2018 sezonu nohutlarda son durum

11.10.2017
477
323
26
Yozgat

IMG_4792.JPG

21 martta ekilen nohutlarda son durum kaç gündür yapmur yok ama hayırlısı bakalım

Maşallah senesi bol olsun.
İlk bellis uygulamasını ne zmn yapacaksınız yada yapmayı düşünüyormusunuz.
Benimkide bu boyda ilk uygulamayı bu hafta sonu yapacağım Allah nsp ederse.

Şu an herhangi bi mantar sorunu yok antraknoz hastalıgı çiçeklenme evresinden önce görülür bu boylarda asoshty yanıklığı görülebilir öyle bi durumla karşılaşırsam trifloxstrobin etken maddeli ilaç kullanacam

Şu an herhangi bi mantar sorunu yok antraknoz hastalıgı çiçeklenme evresinden önce görülür bu boylarda asoshty yanıklığı görülebilir öyle bi durumla karşılaşırsam trifloxstrobin etken maddeli ilaç kullanacam

Ascochyta yanikligi dediginiz antraknoz hastaliginin latince adi zaten. Ektiginiz cesit bu hastaliga dayanikli degil ise gelmeden uygulama yapmak en iyisi.

Ascochyta yanikligi dediginiz antraknoz hastaliginin latince adi zaten. Ektiginiz cesit bu hastaliga dayanikli degil ise gelmeden uygulama yapmak en iyisi.

Değil kardeşim bende senin gibi düşünmüştüm bikaç Edindiğim bilgide öyle olmadığını gördüm mesela kanadanın veya amerikanın bayer sitesine girip nohut için fungusitlere baktıgında antraknoz ve asoschty yanıklıgı diye görebilirsin

• Beğen
Tepkiler: ALI EFE
Değil kardeşim bende senin gibi düşünmüştüm bikaç Edindiğim bilgide öyle olmadığını gördüm mesela kanadanın veya amerikanın bayer sitesine girip nohut için fungusitlere baktıgında antraknoz ve asoschty yanıklıgı diye görebilirsin

Evet haklisiniz. Hastalik belirtileri benzer oldugu icin ben ayni hastalik oldugunu dusundum. Madison iki hastalik icin de cok iyi bu arada.

40 gun once ektigimiz gökçe cinsi nohutta ara ara sarı nohutlar var ot ilacı olarak bayer challange aldım yaprak gubresi atmami soylediler ciceklenmeyi arttiriyormus sizce ne yapmaliyim.ot ilacini kac gun sonra atmaliyim ve sararanlara ne yapmaliyiz.20180424_113634.jpg20180424_113623.jpg20180424_113552.jpg20180424_113516.jpg20180424_113520.jpg20180424_113526.jpg

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
40 gun once ektigimiz gökçe cinsi nohutta ara ara sarı nohutlar var ot ilacı olarak bayer challange aldım yaprak gubresi atmami soylediler ciceklenmeyi arttiriyormus sizce ne yapmaliyim.ot ilacini kac gun sonra atmaliyim ve sararanlara ne yapmaliyiz.Ekli dosyayı görüntüle 26559Ekli dosyayı görüntüle 26562Ekli dosyayı görüntüle 26560Ekli dosyayı görüntüle 26561Ekli dosyayı görüntüle 26563Ekli dosyayı görüntüle 26564
Sararlanlar yaygın olmaz kokte bit sıkıntı olabilir yada kurt vs zarar vermiş olabilir. Zaten baya sık görünüyor o hasat sayılmaz.

Challenge genis yapraklilar için yabani ot ilacı... Maras bölgesinde genelde hardal olursa atılır olmazsa atmanız bence şart değil tarlanız temiz duruyor. Baya da pahalı üstelik.... Biraz nohudu sarartir 15 gün boyunca...

Dar yapraklilar için (büyük ihtimal yabani yulaf yani yöresel ismi sifan için Helga super, ser super cobra super tarzı aynı etken maddeli ilaçlar kullanabilirsiniz bu ilaçlar isd baya ucuzdur ve nohutta zarar vermez.

Yaprak gübre zararsızdır içine ot ilacı ile karışık atabilirsiniz

bizimkilerde bu boyda yulaf var yabani yulaf değil geçen seneki yulaflardan bitenler biraz yoldum hafta sonu ama başa çıkamadım. purtima biraz sarartmıştı ama altta sulu tavuk ve mal gübresi olduğundan yeşerenlerde bir o kadar fazla

Bereketli olsun, kolay gesin.
Bu sezon havalar nohut ve kimyon havası gidiyor.Yağış rejimi düşük olduğu için yağmur arkasından balsıra düşüp nohutu yakmaz.Yağmur önünden balsıra ilacı atılır.Kimyonda kurak havayı sever.Toprak işlemleri önceden iyi yapılıp toprağın nem tutma kabiliyeti sağlanmışsa verim göreceğiz inşallah.