TOPLAM Köy Nüfusu

Ben küçüktüm Angora Tavşanı meşhurlaşmış dı köylüler Angora Tavşanı yetiştirip tüyünden para kazanıyorlardı bizde aynı şekilde başladık ama hükümet gelir gelmez ne yaptı bazı bakanlar ve bakanların oğulları Çinden ucuza tavşan tuyu getirdiler onlarca çiftçi ellerindeki tavşanları yok pahasına sattılar kimileri de kes Mak zorunda kaldı bizde 2.000 adet tavşanı YÖK pahasına sattık Çünkü yerine getiremeyeceğimiz belgeler istediler Şimdi de mantar işletmeleri çoğaldı köylülerde şimdi devlet bunların üzerine gidip o bilmem vergi levhası bilmem hijyen belgesi işletme belgesi istiyor yani çiftçinin işini zorlaştırıp o işten el çektiriyor yumurtayı öyle yaptılar neymiş yerleşim yerine 2 km uzaklıkta olacakmış 100 adet tavuktan sonrasını işletme belgesi olacakmış Hadi tavu da geçtim mahallelerde artık organik süt satmak da yasak yani küçüğü ezip büyükleri zengin ediyorlar Hükümet diktatör değil ama kapitalist maalesef

Genç nüfus köyü terkediyoruz tabi. Dedemin 60 dönüm tarlası vardı. 3 oğlu var her birinin 3-4-5 çocuğu var. Hadi icar falan yapsak köydeki verim belli. Köydeki üretim belli. Göçmeyip ne yapalım. Köyde tek katlı evimiz vardı betonarme. Şimdi hepimiz köyde olsak çocuklarımıza yatacak yer yok. Devlet yerde göstermiyor git şuraya ev yap diye mecbur göçüyoruz.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
90larda ankarad ziraat fakültesinde okudum..

hocalar, herkes ABD-avrupayı misal verip.. bak ne güzel gelişmişler kırsal-köy nüfusları %3-5-7 ne güzel az derdi..

bizde o zamnalar %33 civarıydı.. imtihanlarda da sorulurdu bu soru..

dediğim gibi istatistikler ORANI veriyo.. bide YAŞa baksalar.. kırsal-köyler hem boşandı hem YAŞLANDI..

işin garibi-komiği

TÜM ZAMANLARIN EN ÇOK TRAKTÖR satışı 2016da yaşandı 72 BİNin üstünde traktör satıldı ülkemizde..

diğer ençok satışlarda hemen hep 2002 sonarsı.. yani para var motor var ama sürecek adam bulunmayacak bi süre sonra galiba..

afgan-suriyeli vs göçmenler olmasa ÇOBAN-Bakıcı bile bulmak imkansızlaşacak şuan..

bigün budüzen tıkanır ama ne zaman!

EK olarak;

2012 yılında "Büyükşehir Yasası" çıktı.. köyler bianda mahalle oldu..

yani bunlar aslında köy/köylü..

bu şekilde hesaplayınca nüfusun gerçekte %20si halen köylü..

eğer küçük-orta işletmeler bi şekilde organize olup işbirliği yapmazsa kırsal hızla eriyecek ve KRİZ kapıda.. vesselam..