Nohut çiçek dönemi!

Arkadaşlar nohutta çiçek dönemi ilaç uygulaması yapan var mı insektisit ya da fungusit olarak zararı oluyor mu tecrübe etmiş arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum

hayır ilaçtan değil, asıl ilaç o dalları yeşillendiren ve yeniden çiçeklendiren. lakin mevsimi gelince nohut kuruduğu için o sonradan gelişen bakıldaklardaki taneler tam olgunlaşmaya ulaşamadan nohut kurumuştur artık. yani antraknoz riski var ise çiçeklenme başlangıcından itibaren tarla sürekli gözlenmeli ve hastalık belirtisi olur olmaz hemen ilaçlanmalı, lakin o dönemde yağmurdan tarlaya girilememe riski de oluyor bu da hastalığın daha da çok yayılmasına sebep veriyor ve sonuçta verim çok dülüyor

hayır ilaçtan değil, asıl ilaç o dalları yeşillendiren ve yeniden çiçeklendiren. lakin mevsimi gelince nohut kuruduğu için o sonradan gelişen bakıldaklardaki taneler tam olgunlaşmaya ulaşamadan nohut kurumuştur artık. yani antraknoz riski var ise çiçeklenme başlangıcından itibaren tarla sürekli gözlenmeli ve hastalık belirtisi olur olmaz hemen ilaçlanmalı, lakin o dönemde yağmurdan tarlaya girilememe riski de oluyor bu da hastalığın daha da çok yayılmasına sebep veriyor ve sonuçta verim çok dülüyor

Ben iki defa uygulama yaptım birincisine 1 ay oldu sanırım dekara 200gr dan antracol combi kullandım ikinci ilaçlamayıda bir kaç gün önce yaptım çiçek başlangıcı vardı bu defa bir kısmına dekara 25gr dan nativo bir kısmınada 50 gr dan bellis kullandım en kısa zamanda da fotoğraf paylaşacağım

Bizim nohutlarımız daha yeni çıktı 1 haftalıklar, geçen sene bir kısmı otlanmıştı otlanana challenge ile beraber 25 gram belliste atmıştık onlarda tekrar ilaç atmadık ve hastalanmadı da diğer otlanmayan kısım da antraknoz başladı ona da altis diye buğday pas ilacı attık o da çözülmüştü ve tabi hastalık başlar başlamaz altis ile ilaçlamıştık. bu sene daha beklemedeyiz bi büyüsün bakalım havada yağış da görünmüyor boşa da ilaç masrafına girmek istemiyorum

Merhaba abiler kardeşler

bu yıl ilk kez nıohut denemesi yaptım. Yer balıkesir ayvalık
HAstalık için herhangi bir ilaçlama yapmadım.
Sulama imkanım var sulamalı mıyım yardımlarınızı ve degerli yorumlarınızı bekliyorum.

Resimler ve ekler

• 20180423_143853.jpg
    20180423_143853.jpg
    6 MB · Görüntüleme: 291
  • 20180423_143925.jpg
    20180423_143925.jpg
    5.5 MB · Görüntüleme: 284
  • 20180423_143921.jpg
    20180423_143921.jpg
    6.1 MB · Görüntüleme: 259
  • 20180423_143914.jpg
    20180423_143914.jpg
    5 MB · Görüntüleme: 290
Merhaba abiler kardeşler

Sulama imkanım var sulamalı mıyım yardımlarınızı ve degerli yorumlarınızı bekliyorum.
Çiçek zamanı için boylar biraz kısa gibi. Cinsi nedir?

Tohumlardan bazıları antroknoza dayanıklı değil. Bazı cinsler ise baya dayanıklı ilaçlama tohum çeşidine göre olmalı bence.

Havalı mibzerle ekip çaba mj yaptınız dekara kac kg düştü tohum..

Sulama işine gelince toprak su drenaj i iyi değilse ve tohumunuz mazisini bilmiyorsanız büyük riskler oluşturur. Normalde kurak giden havada elbette diğer bitkiler gibi suya ihtiyaç var ama su (nem) ve sıcak birleşince mantar türeme(antroknoz) riskini unutmayın

• Beğen
Tepkiler: ismailpelivan
Merhaba abiler kardeşler

Bizimkiler 10 aralıkta ekildi nohut mibzeri ile dekara 30/34 bitki civarı vr dekara 14 kg civarı olacak şekilde aynı zamanda tabanda DAP 14 kg kadar cinsi Aksu boyu şuan çiçek zamanı başladı ve 50/60 arası dünkü görüntüler aşağıda _20180423_185347.jpg_20180423_185335.jpg_20180423_185315.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismailpelivan
yok ilk kez ekiyorum
Nohut köklerinde rhizobium bakterileri olur.Bu bakteriler toprağa azot bağlayarak baklagillerin azot ihtiyacını karşılar.Hiç baklagil ekilmemiş tarlalarda bu bakteriler az olduğu için bitki fazla azot alamaz.Sizin nohutunuzun fazla gelişememe sebebi bu olabilir.Ekimde bakteri aşısı yapabilirdiniz.Bir kaç ekimden sonra toprağınız kendi kendine aşılama yapabilir.Resimdeki nohut tarlasına muhakkak daha önceden baklagil ekilmişki böyle güzel gelişmiş olması lazım.

Boylanmadan cicek acmasi nohut cinsi ile alakalidir. Tohum varsa resmini atin bakalim. Resimde pek anlasilmaz ama boz yesil ise azkan degil ilica olabilir. Nohut boylanmaz ve taneleri kucuk olur. Ribhozyum bakterisi diyelimki yok ure atip kok yada yaprak beslemesi ile de azot vermek mumkun. Bu sene ilk defa ektigimiz tarlada nohutun boyu suan super tohumu saf azkandi. Gecen sene ilica ekili bi tarlanin bi kisminda azkan vardi orda iki tohumda bariz belliydi

Hocam çok kesin bilgimiz olmamakla birlikte çanakkale yerli tohum diye aldık rengi gayet beyazdı.ama boydan dolayı memnun değiliz. Anlamış da değiliz sulama kararı aldım. Deneyimleri daha sonra da kesintisiz paylaşacağım.

Yerli diye aldiysaniz azkan degildir. Sulama isi biraz daha riskli bu durumda bilmediginiz cins sularsaniz antraknoz olma riski yuksek yinede siz bilirsiniz ancak boylanmamasi cinsi ile alakali sulasanizda birsey degisecegini sanmam boy konusunda