Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
18 sonuçtan 16 ile 18 arası gösteriliyor

2012 den beri 80 100 dönüm ekiyorum yeşillik v.s denedim işçilik maliyetleri nedeniyle olmadı ..
    Düşünüyorum bazen babam nasıl yetiyordu 5 çocuğa diye ?

yazın sebze ekilir 5 dönüm 1 çocuk pazara gider baba sebzeyi sular hayvanlara bakar 3 çocuk anne sebze toplar kalan 1 (kiz)çocuk da evi bekler yemek yapar işçilik 0 di bugünün parası ile 7 kişiye yevmiye versen 70*7 günlük 490 TL para bu paralar masraf olarak görünmüyor cepten gidiyordu aslında para kazanılmıyir karın doyuruluyordu...

Laser master, The_Hoca teşekkür etti.

darende44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Vatansever87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam sizin yanlışınız herkesi kendiniz gibi toprak ağası sanmanız. Trakyada 350 dönüm pancar ekilebilecek sulak arazi 4 milyon tl eder. 300 dönüm korunga ekeceğin kuru arazi 2 milyon eder. Herkese atasından, babasından çiftçeker traktörler, 1000 dönüm arazi, bütün takım taklavat hazır kalmıyor.

Bu ülkede çiftçinin ortalama toprak büyüklüğü nekadar biliyor musunuz?

Bizim bölgede çoğu genç çiftçiliği ek iş olarak yapar, 50-150 dönüm kadar, ne kadar varsa artık kuru tarım yapar, gider fabrikada çalışır 1800 liraya. Yinede kıt kanaat geçinir. Hele birde çocuk oldumu ancak karın tokluğu... kira yoluna giderse 1 dönümün kirası 150 lira olmuş, 400 kg buğdayın 250 lirası masraf, 150 lirası kira karıda bedavadan çalışması...

100 dönüm kuru arazi ile parayı nasıl vururuz buyur anlat bana.
    Fabrikada çalıştığımız içinde(8-6) sadece pazar günümüz var.
    Ben anlattım bazacinin şahiti sıracı sen bölgeni bilmiyorsan ben bilmem ben onu bunu da bilmem ben Malatya Darende yi anlatım iki gün tarlada çalışıp da burada çiftçilik taslarsan kazanamazsin çiftçilik benim ilk işim tek işim ben böyle kazanıyorum çiftçilikle alakan hafata sonu buraya gelip ortalık karıştıran topluluğun içinde sende varsın zaten begenmiyorsan yapma halinden memnun degilsen kime oy veriyorsanız verin solcu forumun solcu Körükçü arkadaşlar ım

SefaBakırcı teşekkür etti.

Alıntı darende44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben anlattım bazacinin şahiti sıracı sen bölgeni bilmiyorsan ben bilmem ben onu bunu da bilmem ben Malatya Darende yi anlatım iki gün tarlada çalışıp da burada çiftçilik taslarsan kazanamazsin çiftçilik benim ilk işim tek işim ben böyle kazanıyorum çiftçilikle alakan hafata sonu buraya gelip ortalık karıştıran topluluğun içinde sende varsın zaten begenmiyorsan yapma halinden memnun degilsen kime oy veriyorsanız verin solcu forumun solcu Körükçü arkadaşlar ım
    Hocam sen acilen git tedavi ol.

Burada bir partiden bahsetmedim. Ülke şartlarının ağırlığından, özellikle çiftçinin şartlarının ağırlığından bahsettim. Benimde 1000 dönüm tarlam olsa, alet edavat tas tamam olsa emin ol bende sadece çiftçilik yapardım. Sana hakaret veya saygısızlık içeren birşey yazmadım ama senin maşallahın var. Kalmış babadan, atadan arazi, imkanlar yerinde burada millete atar yapıyorsun, insanları salak zannediyorsun. Ben senden çok daha fazla çalıştığıma eminim. 1000 dönüm arazi üzerinden gidip kazanıyorum diyorsun, 1000 dönüm kimde olsa kazanır...

Bilip bilmeden de kimseye sağcı solcu muhabbeti yapma, sağcı olupta harama boğulmuş, dinin emirlerinden kopmuş, müsriflikte, israfta sınır tanımayanları hepimiz görüyoruz, biliyoruz... Kaldı ki konu sağ sol, hükümet muhalefet değil. Ben öyle birşey de yazmadım.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12