Besi hayvancılığında Büyükbaş mı Küçükbaş mı?

Arkadaşlar ben hayvancılık ile geçimini sağlayan birisi değilim; ama son zamanlarda ilgi duymaya ve araştırmaya başladım. Bazı konuları araştırdıkça (bu benim fikrim tabii ki) küçükbaş hayvancılığın matematiksel olarak çok daha mantıklı olmasına rağmen büyükbaş hayvancılığın daha çok tercih edilmesini garip karşılıyorum. Garip karşılamamın sebeplerini sıralamaya çalışayım.
1-) ineklerin 9 ayda Doğum yapmasına rağmen küçükbaş hayvanların 5 ayda Doğum yapması.(bence en garip olan neden de bu.)
2-) küçükbaş hayvanların muazzam bir ikizlik oranının olması.
3-) maddi olarak dara düşüldüğünde yem almak yerine hayvanları meraya çıkartarak neredeyse sıfıra yakın maliyetle küçükbaşları besleyebilme imkanı.
4-) barınak maliyeti olarak küçükbaşların çok daha ucuza bakılabilmesi.

Bu nedenler benim aklıma gelenler;
Sizce gerçekten de büyükbaş hayvan bakmak daha mı mantıklı (nedenleri yazarsanız sevinirim) yoksa yem sektörünün birçok tarım kanalı ile de pazarlama stratejilerini destekleyerek büyükbaş besisini (yem ve besleme ürünlerini ) insanlara dayatması mıdır?

• Beğen
Tepkiler: sinoplu
Son kuzu kesim fiyatlari ile gercekten çok çok haklisin
Tabi küçük baş biraz daha karlılık acisindan maliyet açısından doğaya bağlı
Sosyallikten şehirden insanlardan uzak
Yazin tozu toprağı sineği
Kışın çamur soğuk kar buz ile barışık olmak gerek
Ama son olarak tekrardan bencede su an küçük baş daha karlı

Evet sosyal hayat olayı mantıklı; büyükbaş beslerken sosyal hayat aşırı etkilenmiyor. Ve sanırım büyükbaş daha az ilgi istiyor .

Evet sosyal hayat olayı mantıklı; büyükbaş beslerken sosyal hayat aşırı etkilenmiyor. Ve sanırım büyükbaş daha az ilgi istiyor .
Kucuk başta hazır bakılabilir ama karli olmasi için mera
Birde sana anlık foto yem karmayi beklerken cektim şimdi
Hem küçük baş hem büyük baş 20180422_190346.jpg20180422_190208.jpg20180422_190135.jpg

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
Ismail arkadas cok guzel fotograflar, sagol. Yem yolu ustu ortulu gerisi acik, meraya bitisik herhalde. Hayvanlar yaz kis acik alanda mi yatiyorlar ? Kucukbas ve buyukbas bu kadar yakin, hastalik riski yok mu ?

Ismail arkadas cok guzel fotograflar, sagol. Yem yolu ustu ortulu gerisi acik, meraya bitisik herhalde. Hayvanlar yaz kis acik alanda mi yatiyorlar ? Kucukbas ve buyukbas bu kadar yakin, hastalik riski yok mu ?
Tabi yaz kis
gece gunduz böyle büyük ile küçük baş yakin ama mera ve yattigi yer ayri
ismail bey atermit yapsam ahırı uygun olur mu sizce koyunlar için meraya cepeli 12 * 20 şekilde duvar ve carıyı atermitden
Ahsap gibi yok ama pahalı
Bizde eternit olur ama sizin iklimi bilemem
En önemli mekanin yönü ve havalandirmasi
O zaman siz benim sorumu cevaplayacak en yetkili kişisiniz :) ikisi de elinizde kapalı sistemde mevcut olduğunu göre şu anda hangisi gerçek manada daha karlı gözüküyor.
Başta da dedigim gibi küçük baş masrafi az

Evet Serdar kivircik çoğunlukla
Daha önce bahsetmistim babam bakar koyunlara hiç yem bilmez koyunlar bizim mera ve sadece kuru ot
Anguslar da şahane duruyor..Nişanlım da Genç çiftçi projesinden düveye yazıldı. Üniversite bitirdi, köye yerleşti çıkar inşallah. Bizde Angusla melezlemek istiyoruz bu hayvanları, 5-6 hayvan için sperma bulabilir miyim abi?

Anguslar da şahane duruyor..Nişanlım da Genç çiftçi projesinden düveye yazıldı. Üniversite bitirdi, köye yerleşti çıkar inşallah. Bizde Angusla melezlemek istiyoruz bu hayvanları, 5-6 hayvan için sperma bulabilir miyim abi?
Hiç sıkıntı olamaz angus bildigim kadar
Bizim veterinerin elinde her zaman bulunuyor
5 yaş üzeri ineklere farklı irk serbest su an
Allah mesut etsin hayvani hayvancılığı seven koyde duracak hemde okumuş eş zor günümüzde
Zaten hayvancılığın et üretiminin azalmasinin sebeplerinden biride bu
Kirsalda köyde hayvancilik deyince eş bulunmuyor
Benimde kizim var bu yil hukuk fakultesi bitiyor bilmez kac hayvan var ahirin kapisi nerden acilir
Neyse herkes mutlu olduğu işi yapsin
Konu buyuk başmi küçük baş mi iyi

• Beğen
Tepkiler: Serdar17
Bu konu hep tartisiliyor, hatta sut/besi hangisini yapalim da tartisiliyor. Sanirim cevap basit, sartlarina hangisi uyuyor. Meran mi var yoksa kaba yem mi yetistiriyorsun, bolgende sut fiyati nasil, ete talep nasil. Bunlara gore karar vereceksin. Coban ve isci bulunabilmesi de ayri olay, sanirim isletme buyuklugunu ve hayvan sayisinini belirlemede etkili olur.

Bu konu hep tartisiliyor, hatta sut/besi hangisini yapalim da tartisiliyor. Sanirim cevap basit, sartlarina hangisi uyuyor. Meran mi var yoksa kaba yem mi yetistiriyorsun, bolgende sut fiyati nasil, ete talep nasil. Bunlara gore karar vereceksin. Coban ve isci bulunabilmesi de ayri olay, sanirim isletme buyuklugunu ve hayvan sayisinini belirlemede etkili olur.

Hocam hemfikiriz ama, benim asıl sormak istediğim, elimde hiç mera alanı yok ve hiç tarlamda yok. Misal sadece 5 dönüm bi arazim var, ve üzerine bir barınak yapıp sadece satın aldığım ürünler (yem, kaba yem vb.) ile besi hayvancılığı yapmak istiyorum. Bu şartlarda küçükbaş hayvancılık matematiksel olarak bana daha mantıklı geliyor (5 ayda doğum yapması ve ikizlik oranının epeyce yüksek olmasından dolayı, çok daha hızlı çoğalacağını ve ticari olarak daha karlı olduğunu düşünüyorum) buna rağmen bütün tv programları ve yem firmaları büyükbaş ile ilgili çalışıyor. Ben bu durumun firmaların bize dayatması olduğunu düşünüyorum. Ama bu işlerden geçimimi sağlamadığım için sizler kadar Bilgi sahibi de değilim, sadece fikir edinmek için bunu sormak istedim.

Kapali sistem ( entansif ) kucukbas apayri bir is. Yapanlar var televizyonda izliyorum ama pahali ve sorunlari olan bir is, hepsi damizlik saticisi kasaplik yetistirmiyorlar. Maliyeti kurtarmiyor sanirim, nede olsa damizlik deyince pahali satiliyor. Bununla ilgili bir baslik var https://www.trakkulup.net/showthrea...i-irk-secimi-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

Bu basligi sabirla okursaniz faydali olur.

Okudum hocam orayı [emoji16]

benim dediğim tam olarak entansif değil; hayvanlar bir barınakta kalacak ama istedikleri zaman bahçeye çıkacaklar ve bahçe de yenilikler olacak. 5 dönüm dememin sebebi o. Ben sadece olayın matematiğindeyim inekleri kapalı sistemde beslemeye alıştıran insanlar olduğuna göre koyunlarıda bir şekilde bu hayata adapte edebiliriz diye düşünüyorum.

buyukbas kucukbas alım ve yem maliyetleri karsılastırıldığında kucukbas daha karlı ama kucukbas zahmetli, surekli gezeceksin, banyosu, tek tek asılama, yün kırkma dogumların uzun zamana yayılması ve cobanların tercih etmemesi sebebiyle insanlar bakımı daha kolay olan buyukbasa yöneliyor.

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici

buyukbas kucukbas alım ve yem maliyetleri karsılastırıldığında kucukbas daha karlı ama kucukbas zahmetli, surekli gezeceksin, banyosu, tek tek asılama, yün kırkma dogumların uzun zamana yayılması ve cobanların tercih etmemesi sebebiyle insanlar bakımı daha kolay olan buyukbasa yöneliyor.

Sanırım en kapsamlı ve özet anlatım sizinkisi oldu;
Yani sermayesi az vakti çok olan için küçükbaş, sermayesi çok vakti az olana büyükbaş uygun?

Bu ise kendini adiyorsan hepsi ayni bir ömur geciyor onu bilirim sadece hayvancilik bence 42 yas uzeri insan isi yoksa ömrun bok icinde gezer ha cok zengin olursun cobanin adamin olur o ayri tek senin gecse neyse hanim cocuk hepsi perisan yagmur ustunden gecer soguk ustunden gecer gunes ustunden gecer