Karacabey Merinosu mu yoksa Sakiz mi?

dün köyde dayımın koyunları foto çekmiştim.
ithallerin gebelik durumu nedir.
yaşları ne durumda ne kadara geldi.
paylaşırsanız bende iki üç tene ithal alayım dedim birkaç yere gidip baktım koyunlar iyi değil.
Ekli dosyayı görüntüle 28962Ekli dosyayı görüntüle 28963Ekli dosyayı görüntüle 28964Ekli dosyayı görüntüle 28965

Dayınızın koyunları da gayet güzel maşallah. Bizim sürü de gelen koyunların doğumları başladı.Yaklaşık yüzde 75 i gebe geldi. Şu an hemen hemen hepsi gebe. İthal almanız için en az 50 adet alım yapmanız gerek. 2 3 adet ise dayınızdan ya da bir kişiden beğendiğiniz koyunları alın derim.

Hayırlı olsun. Bol bereketler.

Bu koyunlar hakkında sormak istediklerin var ise; ÇİFTÇİTV de "küçükbaş" programları yapan Osman Tanju beyin de Tekirdağda bu cinsten hayvanları var. Ona mesaj atarak (veya ziyaret ederek) sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Öneriniz için sağolun. Kendisi ile tanışma fırsatı buldum çiftliğiniz ziyaret ettim. Koyunlarını da gördüm. Bu ırkı 6-7 yıldır en iyi tanıyanlardan birisi. Sağolsun yardımcı oldu.

Selamaleküm hocam öncelikle Hayırlı uğurlu olsun. Neden ithal tercih ettiniz? Açıkçası ithal koyun benim de üzerine kafa yorduğum ancak mantıklı bulamadığım bir iş yerli merinoslarımız varken. Şimdi bandırma merinosumuz karacabey merinosumuz polatlı merinosumuz ülkemiz icin daha uyumlu hale getirilmiş ırklardır. Ötekiler hakkında pek bilgim olmasa da polatlı merinosu %85 alman et merinosu %15 akkaraman kangal genine sahiptir. Akkaraman çok dirayetli dayanıklı mera kabiliyeti yüksek ayaklı et verimi yüksek bir ırktır merinosla birlesince dört dörtlük bir ırk ortaya çıkmıştır Türk çiftçisi için bir numaralı hayvan olacak bir hayvandır. İyi bakıldığında 100 koyundan 160 kuzu alabilir kuzuları 4 aylıkken 22-25 kg karkasla kesebilirsiniz. Sizde araştırmalar yapıp almıssınızdır muhakkak siz neyi cazip buldunuz ithal getirdiniz? Merinolandshafların yerli merinoslarımızdan sizin gördüğünüz + ları nelerdir? Özür dileyerek soruyorum koyunun tanesi kaça geldi ve geldiginde gebemiydi?
Başlıktan da anlaşılacağı gibi aslında ilk tercihim Karacabey Merinosu idi. Bu ırktan bulmak için çok yer gezdim. Karacabey tigem dahil Bursa Balıkesir Edirne Tekirdağ büyük çiftlikler ve birçok çobanla görüştüm. 3 ay aramama rağmen satılık bulmadım. Aslında bulduk ama gerçekten güzel ve damızlık vasfını taşıyan Karacabey merinosu bulamadım. Kimse elindeki malın iyisini vermiyor. En son gezdiğim çiftliklerden birisinde Merinolandschaf koyununa rastlayınca Karacebey Merinosundan yapı olarak ve doğum oranı olarak bir tık daha üstün olduğunu gördüm. (K. Merinosu mükemmel bir ırk)
https://www.damizlikmerinolandschaf.com/merinolandschaf/merinolandschaf-koyun-ozellikleri
Fiyat olarak ta 350 ile 450 Euro arasında değişiyor. 225 euro dan 700 euro ya kadar farklı ırklarda koyunlar da mevcut. Fiyat ithalatçı firmanın seçtiği koyunların ırkına ve kalitesine göre değişiyor.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi aslında ilk tercihim Karacabey Merinosu idi. Bu ırktan bulmak için çok yer gezdim. Karacabey tigem dahil Bursa Balıkesir Edirne Tekirdağ büyük çiftlikler ve birçok çobanla görüştüm. 3 ay aramama rağmen satılık bulmadım. Aslında bulduk ama gerçekten güzel ve damızlık vasfını taşıyan Karacabey merinosu bulamadım. Kimse elindeki malın iyisini vermiyor. En son gezdiğim çiftliklerden birisinde Merinolandschaf koyununa rastlayınca Karacebey Merinosundan yapı olarak ve doğum oranı olarak bir tık daha üstün olduğunu gördüm. (K. Merinosu mükemmel bir ırk)
https://www.damizlikmerinolandschaf.com/merinolandschaf/merinolandschaf-koyun-ozellikleri
Fiyat olarak ta 350 ile 450 Euro arasında değişiyor. 225 euro dan 700 euro ya kadar farklı ırklarda koyunlar da mevcut. Fiyat ithalatçı firmanın seçtiği koyunların ırkına ve kalitesine göre değişiyor.
Peki size taahüt edilen doğum oranları, kuzuların hangi yasta kac kiloda olacakları gibi rakamlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dayınızın koyunları da gayet güzel maşallah. Bizim sürü de gelen koyunların doğumları başladı.Yaklaşık yüzde 75 i gebe geldi. Şu an hemen hemen hepsi gebe. İthal almanız için en az 50 adet alım yapmanız gerek. 2 3 adet ise dayınızdan ya da bir kişiden beğendiğiniz koyunları alın derim.
ustam ben hayvancılık yapmıyorum.
köyde keyfi kendime kadar bir kaç kuzu besliyorum.
koyuncularla aram iyidir.
damızlık merinos konusunda sadece bursa mustafakemalpada bir kaç tır merinos bulabilirdiniz.
internet üzerinden değilde yerel bir üreticiyle aramış olsanız bulabilirdiniz.
bu fazlalık kaburga nereden geliyor çok merak ataları ne bu ırkın dna ile oynanmış hayvanlar var mesela Belçika mavisi inek ırkı hikayelerden ibaret dna ile oynanmış hayvanlar gibime geliyor.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Peki size taahüt edilen doğum oranları, kuzuların hangi yasta kac kiloda olacakları gibi rakamlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğum oranları ve kuzu doğum kg ları bakım ve beslemeyle de onemli olmakla birlikte bize taahhüt edilen ve gerek Macaristan da gerek te bu Merinolandschaf ırkını besleyen yerli üreticilerimizle görüştüğümüzde yüzde 40 - yüzde 80 arasında olduğunu biliyorum. Ayrıca 100 günde 20-25 kg karkas ağırlığına geliyor. Yurt dışında bazı yetiştiricilerin yüzde 100 ü geçtiği bile oluyormuş. Tabiki bu bizim sürünün kalitesi ile de önemli. Şu an doğumlar başladı. 2 anaç doğurdu biri tek biri ikiz hepsi de dişi. Tek olan 6 kg, ikiz olan ise 4.3 ve 4.9 kg doğdu. Sürümüzle ilgili tüm veriler kayıt altına alınıyor. İlerleyen süreçte doğum oranları, canlı kg artışları, dişi ve erkeklik oranına kadar tüm verileri kendi kayıtlarımızdan sizinle paylaşırım. inşallah bize taahhüt edilenden daha yüksek verimler alabiliriz. İlk yıl olmasa da ikinci yılda sürümüzün kalitesini yükselterek iyi verim alacağımı umuyorum.

Doğum oranları ve kuzu doğum kg ları bakım ve beslemeyle de onemli olmakla birlikte bize taahhüt edilen ve gerek Macaristan da gerek te bu Merinolandschaf ırkını besleyen yerli üreticilerimizle görüştüğümüzde yüzde 40 - yüzde 80 arasında olduğunu biliyorum. Yurt dışında bazı yetiştiricilerin yüzde 100 ü geçtiği bile oluyormuş. Tabiki bu bizim sürünün kalitesi ile de önemli. Şu an doğumlar başladı. 2 anaç doğurdu biri tek biri ikiz hepsi de dişi. Tek olan 6 kg, ikiz olan ise 4.3 ve 4.9 kg doğdu. Sürümüzle ilgili tüm veriler kayıt altına alınıyor. İlerleyen süreçte doğum oranları, canlı kg artışları, dişi ve erkeklik oranına kadar tüm verileri kendi kayıtlarımızdan sizinle paylaşırım. inşallah bize taahhüt edilenden daha yüksek verimler alabiliriz. İlk yıl olmasa da ikinci yılda sürümüzün kalitesini yükselterek iyi verim alacağımı umuyorum.
Anladım Allah isinizi rast getirsin gelismeleri bizimle devamlı paylasirsaniz memnun oluruz tesekkur ederiz

• Beğen
Tepkiler: shadowwofdeath
Doğum oranları ve kuzu doğum kg ları bakım ve beslemeyle de onemli olmakla birlikte bize taahhüt edilen ve gerek Macaristan da gerek te bu Merinolandschaf ırkını besleyen yerli üreticilerimizle görüştüğümüzde yüzde 40 - yüzde 80 arasında olduğunu biliyorum. Ayrıca 100 günde 20-25 kg karkas ağırlığına geliyor. Yurt dışında bazı yetiştiricilerin yüzde 100 ü geçtiği bile oluyormuş. Tabiki bu bizim sürünün kalitesi ile de önemli. Şu an doğumlar başladı. 2 anaç doğurdu biri tek biri ikiz hepsi de dişi. Tek olan 6 kg, ikiz olan ise 4.3 ve 4.9 kg doğdu. Sürümüzle ilgili tüm veriler kayıt altına alınıyor. İlerleyen süreçte doğum oranları, canlı kg artışları, dişi ve erkeklik oranına kadar tüm verileri kendi kayıtlarımızdan sizinle paylaşırım. inşallah bize taahhüt edilenden daha yüksek verimler alabiliriz. İlk yıl olmasa da ikinci yılda sürümüzün kalitesini yükselterek iyi verim alacağımı umuyorum.

İlk doğumlar genelde "tek kuzu" lu oluyor. Ama 2 ve 3. doğumlardan sonra ikizlik oranları bayağı artıyor.
Tabii öncelikle sizin, elinizdeki sürünün bereketini artıracak çalışmalar yapmanız, ikizlikde %100 e yakınlaşmanızı belirleyen en önemli konu.

İyi çalışmalar ve her seferinde %100 ikizlik oranları dilerim..

• Beğen
Tepkiler: shadowwofdeath

Açıklamanızda bir sakınca yok ise, aldığınız hayvanların kaç yaşında ve kaç paradan aldığınızı açıklar mısınız?