Köye prefabrik ev yapımı süreç ve maliyetleri

Merhaba arkadaşlar, kandıra'daki 1850 mt arazimize 73 m2 prefabrik ev yapıyoruz, aşama aşama nelerle karşılaşıyorsak bu başlık altında paylaşmayı ve fikir alışverişinde bulunmayı umuyorum..

Şu ana kadar neler yaptık neler odedik başlıklar halinde yazıp daha sonra her başlığı kendi içinde açmak isterim.

Arazi hafriyat, tesviye, fosseptik kuyusu açılması ve 1 kamyon mıcır için 3200 tl ödedik, plânlarımızın çok üzerinde tutan bu kalemde en önemli etken arazi zemininin kayalık yapıda olmasıydı.

Fosseptik için acılan çukura üç adet künk yerleştirdik, beton fosseptikten daha pratik ve az maliyetli olması avantaj.. (3200 tl nın içine dahil)

Inşaat ruhsatı ve projeler için mühendislik bürosuna her şey dahil 6750 tl ödedik.

73 m2 ev için 100 m2 beton zemin (50 cm kalinlik) 11.000 tl ödedik.

Prefabrik ev için 32.000 tl ödedik, standart tekliflere ek olarak camlara demir ferforje, mutfak dolabı, işçi yatak yemek masrafları fiyata dahil..

Şu ana kadar harcanan tutar 53000 tl, ev ıcinin zemin kaplamaları ve çıkacak diğer masraflar için aklıma geldikçe yazmaya devam edeceğim.

20180425_130700.jpg

Baskan 50 cm beton ve mühendislik parasi sanki biraz fazla olmus gibi geldi pompa gelmismiydi betonu atarken
Başkan kime gitsek elinde ıs var, işi almıyorlar bile, gelen 16-17 çekti, 11 diyene verdik, 12 lik hasir demir serdi betona.. bu kadarını bulabildik..

Mühendislikte elektrik, su, iş takipleri, zemin etudleri filan da dahil, pek anlamadığımız konular olduğu için referansı sağlam olana teslim olduk, bir kaç yerden fiyat aldık hep aynı fiyatı verdiler.

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Arkadaşım eğer yapdıgın alan köy sınırları içerisinde ise mühendislik bir işin yodu senin belediyeler köy projeleri var 120 metrekareye kadar 900 TL masraflı ruhsat ve planproje adres kapı numarası hepsi içinde bence senin 6750 havaya gitmişşş aynı işlemleri bende yapıyorum ruhsat elimde şuan benim

Ben 61m2 yaptım 2017 yazında Herşey zemin işçilik kurulum mutfak banyo zemin döşemeleri dış zemin kaplamaları fayans seramik wc çukuru hepsi 55.000 liraya mal ettik

IMG_9351.JPG

A dan z ye olunca m2 hesabı 900-1000 liraya çıkıyor şuan veranda bölmesine cam yaptırıyoruz 60 ı bulur bütün bu detaylar ile beraber

Yalniz size birsey soyleyimmi ben 100 metrekare iki katli ev yapiyorum su anda köye oda 60 bini buldu bence yakinda bitecek son laminanti kaldi

Zemin beton banyo wc fayans seramik kaplama banyo dolabı mutfak dolabı Dış zemin beton kaplamaları fln yani ıvır zıvır dekoru para tutuyor abi Dediğin gibi betonarme yapaydım olurdu ama projeden kaçmak arsayı öldürmemek adına prefabrik yaptık yoksa arsanın ortasına proje veriyor Şuan köylerde anahtar teslim m2 1000 liraya betonarme yapıyorlar

Biliyorum cok para gidiyor mutahite versek bize 150 bin isterdi kesin cunku bizim hem cok malzememiz vardi hem de biraz is gucu bizden oldu daha bir suru is gerci dedem beni bitirdi bu ev diyor ama eve bakincada cok iyi oldu diyor biz ev yaptigimiz arsayi yeni aldik arsa cok kotu oldugu icin evimiz kare olmadi cap oldu ama genis oldu gelenler tam sehir evi yapmisiniz diyor :)

selamlar,
ayrıntıya dikkat.
yer; bizim köy.
Allah akıl fikir versin.

Ekli dosyayı görüntüle 51524
Bizim burada bir usta tuğlaları icine çokça insaat demiri geçirip iki basa sabitliyordu , böyle yapıyordu , kapı üstlerini
Bunun da ortasinda altinda birsey vardır
Fotoda Diğer pencere iki sıra işlenmiş iyi görünüyor
Ya biliyordur ne yaptığını yada çerçeveler cok sağlam [emoji4]

Kar yağınca kesinlikle çöker mühendislik harikası
Tahtaları sökerken inşallah tepelerine düşmez
Lento dıyoruz biz kesinlikle beton yapması lazım o kısma içine küçük 5 cm kalınlığında birde penceremidir nedir çok geniş olmuş kapıysa bir kiris dolansın uyanık abiye söyle
Adam sağlı sollu direk koymuş 230 cmlik bir kiriş herseyı kurtarır pencere sağlam olur duvar sağlam olur ne deyım usta nasıl yapıyor bunu onun aklına şaşarım
alttaki destekleri çıkart bakiyim dedim,
söktü, ve sonra hepsi yerde :)
"abi ıyiki geldin" diyo.
o an kendini mimar sinan sandı herhalde.