2018 CEYHAN 99 BUĞDAYLARIN DURUMU

D7300106-0AA8-47AF-8CAB-62279C623459.jpegMerhaba herkese bu yıl yaklaşık 56 dekar Ceyhan 99 ektim bunlar 14 14 ve 28 dekar olarak 3 parça parçalardan 14 dekar olanların birisi sulu ve sertifikalı tohum dane mısır yeriydi. Diğer 14 dekar kuru 2. El elenmiş tohum ve kuru tarım geçen sene arpa yeriydi. Diğer 28 dekar olan sertifikalı tohum o da kuru tarım geçen sene fiğ yeriydi. Hiç birisine ot ve kök hastalığı ilacı atmadım. Rabbim herkesin mahsulune bereket versin. Sizlerle deneyimlerimi harmanda da paylaşacağım.

Teşekkür Ederim Özgür Kardeşim bu resim 14 nisan cumartesi günüçekildi buğdayın içindeki adam babam. cumartesi günü çiçek uçuruyordu buğdaylar. artık yava yavaş süt oluma dönmüştür. Bizde de yok daha da görünmüyor sulama imakanı olmadığım araziler ve diğer çiftçilerde sıkıntıda

Timac agronun ORİS isminde bir yaprak gübresi deniz yosunu katkılı %3 üre azotu %15 fosfor ve 4.3 çinko var ben bu ürünü yaklaşık 4 senedir bağda salkım uzatmada kullanıyorum keşke bu sene maliyetine bakmayıp kullansaydım buğdayı stresten koruduğunu duydum hemde çinko olarak verimi yakalardık.
Seneye ya nasip

Timac agronun ORİS isminde bir yaprak gübresi deniz yosunu katkılı %3 üre azotu %15 fosfor ve 4.3 çinko var ben bu ürünü yaklaşık 4 senedir bağda salkım uzatmada kullanıyorum keşke bu sene maliyetine bakmayıp kullansaydım buğdayı stresten koruduğunu duydum hemde çinko olarak verimi yakalardık.
Seneye ya nasip
Çiftçimiz araştırma yaparak maliyetleri düşürebilir malesef bahsettiğiniz ürünün dönüm maliyeti ciddi miktarlarda. Bereketli bir sezon geçirmeniz dileği ile.

Bugün buğdayları gezdim daha 15-20 güne kada gerek görünüş olarak gerek boy ve ottan temizlik olarak benden kat kat iyi olan yan komşumun parseli kuru olduğu ve sulamadığı için kılçıklardan başlamış kurumaya bizim ki daha yeşil buğdayda suyun farkının bu sene gerçekten hissettik Allah herkese yedirmeyi nasip etsin
Köydeki diğer buğdayları da gezdik hepsi sıcağın etkisinde kalmış bahar kurak geçti