13 mayis mazota yeni zam

Yakında milletin götüne sayaç bağlayıp, çıkardığı gazdan vergi alırlarsa şaşırmam. Yakındır..!
bence kendi adınıza konuşun.
birazda yazdığınız terbiye dışı kelimelere dikkat ediniz.
Burası çiftçilik forumu.
insanların zorluk çektiği alanlarda yardımcı olabilmek en değerli paylaşımdır.
bundan uzaklaşmayalım lütfen.

1970 1980 arası CHP iki kez başa geldi birincisi MSP ile 1974 de kurulan ve 10 ay süren koalisyon hükümeti idi. Ikincisi ise 1978 1979 yılları arasinda 22 ay süren dönem. Bu bahsettiğiniz 1970 1980 döneminde Süleyman Demirel de ( Milli Cephe Hükümeti) görev yaptı ve bir sözü var "benzin vardı da biz mi içtik " diye.

O dönem de ki petrol sorununun iki sebebi var birincisi 1973’de başlayan Arap – israil savaşı petrol fiyatlarını 1 yıldan kısa bir sürede uçurdu. Bu savaş petrol üreten ve satan Arap ülkeleri petrol ihracatını kıstı ve bu durum sadece ülkemizi değil abd ingiltere gibi ülkeleride petrol sıkıntısına soktu.

Bu olaylar yaşanırken 1974 de Kıbrıs harekatı düzenlendi ve harekattan ötürü çoğu devlet ülkemize ekonomik ambargo uyguladı devletimiz ekonomik açıdan sıkıntıya girdi.

Yani o dönemde yaşanan arap israil savaşı ve Kıbrıs harekatının sonucunda uygulanan ambargolar bizi ekonmik açıdan sıkıntıya soktu ve petrol temin etmekte zorlandık.

1970 1980 arası CHP iki kez başa geldi birincisi MSP ile 1974 de kurulan ve 10 ay süren koalisyon hükümeti idi. Ikincisi ise 1978 1979 yılları arasinda 22 ay süren dönem. Bu bahsettiğiniz 1970 1980 döneminde Süleyman Demirel de ( Milli Cephe Hükümeti) görev yaptı ve bir sözü var "benzin vardı da biz mi içtik " diye.

O dönem de ki petrol sorununun iki sebebi var birincisi 1973’de başlayan Arap – israil savaşı petrol fiyatlarını 1 yıldan kısa bir sürede uçurdu. Bu savaş petrol üreten ve satan Arap ülkeleri petrol ihracatını kıstı ve bu durum sadece ülkemizi değil abd ingiltere gibi ülkeleride petrol sıkıntısına soktu.

Bu olaylar yaşanırken 1974 de Kıbrıs harekatı düzenlendi ve harekattan ötürü çoğu devlet ülkemize ekonomik ambargo uyguladı devletimiz ekonomik açıdan sıkıntıya girdi.

Yani o dönemde yaşanan arap israil savaşı ve Kıbrıs harekatının sonucunda uygulanan ambargolar bizi ekonmik açıdan sıkıntıya soktu ve petrol temin etmekte zorlandık.

Bunları anlamak için; Bilgi ve çözümleme yeteneği lazım. O da yok hükmünde olunca istediğin kadar anlat, kapasite sınırlı olunca sonuç zero oluyor.

haklısınız.
o zaman dışarıda bir sürü düşmanımız varmış.
şimdi konuya iç düşmanlarda eklenince.
durum vahim oluyor.
insan kiminin gözünde koyun.
kiminin gözünde beyinsiz.
kiminin gözünde marifetsiz oluyor.
şükürki bizdede biraz idrak varki;
bizde bazılarını mal.
bazılarını hamal.
bazılarınıda kımıl zararlısı gibi görüyoruz.
Yaşasın yüce ve asil Türk milleti.

haklısınız.
o zaman dışarıda bir sürü düşmanımız varmış.
şimdi konuya iç düşmanlarda eklenince.
durum vahim oluyor.
insan kiminin gözünde koyun.
kiminin gözünde beyinsiz.
kiminin gözünde marifetsiz oluyor.
şükürki bizdede biraz idrak varki;
bizde bazılarını mal.
bazılarını hamal.
bazılarınıda kımıl zararlısı gibi görüyoruz.
Yaşasın yüce ve asil Türk milleti.

"Yaşasın yüce ve asil Türk milleti." Katılıyorum bu sözüne. Ama slogan atarak; TÜRK MİLLETİ ni yaşatamazsın. Başka milletler, uzaya giderken sen hala "dünya yuvarlak mı yoksa düz mü?", "deve sidiği ve sineğin kanadı şifalı mı değil mi?" diye tartışırsan, bu değerli toprakları bize bırakmazlar. Bir gün gelir elimizden alırlar. Aynen de böyle oluyor zaten. Yavaş yavaş topraklarımız ve vatanımız elden gidiyor.

"Yaşasın yüce ve asil Türk milleti." Katılıyorum bu sözüne. Ama slogan atarak; TÜRK MİLLETİ ni yaşatamazsın. Başka milletler, uzaya giderken sen hala "dünya yuvarlak mı yoksa düz mü?", "deve sidiği ve sineğin kanadı şifalı mı değil mi?" diye tartışırsan, bu değerli toprakları bize bırakmazlar. Bir gün gelir elimizden alırlar. Aynen de böyle oluyor zaten. Yavaş yavaş topraklarımız ve vatanımız elden gidiyor.
Şimdi oldu işte.
başka milletler uzaya giderken biz;
Dünyanın şekil tartışması ve deve sidiğindeki şifaya kafa yorup tartışmaya başladığımız anda,
kendimizi yerde kanlar içinde yatmış ve kafamıza yabancı bir askeri botun basmış halinde buluruz.
kalkıp silkelenip uyanmak lazım.
ve bir kez düşünmek lazım.
"ben ülkem ve içinde yaşayan insanlar için ne yaptım ne üretim,
neyi başardım.
kime nasıl örnek oldum."
sanırım onlar uzayda yaşamaya başlaken biz halen forumda kendi aramızda didişmeye devam ederiz.
birbirimize güvenmeye en yakınımızdan başlamalıyız.
sizi bu konuda tebrik ediyorum.

Şimdi oldu işte.
başka milletler uzaya giderken biz;
Dünyanın şekil tartışması ve deve sidiğindeki şifaya kafa yorup tartışmaya başladığımız anda,
kendimizi yerde kanlar içinde yatmış ve kafamıza yabancı bir askeri botun basmış halinde buluruz.
kalkıp silkelenip uyanmak lazım.
ve bir kez düşünmek lazım.
"ben ülkem ve içinde yaşayan insanlar için ne yaptım ne üretim,
neyi başardım.
kime nasıl örnek oldum."
sanırım onlar uzayda yaşamaya başlaken biz halen forumda kendi aramızda didişmeye devam ederiz.
birbirimize güvenmeye en yakınımızdan başlamalıyız.
sizi bu konuda tebrik ediyorum.

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum. ÖNCE BİRLİK OLACAĞIZ DİDİŞMEYECE ĞİZ. BİLİMİ ESAS ALACAĞIZ. ONDAN SONRA BOLCA ÜRETECEĞİZ. TEK KURTULUŞ ÇAREMİZDE BU.

"ÜRETMEYİP-DIŞARDAN BORÇLANIP ALIP-TÜKETTİĞİMİZ" için Dolar sürekli artıyor. Hani "FAİZ İNERSE DOLAR DA İNER" diyorlar ya, VALLAHİ OLMAZ BİLLAHİ OLMAZ. Sen ekonomi şartlarının normal akışı dışında müdahale edersen; DOLAR BİR ANDA 14 TL ye fırlar.

Nasıl olacak diyorsun değil mi? Dolar a müdahale edersen; yurt dışından sermaye akışını nın önünü kesersin. Ayrıca; yurt içinde şu an olan mevcutun da bir anda hepsinin dışarı kaçışına neden olursun. ARZ-TALEP meselesinde elinde dolar seviyesi birden dibe vurduğunda; dolar daha da değerlenip tavan yapar. Onun için bu çok tehlikeli. Bunun yerine ekonomiye dışarıdan müdahale etmeden, tek kurtuluş olarak; ÜRETECEĞİZ-ÜRETTİĞİMİZİ TÜKETİP, FAZLASINI DA SATARAK BORÇLARIMIZI ÖDEYECEĞİZ.

Dış borç şu an 453 milyar dolar. Cari açık 40 milyar dolar. Bunun altından başka türlü nasıl kalkacağız. ÜRETMEKLE..

Bak bu gün hesap yaptım.. Dolar 1 kuruş artınca bizim borcumuz 45 milyar TL artıyor. Bak 1 kuruş artınca sen (veya ben) şahsi olarak 562,5 tl borçlanıyorsun (nufusu 80.000.000 olarak kabul ettiğimde). Bunu hane ye vurduğun zaman. Bir ailenin ortalama 4 kişiden oluştuğunu düşünecek olursak her hane nin borcu; DOLAR 1 KURUŞ ARTINCA 2.250 TL. ARTIYOR.

Bizim acilen bunları konuşmamız lazım.

Neyse; davulcu geldi beni sofraya çağırıyor. :)