Arcanda Arpa Tohumu Nerden Temin Edilir? - Sayfa 4

Sayfa 4/4 BirinciBirinci 1234
57 sonuçtan 46 ile 57 arası gösteriliyor
    cenap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı adymehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam denerim hayırlısı ile bu sene bi hasat kısmet olsa kazasız belasız arpalar hep karardı malesef Eklenti 27374Eklenti 27375Eklenti 27376
    Benimkiler de aynı şekilde berbat oldu. Mart ve Nisan'da beklediğimiz yağışlar geldi Mayıs'ta yağdı.
    Dünya'nın dengesini biz bozduk ve acısınıda biz çekeceğiz.

adymehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı cenap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimkiler de aynı şekilde berbat oldu. Mart ve Nisan'da beklediğimiz yağışlar geldi Mayıs'ta yağdı.
    Dünya'nın dengesini biz bozduk ve acısınıda biz çekeceğiz.
    Malesef ki öyle ilaç ve gübre ile mahvettik

fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IMG_3436.JPG
Görüntüleme: 62
Büyüklüğü:  1.03 MB (Megabyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IMG_3434.JPG
Görüntüleme: 66
Büyüklüğü:  584.1 KB (Kilobyte)
    Beyler bu arpanın cinsini bilen varmı adı sanı nedir 6 sıralı heralde borsada BA2 olarak satılıyor

Alıntı fatihcastle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IMG_3436.JPG
Görüntüleme: 62
Büyüklüğü:  1.03 MB (Megabyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IMG_3434.JPG
Görüntüleme: 66
Büyüklüğü:  584.1 KB (Kilobyte)
    Beyler bu arpanın cinsini bilen varmı adı sanı nedir 6 sıralı heralde borsada BA2 olarak satılıyor
    Beyaz arpa diye duydum

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=hxEh3q3Izsc

güzel bir inceleme olmuş.Dikkatimi çeken nonius 6 sıralı arpa..

Alıntı özgür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=hxEh3q3Izsc

güzel bir inceleme olmuş.Dikkatimi çeken nonius 6 sıralı arpa..
    Ns nonius benimde dikkatimi çekti denemek gerekli

fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı adymehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyaz arpa diye duydum
    Evet 2.grup beyaz arpa ama adını bilmiyorum geçen yıl polatlıdan aldık ve verimden memnunuz

Alıntı fatihcastle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet 2.grup beyaz arpa ama adını bilmiyorum geçen yıl polatlıdan aldık ve verimden memnunuz
    Larden, Arcanda ve Tarm92 isimli Arpa çeşidi değiller o kesin;diğer mesele 6 perli Arpa da değil. Yerli Arpa olma ihtimali olabilir, per dizilimi öyle gibi. BA2(Beyaz Arpa 2. Sınıf) fiyatlandırma kodu.

Alıntı apsiL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Larden, Arcanda ve Tarm92 isimli Arpa çeşidi değiller o kesin;diğer mesele 6 perli Arpa da değil. Yerli Arpa olma ihtimali olabilir, per dizilimi öyle gibi. BA2(Beyaz Arpa 2. Sınıf) fiyatlandırma kodu.
    Arcanda tmo da kaçıncı sınıf olarak işlem görüyor acaba ,birde bu sınıflandırmada fiyat farkı oluyormu bilginiz varmı.

Alıntı Hacı Mehmet COŞKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arcanda tmo da kaçıncı sınıf olarak işlem görüyor acaba ,birde bu sınıflandırmada fiyat farkı oluyormu bilginiz varmı.

Alıntı Hacı Mehmet COŞKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyaz borsada daha iyi rakama gider.Yemlik Maltlık diye sıralama var. Antep Borsasında Sarı Arpa terimi vardı, şu an göremedim. Onu Çakıra cevirmişler. Bence de olması gereken o, Bembeyaz diye Arpa daha iyi olacak diye bir mantık olamaz.

Arcanda sınıfını bilmemekle birlikte temiz götürüldüğü takdirde, kendisi diğer Arpalara göre sarı olsa da Beyaz 1.sınıftan işlem göreceği kanısındayım. Bunun pek cins ile alakası yok sanırım. İçinde ot, çavdar vb. yabancı madde varsa direk yemlik sınıfında işlem görür. Lekesiz temiz olana da Birinci Sınıf Beyaz diyorlar muhtemelen.

Beyaz Arpa 1.sınıf en pahalısı, pek fark olmamakla 2. sınıf, 3.sınıf.. Dediğim gibi aralarına kuruş bile fark yok. Yemlik ile Beyaz Arpa 1.sınıf arasına kilo da 50 kuruşa kadar fark oluyor.

Hacı Mehmet COŞKUN teşekkür etti.

Alıntı cenap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki geçen sene Larende ve arcanda çeşitlerinden ne kadar verim aldınız?
    İki sene önce Larende den dekarda 800 kilo gördüm, hem de hiç ummadık taşlı bir tarlada.. Dekara da 15 KG 33 Nitrat'tan başka bir gübre de atmadım. Tarla'nın tek artısı Patates sökülmüş tavı güzel bir halde olması idi.

Geçen sene olağanüstü iklim koşulları sebebi ile pek ölçüt değil. Sonbahar yağışı olmaksızın kışa girdi, kuruya ekim, darbızsız..

Dekarda ortalama 320 KG ile sezonu kapadım. Yalnız bunun içinde sel alıp 100 kg verime kadar düşen tarlalarda var, 600 kilo gördüğüm tarlalarda. Bakım olarak yaptığım tek şey Mart sonu, Nisan başı bir sefere mahsus Üst gübre ve ot ilacı ile birlikte Toz Gübreleri şelatlayıp sıvılaştırıp atmak.

Yanlış hatırlamıyorsam Arcanda 350-370 kg arasında kalmış idi. Yalnız dediğim gibi sel aldı tarla Sonbahar yağışı da görmedi. Bu yüzden dolayı bu sene Arcanda'dan ümitliyim.

Zamanında ve gerektiği kadar ilaç ve gübre atmak varken fazla fazla atıp mahsulü boğmak çözüm değil,
    Allah vermeyince vermiyor. Üstüne yetmezmiş gibi daha çok kazanç sağlama hırsı ile Kimyacıları zengin ediyoruz o da yetmiyor doğaya zarar veriyoruz.

Alıntı apsiL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki sene önce Larende den dekarda 800 kilo gördüm, hem de hiç ummadık taşlı bir tarlada.. Dekara da 15 KG 33 Nitrat'tan başka bir gübre de atmadım. Tarla'nın tek artısı Patates sökülmüş tavı güzel bir halde olması idi.

Geçen sene olağanüstü iklim koşulları sebebi ile pek ölçüt değil. Sonbahar yağışı olmaksızın kışa girdi, kuruya ekim, darbızsız..

Dekarda ortalama 320 KG ile sezonu kapadım. Yalnız bunun içinde sel alıp 100 kg verime kadar düşen tarlalarda var, 600 kilo gördüğüm tarlalarda. Bakım olarak yaptığım tek şey Mart sonu, Nisan başı bir sefere mahsus Üst gübre ve ot ilacı ile birlikte Toz Gübreleri şelatlayıp sıvılaştırıp atmak.

Yanlış hatırlamıyorsam Arcanda 350-370 kg arasında kalmış idi. Yalnız dediğim gibi sel aldı tarla Sonbahar yağışı da görmedi. Bu yüzden dolayı bu sene Arcanda'dan ümitliyim.

Zamanında ve gerektiği kadar ilaç ve gübre atmak varken fazla fazla atıp mahsulü boğmak çözüm değil,
    Allah vermeyince vermiyor. Üstüne yetmezmiş gibi daha çok kazanç sağlama hırsı ile Kimyacıları zengin ediyoruz o da yetmiyor doğaya zarar veriyoruz.
    Çok doğru söylüyorsun gübre ve ilaççılara çalışıyoruz malesef .
    Bu sene Arcanda ne verir yazarsan memnun oluruz.teşekkürler

Sayfa 4/4 BirinciBirinci 1234

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)