Hisseli tapuya diğer hissedar başkasına satabilir mi

Ihaleye yabanci girer ama o yabanciyla ayni fiyati versen bile ortak oldugun icin sen alirsin, yabancidan fazla vermene gerek yok ayni fiyati ver alirsin.

Mahkemede once anlasma iste hakem tayin etsinler orada anlasamazsan dosyaya devam edilir.

Aynen öyle hissen varsa başka biri bile girse senden bir başkası alamaz artı bunun dışında sınır komşu tarla içinde geçerli şuan yabancı giremiyo arazine

Ihaleye yabanci girer ama o yabanciyla ayni fiyati versen bile ortak oldugun icin sen alirsin, yabancidan fazla vermene gerek yok ayni fiyati ver alirsin.

Mahkemede once anlasma iste hakem tayin etsinler orada anlasamazsan dosyaya devam edilir.

2 yıldır sıkıldık valla mahkemeye gidecek bu iş birde bizim olaya dışarıdan girmezler diye düşünüyorum 14 dekarda 2 dekara 50 dekarda 6 dekarına fiğe kim alsın da nabsın kıraç kuru tarla sonuçta

Bu konuda eminmişsiniz? İzale i suu davasına kalırsa iş sadece hissedarlar mı giriyor alım işine 3. Yabancı kişi giremiyor mu ? Aynı durum benim başımda da var sanki yabancılarda giriyor diye biliyorum bana satmak istemiyorlar 2 katı teklifime rağmen

İzalesuyu ya 3 uncu kişilerde girebilir en çok ücret veren mal sahibi olur öncelik ortakların ama en fazla parayı verenin olur ...

Bu konuda eminmişsiniz? İzale i suu davasına kalırsa iş sadece hissedarlar mı giriyor alım işine 3. Yabancı kişi giremiyor mu ? Aynı durum benim başımda da var sanki yabancılarda giriyor diye biliyorum bana satmak istemiyorlar 2 katı teklifime rağmen
izalei şuyu da satış yöntemini tercih ederseniz yabancılar da girer ancak aynen paylaşma yoluna giderseniz hisse oranında paylaşılır, diye biliyorum

İzalesuyu ya 3 uncu kişilerde girebilir en çok ücret veren mal sahibi olur öncelik ortakların ama en fazla parayı verenin olur ...

Aynen öyle.İzaleyi şuyu davası sonucunda satış kararı alınırsa tarlanın tamamı (tüm hisseler) satışa çıkar.Ve bu satış açık artırma usulü ile yapılır herkes açık artırmaya girebilir.Hissedarların hiçbir öncelikleri yoktur.Kim yüksek para verirse o alır tamamını.

Değerli tarlalarda izaleyi şuyu ya gitmeden bu işleri çözmek mantıklı olandır.Adamın parası çoktur dışarıdan gelir ihalenin bitmesine 10 saniye kala 3 liralık yere 5 lirayı verir alır.Hissene düşen parayı 5 liradan vergiler kesilir alırsın.Tarla adamın olur.

Ama dışarıdan alıcısı çıkmayacak kıraçta falan dandik tarla varsa bırak gitsin izaleyi şuyuya...2 katını verirsin razı olmaz ihalede normal değerinden ya kendisi alacak ya sana verecek ihaleyi.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş
Ama topraklardan reform da geçmişti adam inat etmiş siz almayin da kim alırsa alsin diyor biliyor bu aralar ev ve traktör aldığımızı ondan dolayı bizi zor duruma düşürmek için satıyor maddi durumu da iyi satan kişinin

Zaten bu işlerde hissedar tarlanın ederine razı olmuyorda böyle yollara gidiyorsa art niyetlidir.Madem devredeceksin bu tarlanın ederi belli al bunu bana devret dediğin halde bu yollara gidiyorsa bugün dava açsa en az birbuçuk yıl sürer ihaleye çıkması.
38 dönümün tamamını dışardan tek kişi girip almaz diye düşünüyorsanız bırakın gitsin mahkemeye. Anlasın bi anyayı konyayı.Sizin gözünüzdeki ederine kadar yükseltir üstüne çıkana bırakırsınız, alsın hayrını görsün.

Mahsuru yoksa nedir bu bahsettiğiniz yerin dekarının ederi?Ordan belli olur o iş.

Zaten bu işlerde hissedar tarlanın ederine razı olmuyorda böyle yollara gidiyorsa art niyetlidir.Madem devredeceksin bu tarlanın ederi belli al bunu bana devret dediğin halde bu yollara gidiyorsa bugün dava açsa en az birbuçuk yıl sürer ihaleye çıkması.
38 dönümün tamamını dışardan tek kişi girip almaz diye düşünüyorsanız bırakın gitsin mahkemeye. Anlasın bi anyayı konyayı.Sizin gözünüzdeki ederine kadar yükseltir üstüne çıkana bırakırsınız, alsın hayrını görsün.

Mahsuru yoksa nedir bu bahsettiğiniz yerin dekarının ederi?Ordan belli olur o iş.
Normal piyasası 20.000 ila 25.000 arasında oda 30 bin veriyorlar diyor ama 25binden fazla kimse vermez diye düşünüyorum 25 bine satıp 30 bine sattim diyecek mütahitler hariç kimse vermez o parayı ortaklığı bitirme davası da açamaz yoksa oturduğu ev de gidecek o zaman ya bize satacak ya da başkasına şehre yakın yol kenarında arazi

Bir de sırf bu aralar elimiz dar olduğu için satmaya kalkıyor eger alırsak da hayvanları satmak durumunda kalacağız yani bizi bayağı bir geriletecek

Normal piyasası 20.000 ila 25.000 arasında oda 30 bin veriyorlar diyor ama 25binden fazla kimse vermez diye düşünüyorum 25 bine satıp 30 bine sattim diyecek mütahitler hariç kimse vermez o parayı ortaklığı bitirme davası da açamaz yoksa oturduğu ev de gidecek o zaman ya bize satacak ya da başkasına şehre yakın yol kenarında arazi

Ohooooo...Demekki aynı tarlanın içinde oturduğu evde var.Eğer bu parsel tarla vasıflı ise sizden başkasına devrini yapamayacağı için buyursun canı ne istiyorsa onu yapsın.

Hiç dert etmeyin kendinize.Hatta şimdi durumum yok ben alamıyorum sende başkasına devredemezsin buyur mal paylaşım davası aç deyin.Açsında bi görsün dünya kaç bucak.

Ha yok burası arsa vasıflı ise,kendine düşen payı ayırıp satabilir,buyursun satsın kasmayın kendinizi.Sizin payınız sizde baki kalacak nasıl olsa.Arsa bölünürken sizi zarara uğratacak durum oluşmaz,rahat olun.

Ohooooo...Demekki aynı tarlanın içinde oturduğu evde var.Eğer bu parsel tarla vasıflı ise sizden başkasına devrini yapamayacağı için buyursun canı ne istiyorsa onu yapsın.

Hiç dert etmeyin kendinize.Hatta şimdi durumum yok ben alamıyorum sende başkasına devredemezsin buyur mal paylaşım davası aç deyin.Açsında bi görsün dünya kaç bucak.

Ha yok burası arsa vasıflı ise,kendine düşen payı ayırıp satabilir,buyursun satsın kasmayın kendinizi.Sizin payınız sizde baki kalacak nasıl olsa.Arsa bölünürken sizi zarara uğratacak durum oluşmaz,rahat olun.
Ayni tarla içinde değil ama ayni hissenin içinde 9 dönüm hisesi 7.5 dönümünu satacagim diyor

Evet 2.5 dönümü ayrı yerde baska bir tarlada 7.5 dönümü saticam diyor

SATAMAZ.

Hissedarlar dışında kimseye devir yapamaz,mal paylaşım davası açabilir sadece.Açarsada O parsel üzerinde tarlayla beraber ev kümes garaj ahır vs... ne varsa satışa çıkar. Hepsi elinden gider.

Hatta şunu söyleyeyim,oturduğu evin şahıs adına tapusu olmadığı için ihaleyi almaya kalkarsa kendi evini kendisi satın almak durumunda kalır.Bunada dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak derler.

Sen benim dediğimi yap. Ben şu an müsait değilim almıyorum, sende başkasına satamazsın git dava aç de.

Evet 2.5 dönümü ayrı yerde baska bir tarlada 7.5 dönümü saticam diyor

Siz olayı biraz karışık anlatıyorsunuz. Önemli olan parsel bazındaki ortaklık. Anlattığınıza göre 7.5 dönüm olan parsel ayrı 2.5 olan parsel ayrıdır. İkisinde de ortaklığınızın olması her iki parselin de satılması anlamına gelmez. Vakit geçirmeden avukata danışın. Yeni yargıtay kararları çıkıyor yeni içtihatlar oluşuyor. Normalde bu kişi satış bedelini tapuda yüksek de gösterse muvazaalı satış olduğu için bilirkişi tespiti isteyebilirsiniz. Yasal süreleri geçirmemek kaydıyla araziyi rayiç bedelini ödeyerek siz satın alabilirsiniz. Bu işleri yakından takip eden bir avukattan görüş alın. Şufa hakkı genel olarak bu şekilde ancak son değişiklikleri öğrenmek şart. Özellikle imar planına giren yerlerde şufa ve zilyetlik davalarıyla milletin malına mülküne çöken çakal dolu.

SATAMAZ.

Hissedarlar dışında kimseye devir yapamaz,mal paylaşım davası açabilir sadece.Açarsada O parsel üzerinde tarlayla beraber ev kümes garaj ahır vs... ne varsa satışa çıkar. Hepsi elinden gider.

Hatta şunu söyleyeyim,oturduğu evin şahıs adına tapusu olmadığı için ihaleyi almaya kalkarsa kendi evini kendisi satın almak durumunda kalır.Bunada dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak derler.

Sen benim dediğimi yap. Ben şu an müsait değilim almıyorum, sende başkasına satamazsın git dava aç de.
Gelse konuşacağız abi de adam bizimle konuşma ya bile tenezzül etmiyor araciyla haber yolluyor bakalim bir tanıdık avukat var onunla konuşacağız yarın nerden inceyse ordan kopacak başka çare yok ilgin ve bilgerin için teşekkür ederim abi

Gelse konuşacağız abi de adam bizimle konuşma ya bile tenezzül etmiyor araciyla haber yolluyor bakalim bir tanıdık avukat var onunla konuşacağız yarın nerden inceyse ordan kopacak başka çare yok ilgin ve bilgerin için teşekkür ederim abi

Merhaba,

Benzer bir durum bizim için de geçerli. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Dedemler 4 kardeş. Dedem, erkek kardeşi ve 2 kız kardeşi vefat etti.
4 kardeşin üzerine olan 5 ayrı tapu var. Her bir tapu için intikal yapılmış olup tapularda hisse pay oranları belli. Dedem ve erkek kardeşine düşen paylar kız kardeşlerine göre daha fazla. Zamanında bazı payları kız kardeşlerinden satın almışlar. Örnek vermek gerekirse 5 tapu yaklaşık 100 dönüm. Bu 100 dönümden dedeme 35, erkek kardeşine 45 dönüm, bir kız kardeşe 5 dönüm, diğer kız kardeşe 15 dönüm gibi.
Dedemin erkek kardeşinin de 3 çocuğu var. Bu çocuklardan biri borçları ( sanırım icralık durumlar da var ) nedeniyle 45 dönümden kendine düşecek olan 15 dönümü satmak istiyor ancak diğer 2 kardeşi buna pek yanaşmıyor, onların istediği fiyattan satılmasını istiyorlar. Aralarında anlaşamıyorlar. Satmak isteyen çiftçilik yapıyor, satmak istemeyenler çiftçi değiller, başka işle uğraşıyorlar. ( konu biraz uzun oldu gibi, kusura bakmayın lütfen).

Gelelim soruya;
1-Alım önceliği hakkı biz de olur mu? Biz de bahsi geçen 45 dönümü 15 dönüm ve 30 dönüm olacak şekilde ayrı ayrı zamanlarda alabilir miyiz? Örneğin 30 dönümü bu yıl, 15 dönümü bir sonraki yıl gibi. 45 dönümden 15 ve ya 30 dönümü alırsak kalan pay bizden başkasına satılabilir mi?

2-3 kardeş satma konusunda anlaşamadıkları için olay mahkeme ve ya icra yoluyla satışa giderse biz alamazsak bile dedemin üzerine olan pay ( 35 dönüm ) bundan nasıl etkilenir?

Merhaba,

Benzer bir durum bizim için de geçerli. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Dedemler 4 kardeş. Dedem, erkek kardeşi ve 2 kız kardeşi vefat etti.
4 kardeşin üzerine olan 5 ayrı tapu var. Her bir tapu için intikal yapılmış olup tapularda hisse pay oranları belli. Dedem ve erkek kardeşine düşen paylar kız kardeşlerine göre daha fazla. Zamanında bazı payları kız kardeşlerinden satın almışlar. Örnek vermek gerekirse 5 tapu yaklaşık 100 dönüm. Bu 100 dönümden dedeme 35, erkek kardeşine 45 dönüm, bir kız kardeşe 5 dönüm, diğer kız kardeşe 15 dönüm gibi.
Dedemin erkek kardeşinin de 3 çocuğu var. Bu çocuklardan biri borçları ( sanırım icralık durumlar da var ) nedeniyle 45 dönümden kendine düşecek olan 15 dönümü satmak istiyor ancak diğer 2 kardeşi buna pek yanaşmıyor, onların istediği fiyattan satılmasını istiyorlar. Aralarında anlaşamıyorlar. Satmak isteyen çiftçilik yapıyor, satmak istemeyenler çiftçi değiller, başka işle uğraşıyorlar. ( konu biraz uzun oldu gibi, kusura bakmayın lütfen).

Gelelim soruya;
1-Alım önceliği hakkı biz de olur mu? Biz de bahsi geçen 45 dönümü 15 dönüm ve 30 dönüm olacak şekilde ayrı ayrı zamanlarda alabilir miyiz? Örneğin 30 dönümü bu yıl, 15 dönümü bir sonraki yıl gibi. 45 dönümden 15 ve ya 30 dönümü alırsak kalan pay bizden başkasına satılabilir mi?

2-3 kardeş satma konusunda anlaşamadıkları için olay mahkeme ve ya icra yoluyla satışa giderse biz alamazsak bile dedemin üzerine olan pay ( 35 dönüm ) bundan nasıl etkilenir?
https://kayseri.tarim.gov.tr/Menu/106/Tarim-Arazilerinin-Bolunmesine-Son

Altta sıkca sorulan sorular bölümu var belki faydasi olur.

Paylı tarım arazilerinde, ekonomik bütünlüğün
altında olan veya yeter gelirli tarımsal arazi
büyüklüklerinin üzerinde olan paylar, hissedarlara
veya üçüncü kişilere devredilebilir. (Talimat-2/h)
 Paylı tarım arazilerinde kişinin payı ekonomik
büyüklüğün altında ise herkese, ekonomik
büyüklüğün üzerinde ve yeter geliri sağlamıyorsa
sadece hissedarlara satış yapabilir.

lazım olan kısım bu herhalde

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Selamlar
Mümkünse anlaşıp alın işiniz mahkemeye kalırsa zor
4 yıldır uğraşıyorum mahkemelerde hissemizi emlakçı aldı. Şufayı da kaybettik.
Türkiyede zor bu işler 5bin değil 50 fazla ver al
Ayrıca türkiyede açılan şufa davalarının büyük kısmı fiili bölünme sebebiyle kaybediliyor.
Fiili bölünmeyi araştırınız.
Kanunda geçmez lakin yargıtay içtaarıdır iyi niyet karinesine uymadığından hissidera vermez araziyi..
Toprak koruma kanunu işlemez o duruşmalarda kim güçlüyse o alır araziyi birde bizimki gibi değerliyse bittin..
100 bin liraydı arazi anlaştığımda dedemden kalan hisse 1 dönüm
Emlakçı habersiz 200 veemiş 140 göstermiş tapuda şimdi benden 350 istiyor şüfa açtım kaybettim
Hakim siz bölüp satmışsınız şüfa olmaz diyor.
Ayrıca adamları döwdüğüm içinde tehdit dawası açtılar. Birde o var
Ben onları öldürsem ömürboyu onlar beni öldürse 6 ay yatar [emoji120]ah benim uğrunda şehitler verilen güzel vatanım kimlerin elinde.. demeden yapamıyorum..