Bir Ruslar eksik kalmıştı bunlarda bize göz dikti.

Rusya: Türkiye'nin, pazarını Rus et üreticilerine açmasını bekliyoruz-Sputnik

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, domates alınan Türk
şirketlerinin listesinin genişletilmesine karşılık olarak, Türkiye'nin
de kendi pazarını Rus et üreticilerine açmasını umduklarını söyledi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/20...ini-rus-et-ureticilerine-acmasini-bekliyoruz/

• Beğen
Tepkiler: Emreeed

https://tr.sputniknews.com/rusya/20...ini-rus-et-ureticilerine-acmasini-bekliyoruz/
Adamlar yillar önce biz et aliyordu 5 10 yilda islah ettikleri hayvanlarla simdi dunyada et sektorunde ihracaatci oldu rusya dogru hsyvancilik politikasiyla disa bagimlliktan kurtuldular

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi
"et yine patladı gidiyor"
"bir ruslar eksikti"
biz neye yakındığımızı bildiğimizi sanmıyorun.
sanırım işimiz yakınmak,,,
çalışıp üretmek değil.
et pahallansada,ucuzlasada feryat ediyoruz :)
bana biri neler dönüyor anlatsın.
ciddiyim.

Bir çiftçi ve hayvancı olarak bu konuda bir fikrim var aslında, bende yazma becerisi pek yok, genede becere bildiğim kadar yazmaya çalışayım
Et sorununun bir kaç nedeni var
Geçmişe baktığımızda dünyada kişi başına et tüketiminde dünya lideriydik, çünki ta orta asyadan gelirken bile yanımızda koyun ve keçi vardı, küçük obalar halindeylen Anadolu ya gelişimiz bile küçük başın otlak takibi
Küçük baş bereketlidir mübarektir eti yenir, yünü ve derisi giyecek olur, sütü peynir yogurt, küçük baş varsa aç değilsin kısaca,
Bizim çoğrafyamızda bitki örtüsüde genelde kısa boylu mera ve otlaklardan oluşuyor, kabul etsekte etmesekte ilkimsel kaderimiz bu, 30 sene önce ülke nüfüsü ile eş değer küçük baş sayımız vardı ve küçükten büyüğe severek tüketiyorduk sıkıntı yoktu.
Sonra ne oldu ?
Doktorlar dedi yağlı et zararlı kalp hastası olursun, kolestrol ve daha bir sürü şey
SOnra küçük baş ğara etmemeye başladı, büyükler doktor korkusundan yemeyince, az yenmeye başladı, az pişmeye başlayınca yeni nesilde koyun keçi eti KOKUYOR denmeye başladı, tüketim azaldıkça mal para etmeme başladı derken meslek para kazanmamaya ve sayı düştükçe düştü
Bu sefer yağsız diye büyük başa rağbet oldu, Bu kadar nüfusa göre Büyük baş az ve büyük baş fabrika yemine endesli
Fabrika yeminin içindeki ATK, PTK, soya küspeleri, vitamin, mineral ve son yılları saymazsak mısır yurt dışından geliyor
Dövize endesli yani ( Son aylardaki yem zamlarının nedenide budur) Büyük baş oburdur çok yer ve küçük başa göre yavaş gelişir
Koyun senede 2 defa dogurabilir ve yavrusu 3 ayda kesile bilir, ama Büyük baş verirse senede bir yavru, yavruda 16 ay sonra anca kesilir
Birde işin politik boyutu var, Ülkemizin en büyük yem üretiçisinin sahibi Bursa millet vekili olunca, hükümet yemin üstüne gidemiyor,
Girdiler yükselince maliyet yükseliyor, Gelişim zamanı uzun hayvanın
Her büyük baş her doğurmada illaki sütte veriyor, çok yavru çok süt demek, bu sefer süt para etiyor, süt para etmeyince anne kesime gidiyor, anne yoksa yeni yavrularda yok, böyle pis bir ikilem var :)
Kısacası başka ülkeden gelmeden, sadece bu topraklarda karnı doyacak hayvan küçük baş
Küçük baş nüfusu acilen %1000 artırılmalı, bunun içinde ne gerekiyosa yapılmalı,
Küçük baş etinin sağlıklı ve besleyici oldugu kamu spotu reklamları ile desteklenmeli
Tek yol küçük baş

Yazan : Bir büyük baş üretücisi :)

Gercekten hayata ben bile bakinca ben bile anliyorum ki ekonomide degil secim ne yaparsa yapsinlar eger bi yerlerden para gelmezse buyuk sıkıntilar yasayacagiza benziyor bir daire 200 bin kendim memurum kac sene biriktirdim kac senede odeyecegim zor aldim hersene ustune kac bin koyuyor mutayitler sehirdekiler artik ev is ve as bulmakta asiri zorlanacak yada eski usul 40-50 metrekare evlerde yasamaya baslayacak bu luks bu ulkeye fazla

Uçsuz bucaksız boş meralarımız var birçok anadolu ilindi , bunlar 20-30 sene önce olduğu gibi genç insanlar ve hayvan ile dolmazsa , o uçsuz bucaksız topraklardan ve meralarda her baharda biten binlerce tonluk otlardan bir tl lik katmadeğer yaratamayız. Yüce atamızın dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Ufuk abi çok güzel mantıklı düşünüyorsun bence çok haklısın. Bu sözler bence herşeyi özetliyor , tek ihtiyacımız olan şey. FB_IMG_1523657209170.jpg

Bilmiyorum ama bu gerçekleşirse kapitilasyon vermiş olmazmıyız?

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci03
Ufuk abi çok güzel mantıklı düşünüyorsun bence çok haklısın. Bu sözler bence herşeyi özetliyor , tek ihtiyacımız olan şey.Ekli dosyayı görüntüle 26711

Gürcan seni gerçekten yürekten söylüyorum senin su profil resmini görünce yorumlarda içime sevinç çöküyor aferim paşam sana memleketi siz gençler kurtaracaksınız bak bunu yazın kenara.

Uçsuz bucaksız boş meralarımız var birçok anadolu ilindi , bunlar 20-30 sene önce olduğu gibi genç insanlar ve hayvan ile dolmazsa , o uçsuz bucaksız topraklardan ve meralarda her baharda biten binlerce tonluk otlardan bir tl lik katmadeğer yaratamayız. Yüce atamızın dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Senin o atan varya o atan kurban olsunlar ona ne büyük adammış.

Gürcan seni gerçekten yürekten söylüyorum senin su profil resmini görünce yorumlarda içime sevinç çöküyor aferim paşam sana memleketi siz gençler kurtaracaksınız bak bunu yazın kenara.
Eyvallah abim çok teşekkür ederim. Bu ülke toprakları bize emanet kaldı, emanete sahip çıkmak lazım değil mi? İnan kanım kaynıyor her fırsatta köye kaçıyorum toprakla bir şeylerle uğraşmak istiyorum, toz yutmak istiyorum, iyi ki toprağı seviyorum. Çok şükür.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
"Ot sorunu et sorunu--et sorunu ot sorunu" bütün mesele bu, bu meseleyide en önemlisi olarak küçükbaşı artırarak yapabiliriz çünkü kış mevsimi hariç hep doğadan bedava besleniyor gider bu az oluyor para kazandırıyor am izmirdeki büyükbaş çiftliklerine bakın aksaray dan konyadan yonca slaj naklediyor ve büyük harcama yapıyorlar. Ama artık küçükbaşta üretwmeyiz köylerde insan kalmadı çocukların gözü şehirde bu işi yapacak çoban yok.

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici