Fikirlerinizi bekliyorum.

Öncelikle herkese hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum. Halı sektöründe faaliyet gösteren firmamız mevcut, ek yatırım olarak besicilik düşünüyorum. 13 dönüm arsam bulunmakta, kredi çekerek birazda kendim ekleyerek inşaat ve hayvan parasını bulacağım. Günlük minimum 3-4bin ₺ para döndüğü için besiciliğe finanse edeceğim.
Sizs danışmak istediğim konular;
1-) Çiftliğin inşaat, traktör, yem makinesi vb. demirbaşları ne kadar tutar? (İlk başta 20 hayvan ile başlayıp ilerleyen zamanda 50 bandına çıkmayı düşünüyorum)
2-) Yerli ürünlerde kâr edemeyeceğimi biliyorum, sizce hangi hauvan türü üzerinden alım yapmalıyım?
3-) Ortalama olarak bir hayvanın yem, aşı, veteriner gibi maaliyetleri nelerdir? ( kâr marjını anlayabilmek için)
4-) Çiftlikte büyükbaş haricinde hangi hayvanları besleyebilirim? En azından büyükbaşlar ile uğraşırken ufak tefek yem masraflarını çıkartabilmek adına.
Kısacası ne kadar bir sermaye ayırmalıyım 20 büyük baş için.

• Beğen
Tepkiler: beyfendi01
Sorduğun sorulara bakıldığı zaman belli ki bu işten hiç anlamıyorsun..!

Güzel kardeşim; "Midyat a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmak" diye çok güzel bir deyimimiz var. Sana tavsiyem.. Halı işini geliştirmek. İhracata girmek, satış kanalları açmak vs. Hiç anlamadığın işe girip, sonu hüsran ile bitecek olan ı değil; elindeki değere değer katmaya çalış.

Haddim olmayarak.. Sana başka bir tavsiye de bulunayım. Dünya da ticaret sistemi artık değişti. Yani.. Dükkan aç ve o dükkan dan satış yaparak para kazan devri dünya da tamamen bitti. Bundan sonraki ticaret şekli, internet den dünyanın her yerine ürün satmaya döndü. Buna ayak uyduranlar ayakta kalacak, uyduramayanlar zaman içinde silinip gidecek. Bu sisteme ayak uydurmaya çalış. Halı larını dünyanın her yerine (Amerika, Avrupa, Avustralya vs.) sat ve para kazan. En azından bildiğin iş TİCARET.

Amazon diye bir olay var. Bunu değerlendirmeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Asa00
Senin aklindaki besi işi çok para kazanıyor gibi görünebilir
10 bin lira en az bir dana ama kaça mal edeceksin bu danayi burasi cok önemli
Kendi ineğin den yetistirsen başka maliyet , süt isletmen yada anac et irki ıneklerin olacak
Yemi kendin uretsen başka maliyet , tarlan traktorun olacak
Itha dana piyasaya bağlı fiyatlar bir düşerse cok zarar edersin
Bu düşündüğün besi işinde cok para döner ama cok para kar edermi ?

Öncelikle herkese hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum. Halı sektöründe faaliyet gösteren firmamız mevcut, ek yatırım olarak besicilik düşünüyorum. 13 dönüm arsam bulunmakta, kredi çekerek birazda kendim ekleyerek inşaat ve hayvan parasını bulacağım. Günlük minimum 3-4bin ₺ para döndüğü için besiciliğe finanse edeceğim.
1-) Çiftliğin inşaat, traktör, yem makinesi vb. demirbaşları ne kadar tutar? (İlk başta 20 hayvan ile başlayıp ilerleyen zamanda 50 bandına çıkmayı düşünüyorum)
2-) Yerli ürünlerde kâr edemeyeceğimi biliyorum, sizce hangi hauvan türü üzerinden alım yapmalıyım?
3-) Ortalama olarak bir hayvanın yem, aşı, veteriner gibi maaliyetleri nelerdir? ( kâr marjını anlayabilmek için)
4-) Çiftlikte büyükbaş haricinde hangi hayvanları besleyebilirim? En azından büyükbaşlar ile uğraşırken ufak tefek yem masraflarını çıkartabilmek adına.
Usta sen en iyisi halının yanında Yorgan diken makinalar var şimdi bildiğim kadarıyla sen o işi bir araştır tarım hayvancılık temelin yok sa ucuz öğrenemez sin bu işi
O işte biraz hayvanın kaba yemini kendin yetiştirmen lazimki birşeyler anlayasin
Sen şu yorgan işini bir düşün

• Beğen

hayvanların bakımını kim yapacak? işçi mi çalıştırılacak? çiftlik ankara'da nerede? arazi çiftlik kurmak için uygun mu? 20 besi danası için yonca-saman/kesif yeme dayalı bir yemleme yapılabilir? bu ilk deneme olacağı için,

20 besi danası (160-180 kg kars ardahan, montofon melezi) 3600 tl den 72 000 tl
yem 2500 TL den 50 000 TL
öteki masraflar işçilik yoksa 300 TL den 6000 TL hesaplanabilir.
besiye mart ayında başlanıp, kasım aralık gibi satış yapılabilir. Ya da eylül- ekim aylarında başlanıp haziran temmuz da tamamlanır.

çit, sundurma, elektrik, su, yol vs dikkate al.
başarılı olmanı dilerim.

• Beğen
Sorduğun sorulara bakıldığı zaman belli ki bu işten hiç anlamıyorsun..!

Güzel kardeşim; "Midyat a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmak" diye çok güzel bir deyimimiz var. Sana tavsiyem.. Halı işini geliştirmek. İhracata girmek, satış kanalları açmak vs. Hiç anlamadığın işe girip, sonu hüsran ile bitecek olan ı değil; elindeki değere değer katmaya çalış.

Haddim olmayarak.. Sana başka bir tavsiye de bulunayım. Dünya da ticaret sistemi artık değişti. Yani.. Dükkan aç ve o dükkan dan satış yaparak para kazan devri dünya da tamamen bitti. Bundan sonraki ticaret şekli, internet den dünyanın her yerine ürün satmaya döndü. Buna ayak uyduranlar ayakta kalacak, uyduramayanlar zaman içinde silinip gidecek. Bu sisteme ayak uydurmaya çalış. Halı larını dünyanın her yerine (Amerika, Avrupa, Avustralya vs.) sat ve para kazan. En azından bildiğin iş TİCARET.

Amazon diye bir olay var. Bunu değerlendirmeni tavsiye ederim.

Evet, bu iş ile ilgili bir bilgim yok. Halı sektöründe problem yok, oradan kazanacağımı kazanıyorum. Benim amacım başka sektörlere yönelip başka yatırımlar yapmak.

Senin aklindaki besi işi çok para kazanıyor gibi görünebilir
10 bin lira en az bir dana ama kaça mal edeceksin bu danayi burasi cok önemli
Kendi ineğin den yetistirsen başka maliyet , süt isletmen yada anac et irki ıneklerin olacak
Yemi kendin uretsen başka maliyet , tarlan traktorun olacak
Itha dana piyasaya bağlı fiyatlar bir düşerse cok zarar edersin
Bu düşündüğün besi işinde cok para döner ama cok para kar edermi ?

Mal temin etmekte problem yaşayacağımı düşünmüyorum. Besi işinin parası güzel ama kazanılacak para kaç hayvan olduğuna bağlı. Birinden kar, birinden zarar edilebilir. Havuz oluşturularak neyin ne olduğu belli olur.

hayvanların bakımını kim yapacak? işçi mi çalıştırılacak? çiftlik ankara'da nerede? arazi çiftlik kurmak için uygun mu? 20 besi danası için yonca-saman/kesif yeme dayalı bir yemleme yapılabilir? bu ilk deneme olacağı için,

20 besi danası (160-180 kg kars ardahan, montofon melezi) 3600 tl den 72 000 tl
yem 2500 TL den 50 000 TL
öteki masraflar işçilik yoksa 300 TL den 6000 TL hesaplanabilir.
besiye mart ayında başlanıp, kasım aralık gibi satış yapılabilir. Ya da eylül- ekim aylarında başlanıp haziran temmuz da tamamlanır.

çit, sundurma, elektrik, su, yol vs dikkate al.
başarılı olmanı dilerim.

Hayvanların bakımını işci yapacak, babam köyde doğup büyüdüğü için bu işlerden anlar yine kendiside çiftlikte bulunacak. Arazi yol kenarı elektrik ve su problemi yok. Tşekkürler.