Kontrollü olarak anız yakmak

[video=youtube;bcxeWMALkNA]https://www.youtube.com/watch?v=bcxeWMALkNA[/video]

Yapılan bir araştırmada

Anız yakmanın direkt etkisinin, toprağın en üst kısmındaki kısa süreli sıcaklık yükselmesinden meydana gelmekte olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan kuru toprakların ısı iletkenliğinin çok az olması nedeni ile bu etkinin toprağın 0-5 cm'lik üst kısmı için sınırlı olduğu kabul edilmektedir (1).

Ülgen ve ark. (2) tarafından yapılan çalışmada yakmanın toprağın 10-20 cm derinliğinde mikroorganizma popülasyonunu etkilemediği, toprağa verilen ilave azot ve fosforun ise iki ay sonra mikroorganizma popülasyonunda artışa neden olduğu belirlenmiştir.

Anız yakmadan sonra toprağın 10 cm derinliğinde, sıcaklık 20°C tespit edilmiştir; 20 cm ve 40 cm derinlikte sıcaklık 17°C’den farklı olmamıştır

Çalışmalarımız anız yakma sırasında bitki artıklarının yaydığı ısının 10 cm’de bile mikroorganizmaları etkileyecek kadar yüksek olmadığını göstermiştir

Genellikle toplumda anız yakmanın sakıncalı olduğu düşünülse de anızın toprağa karıştırılması da sakıncalı olabilir, Ellis’in (16) İngiltere'de yaptığı araştırmada hububat saplarının toprakta ayrışması sırasında gelişen mantarların anaerobik koşullarda arpa tohumunun endosperminden beslenerek tohumun çimlenme gücünün kaybolmasına neden olduğunu belirtmektedir.

[video=youtube;bcxeWMALkNA]https://www.youtube.com/watch?v=bcxeWMALkNA[/video]

Yapılan bir araştırmada

Anız yakmanın direkt etkisinin, toprağın en üst kısmındaki kısa süreli sıcaklık yükselmesinden meydana gelmekte olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan kuru toprakların ısı iletkenliğinin çok az olması nedeni ile bu etkinin toprağın 0-5 cm'lik üst kısmı için sınırlı olduğu kabul edilmektedir (1).

Ülgen ve ark. (2) tarafından yapılan çalışmada yakmanın toprağın 10-20 cm derinliğinde mikroorganizma popülasyonunu etkilemediği, toprağa verilen ilave azot ve fosforun ise iki ay sonra mikroorganizma popülasyonunda artışa neden olduğu belirlenmiştir.

Anız yakmadan sonra toprağın 10 cm derinliğinde, sıcaklık 20°C tespit edilmiştir; 20 cm ve 40 cm derinlikte sıcaklık 17°C�den farklı olmamıştır

Çalışmalarımız anız yakma sırasında bitki artıklarının yaydığı ısının 10 cm�de bile mikroorganizmaları etkileyecek kadar yüksek olmadığını göstermiştir

Genellikle toplumda anız yakmanın sakıncalı olduğu düşünülse de anızın toprağa karıştırılması da sakıncalı olabilir, Ellis�in (16) İngiltere'de yaptığı araştırmada hububat saplarının toprakta ayrışması sırasında gelişen mantarların anaerobik koşullarda arpa tohumunun endosperminden beslenerek tohumun çimlenme gücünün kaybolmasına neden olduğunu belirtmektedir.
Anız yakalım mı YAKMAYALIM mı diyorsunuz[emoji102]

• Beğen
Tepkiler: erkan479
Anız yakalım mı YAKMAYALIM mı diyorsunuz[emoji102]

Bence bazı faydaları olsa bile anız yakmayalım.

Geçtiğimiz yıllarda 3 dönüm kadar yaktım ama bin pişman oldum 2 yıl sonra sürüm yaparken bile yanık toz külleri halen yüzeye çıkıyordu ... Karı 6 litre mazottu ...

Yaklaşık 15 yıldır anız yakmıyoruz.

Ben sadece o sene ekili olan üründe hastalık veya zararlı haşereler olursa yakıyorum.

Bence anız yakma olmayacaksa ekim nöbeti şart

http://www.mikrobiyoloji.org/TR/Genel/DosyaGoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=2999&DOSYAISIM=04 Anız...pdf

Bu makale bana ilginç geldi.Bir de en sonda anız yakma öneriliyor.Bilemedim

Anıza yakmak hiçbir tüRlü doğru değildir... Sizin bahsettiğiniz araştırma ne şartlarda yazıldı bilemem ama Anıza yakmada toprağın sıcaklığı çok fazlasıyla yükseliyor. Yaşayan birçok mikro organizma ve canlı yapı ölüyor ki bu yapıların olmaması bir sonraki sene oluşacak anızın parçalanmasını bile engeller. Yanma olayı bildiğiniz gibi oksijen yardımıyla olur siz anızı yaktığınız zaman topraktaki havanın bir kısmı daha yangına olayında kullanılıyor ve zararlı gazla açığa çıkıyor. Maliyetli olsada anızı parçalayıp sonrasında sürüm yaparak hem mikroorganizmaların işini kolaylaştırmalı hemde organik mmadde açısından sürekliliğide sağlamak gerekişr diye düşünüyorum..

• Beğen
Tepkiler: Byt
Anızı yakma neticesinde gerek tarımsal ekosistem ve gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir. Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot (N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Anız yakmanın neden olduğu olumsuzluklar aşağıda belirtilmiştir.

Organik madde miktarı azalır,
Mikrobiyolojik aktivite geriler,
Omurgasızlar yok olur,
Toprağın su tutma kapasitesi azalır,
Toprak verimliliği düşer,
Erozyon riski yükselir,
Biyolojik denge bozulur,
Fiziksel ve kimyasal yapı zarar görür,
Çevre kirliliği artar,
Orman vb. yangınlar artar,
Telefon ve enerji iletim hatları zarar görür,
Trafik kazası ihtimali yükselir.