★☆Deutz-fahr Agrofarm 430+Bks 17, Deutz-fahr Agrofarm 420+ Tarımöz alp 13★☆

Güzel görüntüler için teşekkürler Görkem,
Mazot zamları en çok sizi etkiliyor şüphesiz iç anadolu çiftçisi en çok mazot kullanan çiftçiler, otla mücadele için nadasa sürekli işlem yapıyorsunuz defalarca çok mazot harcıyorsunuz acaba nadas yapıldıktan sonra ikileme yapılıp tarla düz kalınca bütün yaz hiç ellenmese ve tarlayı ot basınca yaz sonunda etkili bir yeşil kurutan uygulanıp otlar geberince 2defa daha karıştırılıp havalanınca tarla ekime hazır hale gelse hem daha kârlı olunabilir, mazottan işçilikten tasarruf edilemezmi diye düşünüyorum bu konuda ki görüşlerini merak ediyorum.

Mazot zamları en çok sizi etkiliyor şüphesiz iç anadolu çiftçisi en çok mazot kullanan çiftçiler, otla mücadele için nadasa sürekli işlem yapıyorsunuz defalarca çok mazot harcıyorsunuz acaba nadas yapıldıktan sonra ikileme yapılıp tarla düz kalınca bütün yaz hiç ellenmese ve tarlayı ot basınca yaz sonunda etkili bir yeşil kurutan uygulanıp otlar geberince 2defa daha karıştırılıp havalanınca tarla ekime hazır hale gelse hem daha kârlı olunabilir, mazottan işçilikten tasarruf edilemezmi diye düşünüyorum bu konuda ki görüşlerini merak ediyorum.
Kardeşim daha önce denedik senin dediğin yöntemi o zaman hiç verim alamadık ben kendi bölgem için deyim toprağı ne kadar çok karıştırırsak verim o kadar artıyor. Tabi artıyor dediğim 10 liralık mazot yakıyosak 15 20 liralık artış oluyor sene uygun giderse.

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
eline sağlık,
nasibin bol olsun.
Sağol Abi amin cümlemizin nasibi bol olsun :)
Kolay gelsin görkem. Gps i denedin orda sanırım :)
Sağol Abi, videodaki yerlerde açmıyorum o gördüğün tek çizikler nadas çizisi kapatma amaçlı açtığım zamanda hat çekmeden dekar ölçer olarak kullanıyorum atlamalı olarak birkaç parçada denedim iyi oluyor tırmıkta atlamalı işlenirse çalışma verimini cidi şekilde arttıracak :)
Photo 23.04.2018 14 09 36.jpg

it oğlu itler mazotun fiyatını yükseltiyor diye işçilikten vazgeçecek değiliz be kardeşim :D Bu çok işlemeli kuru tarım sadece eskişehir bölgesinde var her çiftçide çok işlemeli yapmıyor mesela birçok çiftçi ve hatta 2 dayımda nadası geç yapar 2 kez vanvey çeker 1 tırmık eker tarladaki çavdarlar ölmez vejetatif üreyen ayrık ve saz ölmez hadi kaba otlar ölsün varsayalım topraktaki bütün su bildiğin havaya gider bu uygulamayı yapmak yerine boş bıraktığın sene ayçiçeği eksen daha karlısın. videodada var dayımların ekinler 1 karış yani kuru tarımda işlemesiz kesinlikle olmaz hava kurak gitsin gitmesin çok işlemeli kuru tarım her zaman avantaj.

düşünce bana göre süper ben öyle yapıyorum
hangi ilacı atıyosunuz? bölgeniz kaç mm yağış alıyor? verimleriniz nerelerde?

Kardeşim daha önce denedik senin dediğin yöntemi o zaman hiç verim alamadık ben kendi bölgem için deyim toprağı ne kadar çok karıştırırsak verim o kadar artıyor. Tabi artıyor dediğim 10 liralık mazot yakıyosak 15 20 liralık artış oluyor sene uygun giderse.
sonbahardan nadas yapmaya gayret gösterin, uçlu tip pulluk kullanın, nadastan sonra 20-25 günlük periyotlarla kazayağı türevi aletlerle işlem yapın varsa vejetatif üreyen yabancı otlar tarlanızdan uzaklaştırın 100 150 kilo fark atarsınız bizim bölgemizde.

Güzel paylaşım Görkem nadasta toprak işlemede bks ile tarımöz arasında hangisi daha iyi bir kıyaslama yaptınmı?

Bks kaba otu ayağıyla alıyor ayrığı kesmeden ayağına sarıyor ayrıklı yerlere bks, ayak yapısından dolayı yere dik olduğu için. Tarımöz ayağına kesinlikle takmıyor çıkarıp arkasına bırakıyor taşlı yerlerde daha iyi tavda bks ye göre daha başarılı ve tarımöz yüksek ayak olduğu için isterse dizden ot olsun tıkama sürme gibi birşey söz konusu değil bizzat geçen yaz denedim sonuç olarak ikiside güzel hele kazayağıyla kıyaslanırsa :)

• Beğen
Tepkiler: RıdvanAslan