Don var !!

11.10.2017
477
323
26
Yozgat

IMG_4808.JPG

Gece -2 derece soguk beklentisi var bundan iki gün önceki don mercimeklerin yapraklarını kuruttu aynı kaderi nohutta yaşamak istemiyorum sizce ne yapabiliriz tavsiye tecrübe her şeyi konuşabiliriz forumda biraz beyin fırtınası yapalım istiyorum her görüşe eleştiriye açıgım teşekürler

Niğde’de bi önceki don olayında bizim bulunduğumuz Güney bölgesinde atlatmıştık kuzey bölgesini komple vurmuştu Niğde’nin bu sefer don haritasında gene çoğunluk kuzey bölge Güney bölgesinde gözükmüyor ama genede çok riskli birde don gerçekleşirken havanın bulanık olması çok önemlidir bulanık olursa etkilenmez hava açık ve - ye düşerse yıldızladımı o zaman kork bide don olduğunu şundan anlayabilirsiniz bölgenizde ceviz ağaçları varsa cevizin yaprağını üttümü gitti demek yaprağın uç kısımları siyah olur yanmış gibi hayırlsıı Allahtan nasip kısmet yarın gece riskli bizim için uyumak yok bakalım.

Maksat ıslatmak değil. Suyun sıcaklığından faydalanmak. Patates erken biri Sap balyalarını ıslatıp tarlanın etrafına dizip yakmıştı. Ruzgarsiz havada donu önlüyormuş duman . Ama tarla çok sa ya nasip diyeceğiz

Suyun sicakligindan faydalanmiyorsunuz.

Serptiginiz su hava ile soguyup donarsa her santimetrekupu 80 kalori isi verir disariya ve bitkinin donmasini onler. Onemli olan su damlalarinin yaprak uzerinde cig gibi kalmasi.

Yaprak uzerindeki su damlalari sogugu alip donarken verdikleri enerji alttaki yapragi koruyor.

Son aldıgım kararla potasyumlu su uygulayacam yaprak yüzeyinde kalan damlacıklar buz haline dönüşürken dışarıya ısı verir yaprakla teması sağladıgım sürece biraz da olsa faydası olacak diye umut ediyorum