bu yüzden de isletme hep başarılı tahsil boşa değil:) harici sorunuz olursa cevaplarım siz yazınEkli dosyayı görüntüle 26088Ekli dosyayı görüntüle 26089Ekli dosyayı görüntüle 26090Ekli dosyayı görüntüle 26091Ekli dosyayı görüntüle 26092Ekli dosyayı görüntüle 26093Ekli dosyayı görüntüle 26094Ekli dosyayı görüntüle 26095Ekli dosyayı görüntüle 26096Ekli dosyayı görüntüle 26097

yani Kandemir kardeşim türkiye de örnek bir çiftliğe ziyarette bulunmuşsun. Allah sanada nasip etsin inşallah. Holsteine hakkını vererek bakan biri başka ırka bakmaz. Ben senden bi konu hakkında bilgini alıcam. Çiftlik gezinde mondofon larla ilgili gözlemin ne oldu sonuçta kombinelerde 28 lt çok iyi bir rakam nasıl hayvanlar işletme memnun mu sordun mu yada yani biraz bilgi verir misin rasyonları neler idi konforları nasıl idi bunlar hakkında bilgi verir misin

Tamda arayipta bulamayacağın yer
Tabi isin içinde yaşamak bam başka
Tabi bu tür isletmelerde iş taksimati vardir
Ziraat mühendisi ayrı veyeriner ayri
Sağımci ayri traktörcü ayri
Patron olmak yine ayri bilgi tecrübe ister
Bizim burdada var iyi bir hostein işletmesi
400 baş sağılır 37 kg ortalama varmis gezdi arkadaşlar geçenlerde
Tabi abi öyle cok güzel bir isletme arasam bulamam halbuki çok yakinimdaymis. Bu isletmedeki başarılardan biri de o sagımcisı yemcisi hep farkli kisiler. Hatta yemci bi senelik izne cikinca hayvanlar sütten dusmus ortalik karismis kimse sebebini bilememis en son yemciye mi bise oldu deyince haa evet o izinde demisler mudur de hemen geri cagirin demis herkes isinde profesyonellesiyor sagimci ayri basarili yemci ayri basarili ve isletmede makina cok olunca iscinin de isi kolaylasiyor ve daha iyi isler yapabiliyor. Calismasi zor bir isletme olsa o kadar iyi isler yapamazlar iyi verim de alamazlar.

yani Kandemir kardeşim türkiye de örnek bir çiftliğe ziyarette bulunmuşsun. Allah sanada nasip etsin inşallah. Holsteine hakkını vererek bakan biri başka ırka bakmaz. Ben senden bi konu hakkında bilgini alıcam. Çiftlik gezinde mondofon larla ilgili gözlemin ne oldu sonuçta kombinelerde 28 lt çok iyi bir rakam nasıl hayvanlar işletme memnun mu sordun mu yada yani biraz bilgi verir misin rasyonları neler idi konforları nasıl idi bunlar hakkında bilgi verir misin
Amin insallah hepimize nasip olur abi. Şimdi montofonla ilgili muhakkak biri bişey soracak dedim sen sordun iyi de ettin:) şimdi abi 28 litre sadece montofonun verimi değil simental ve montofonun olduğu ama ağırlıklı simentalin olduğu bir sürünün ortalaması 28. Yani simental olmasa montofonun sütü çok daha yukarıdadır emin ol. Ben de en çok sevdigim sagmal hayvan montofon bende hep onunla ilgili sorular sordum ve aldığım cevaplar hep kısa kısaydı. Adamlara diyom abi sen hep holstein diyon da bu montofon daha etçi daha dirayetli diyom ama sürekli o veteriner dedi ki olsun holstein verdiği fazla sütten hepsini çıkarıyor dedi. Sürekli holstein övdüler. Bende hiç sevmem holsteini[emoji23][emoji23][emoji23] ama erkekleri besiye alsalar ufakken satmasalar eminim ki holsteini bukadar sevmezler. Montofon hem sütü de iyi eti de cok dirayetli de. O adam bana holsteini övebilir çünkü ucuza sağlık sorunlarını giderebiliyor. Veterineri zooteknisti her bir şeyi var. Ama ufak üreticiye holstein kolay kolay iyi gelmeyebilir. Şahsen ben 50-100 baş bi işletme açacak olsam kesinlikle montofondan vazgecmem. Simentali hiç almam ayı gibi yiyor sütü de ona kıyasla çok değil 25 kilo falan sütü var o kadar yemi bende yesem bende o kadar süt verrim[emoji23][emoji23] en optimum hayvan montofon[emoji106]

• Beğen
Tepkiler: aydinnz ve ebay06