Besi hayvancılığında Büyükbaş mı Küçükbaş mı?

Forumdaki ilk mesajım merhabalar. Hayvancılık işinde değilim fakat 2000 baş gibi küçükbaş çiftliği projemiz olacak bu yüzden 4-5 aydır forumu takip ediyorum.

Küçükbaş tercihimizi Ebru hocanın geliştirdiği Anarom koyunlarından yana kullanmayı düşünüyoruz.

Okuduklarımdan, seyrettiklerimden ve tecrübe eden kişilerden ilk ağızdan aldığım bilgilere istinaden küçükbaş besicilikte, çoklu gebelik ve yemden faydalanmanın en önemli etmenler olduğu bilgisine sahip oldum.

Anarom tercihini bu yüzden yaptım %220 ikiz doğum oranı mevcut. Vaat edilen 2 yılda 3 kuzulama toplam 6 kuzu. Hatta Ebru Hocanın bahar kuzularında 100 koyundan 220 kuzu aldıklarını okudum. Kendi açımdan besleyeceğimiz ırk belli oldu.

Yem konusunda ise yetişkin bir koyunun ağırlığının %3ü kadar günlük yeme ihtiyacı olduğunu öğrendim (50kg bir koyunun 1.5-2kg gün). Adetler az olduğunda mera değerlendirilebilir fakat 2000 baş bir işletmede bu koyunları meraya salmak ne kadar mümkün olur o konuda hiç bir fikrim yok.

Gelelim beslenme maliyetine. Bu konuda forumda tecrübeli olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

Çiftliği Trakya'ya (büyük ihtimalle Edirne) kurmak istiyoruz.

1- Trakya'da ATK (Ayçiçek tohumu küspesi) ve öğütülmüş ayçiçeği kabuğuna yonca ve diğer yem bitkileri fiyatından daha ucuza temin edebiliyoruz. Küçükbaş besicilikte kullanabilir miyiz? Kullanabilirsek hangi oranda?

2- Yine Trakya'da Pancar posasını, yonca gibi yem bitkilerinden daha uygun fiyata temin edebiliyoruz (Alpullu şeker fabrikası) Küçükbaş besicilikte kullanabilir miyiz? Kullanabilirsek hangi oranda?

İlgilenecek olan arkadaşlara teşekkürler.

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici