Kazanç hesaplama

S.a şu an 18 yaşındayım babam sulu tarımla uğraşıyor çiftçilikten az çok anlarım siz kadar olmasada dedem çiftçiliği bırakıcak bütün tarlalarını ekemem ama 50 60 dekarını ekebilirim arpa yada buğday eksem su yok masrafım ne olur ne kazanırım

S.a şu an 18 yaşındayım babam sulu tarımla uğraşıyor çiftçilikten az çok anlarım siz kadar olmasada dedem çiftçiliği bırakıcak bütün tarlalarını ekemem ama 50 60 dekarını ekebilirim arpa yada buğday eksem su yok masrafım ne olur ne kazanırım
Bende faal çiftcilik yapmıyorum ama imkan varsa kendini kısıtlamanı önermem zaten kuru tarımın o kadar uğraşısı yok.Maliyette emin olmamakla beraber yaklaşık dekar başı 100tl

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
1000 M2 de sürümünden hazırlanmasına ekilmesi den ilacına tohumundan hasarına kadar 170 220 TL civarında maliyetin olur a.dan Z ye masrafın bu aralıkta değişir

Ne kazanırsın Allah bilir zarardan eder karda o yıla senin rızkına bağlı

Sürüm 2.3 litre (13lira)
Ekime hazırlık için en az 3 kat kazayaği ızgara vb. 0.8 litre × 3= 2.4 litre (14 lira)
Ekim ve merdane 1 litre (6 lira)
15 kg taban gübresi (25 lira)
Çimen gübresi 15 kg (25 lira)
Ot ilacı (7 lira)
Ilaç ve gübre atımı 1 litre yakıt (5 lira)
Biçer parası (17 lira)

Toplam 112 lira

Kuru tarımda yaprak gübresi ve pas ilacı hariç bu dönemdeki minimum maliyetlerim
Ekime hazırlıkta duruma göre 4. Kat işlem de uygulanabilir.
Tohum kendimden olduğu için masraf olarak saymıyorum.

Kazanç ise bizim burda ortalama dönüme 290 kg
290×0.8tl=232 tl
232-112=120 tl bana kalan kâr dönümde ortalama 120-140 tl arası

Bizim bölgede aşşağı yukarı maliyet ve kâr bu şekilde.

Sürüm 2.3 litre (13lira)
Ekime hazırlık için en az 3 kat kazayaği ızgara vb. 0.8 litre × 3= 2.4 litre (14 lira)
Ekim ve merdane 1 litre (6 lira)
15 kg taban gübresi (25 lira)
Çimen gübresi 15 kg (25 lira)
Ot ilacı (7 lira)
Ilaç ve gübre atımı 1 litre yakıt (5 lira)
Biçer parası (17 lira)

Toplam 112 lira

Kuru tarımda yaprak gübresi ve pas ilacı hariç bu dönemdeki minimum maliyetlerim
Ekime hazırlıkta duruma göre 4. Kat işlem de uygulanabilir.
Tohum kendimden olduğu için masraf olarak saymıyorum.

Kazanç ise bizim burda ortalama dönüme 290 kg
290×0.8tl=232 tl
232-112=120 tl bana kalan kâr dönümde ortalama 120-140 tl arası

Bizim bölgede aşşağı yukarı maliyet ve kâr bu şekilde.

Tohumu ve ekipman giderlerinde koysaydik anladığım kadarı ile arkadaş icarda verecek

Merak heves ilk önce
Kar zarar yan yana
Bizim işlerde kesin hesap isyen yanılır
Bir yağmur bir ruzgar hesabi bozar
Merak heves olsun iyi çalışılır iyi araştirilir en doğruyu en iyi en doğru bulunur
Genc arkadaşların elinde gençlik fırsatı var değerlendirebilirler
Herşey başlangıç maya olabilir
Ben 48 yaşındayim 18 yasinda oglum var 72 yasinda babam birlikte calisiyoruz
Çiftçilik babadan dededen birşeyler kalmasa zor
Ama baba ve dede ile anlaşabilmekte zor
Kendine güven mucadeleyi birakma vaktini iyi kullan kazanmanin yolu bu
Benim düşüncem

Aynen baba dede ile anlaşmak zor her biri ayrı telden çalar
Bir iş ters gittiğini zaman suçlu sensin suç piçtir kimse üstüne alınmaz
Kendileri hep bugüne hatasız gelmiş gibi konuşur kafan bozulur ama birşey diyemezsin

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

bu ytukselen maliyetler en aşagı dekar başı 150 lira olur sadece biçerin peşinde gezerken bi varil mazot yakıyon daha bunda kirada yok tohumu saymıyon olur mu hem tohumu saymıyon hem tarladan çıkan bugdayı net sayıyon iç anadoluda ancak çok ıyı bölgelerde 300 kg bazı bölgelerde az daha fazla 20 dönüm tarlanın ıkı dönumu kum oluyor bişey çıktıgı yok ortalama 250 - 300 arası şu anda ondan sonra nisan olunca birde gözün bulutta gez birde köye gidince etraf da ki fesatlarla uğraş dar alanda bolca dedıkodu başka bısey yok camıye gıtmeye cemmat yok gıtsen ımam yok 50 -60 dönum ıçin köye bıle gıtme ha sadece köye gıdersen tarlası olmayanın yanında konuşur övunursun tarla ektım cart curt başka bişey yok sanayıye varıyon ıkı cıvata verıyor on mılyon

Merak heves ilk önce
Kar zarar yan yana
Bizim işlerde kesin hesap isyen yanılır
Bir yağmur bir ruzgar hesabi bozar
Merak heves olsun iyi çalışılır iyi araştirilir en doğruyu en iyi en doğru bulunur
Genc arkadaşların elinde gençlik fırsatı var değerlendirebilirler
Herşey başlangıç maya olabilir
Ben 48 yaşındayim 18 yasinda oglum var 72 yasinda babam birlikte calisiyoruz
Çiftçilik babadan dededen birşeyler kalmasa zor
Ama baba ve dede ile anlaşabilmekte zor
Kendine güven mucadeleyi birakma vaktini iyi kullan kazanmanin yolu bu
Benim düşüncem

Abi benim düşüncem dedem annemin babası dayılarım burda değil bizden başkada kimse yok bu işi yapıcak el ekesiye ben kendim ekiyim diyorum bizim kendi yerlerimiz ben dinar merkezde oturuyorum tarla evden 3 km uzakta sulak ve verimli öyle olunca ekiyoruz babam kendi babasının tarlası olmadığı için ekmeyi düşünmüyor ama ben yinede dedemin olduğu için bi başkası eksin istemiyorum su yok ve tarlalar 15 km fln uzaklıkta

Gelicek seneye dedemden alıcağım yer 30 dönüm tutarsa kalan yerleride ekicemde ilk etapta bütçemi büyültmek istiyorum şu an için babam sadece traktör ve ekipman yardımı yapar para olarak yardım yapmaz [emoji3] bizde iki kardeşiz abim 23 yaşında masrafları yarı yarıya bölüşelim diyoruz kârda zararda şu an 30 dönüme 6 bin masraf ederiz gözüyle bakıyoruz

Gelicek seneye dedemden alıcağım yer 30 dönüm tutarsa kalan yerleride ekicemde ilk etapta bütçemi büyültmek istiyorum şu an için babam sadece traktör ve ekipman yardımı yapar para olarak yardım yapmaz [emoji3] bizde iki kardeşiz abim 23 yaşında masrafları yarı yarıya bölüşelim diyoruz kârda zararda şu an 30 dönüme 6 bin masraf ederiz gözüyle bakıyoruz

30 dönüm ekip de ne kazanacaksınız hem de iki kişi. Her şeyin mükemmel olduğu, hava şartlarınını mükemmel gittiği bir yılda kazanacağınız para en fazla 5000 TL olur. Onu da ikiye böl 2500 er lira. Bu da yevmiyenize denk gelir ancak. Biraz daha fazla ekmeye çalışın. Traktöre ekipmana söküp taktığınıza, tarlalya gidip geldiğinize değmez ben söyleyim.

30 dönüm ekip de ne kazanacaksınız hem de iki kişi. Her şeyin mükemmel olduğu, hava şartlarınını mükemmel gittiği bir yılda kazanacağınız para en fazla 5000 TL olur. Onu da ikiye böl 2500 er lira. Bu da yevmiyenize denk gelir ancak. Biraz daha fazla ekmeye çalışın. Traktöre ekipmana söküp taktığınıza, tarlalya gidip geldiğinize değmez ben söyleyim.

Sermayeyi çoğalttıktan sonra 100 dönüme çıkartıcam ertesi sene zaten abi sermaye lazım biraz krediyle sermayede yapmak istemiyorum