Adanada hasat durumu...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Adanada hasat durumu nedir arkadaşlar.Verimler nasıl.Bize adanadan geliyor biçerler bölgemizde arpaların biçilme zamanı geldi..Bildiğim adanada hasat mayıs başında başlamıştı.

Bende gecenseneden iyi olur diye dusunuyorum yagmur 1 hafta erken gelse rekor yapardi ama genede guzel dolum yaptı hava açık giderse pazar pztsi biçilir arpa fiyatları ne durumda fabrikalar fiyat veremiyir tuccarlar 830 850 diyor gecensene 870 900 civariydi busene daha yuksek olması lazım

Bu şekilde ramata arpalar IMG-20180530-WA0017.jpgIMG-20180530-WA0016.jpgIMG-20180530-WA0015.jpgIMG-20180530-WA0012.jpgIMG-20180530-WA0013.jpgIMG-20180530-WA0010.jpgIMG-20180530-WA0010.jpgIMG-20180530-WA0007.jpgIMG-20180530-WA0008.jpg

Güzel arpalar.Çok güzel kardeşlenme yapmış..Tanelerde sıkıntı yoksa en az 500 kg çıkarki burdan gördüğüm kadarıyla taneler gayet güzel dolmuş..Benimkilerde böyle gösterişli güzel bu sene ama birde umudğumuzu bulamamak var.Daha bugün gittim tarlaya tanelere bakıyorum bir sıkıntı yok geçen senekinden tombul geliyor taneler..Ama nisanda yağmayan yağmur etkilemiş olsa tanelerde sıkıntı olur diyorum anlam veremiyorum.Yoksa bu arpa kuraklığa çok dayanıklı bir çeşit olduğunu bu sene ispatlayacak galiba.Eğer bu arpa bu senede 500 kg altına düşmezse daha başka çeşit aramaya gerek yok.Nisanda yağmur yağsaydı diyecem ama yağmadığı halde bile benim arpalar belimi geçiyor.Yağsaydı tiritikale gibi boy yapacaktı herhalde.Tuhaf bir yıl bu sene ramata'da tuhaflaştı:D Herşeyde bir hayır var buna nasip diyelim ne çıkarsa nasibimize artık.Geçen sene 90 kuruşa vermiştik bu sene 85 kuruşa ancak verebilecez galiba.Ama bir ihtimal 90 kuruşa zorlamak lazım 90 kuruş aşşağısına verilmemesi lazım.Ben daha fiyat almadım 2-3 güne gidicem konuşacam bakalım.Hayırlısı artık..

• Beğen
Tepkiler: turan64
Güzel arpalar.Çok güzel kardeşlenme yapmış..Tanelerde sıkıntı yoksa en az 500 kg çıkarki burdan gördüğüm kadarıyla taneler gayet güzel dolmuş..Benimkilerde böyle gösterişli güzel bu sene ama birde umudğumuzu bulamamak var.Daha bugün gittim tarlaya tanelere bakıyorum bir sıkıntı yok geçen senekinden tombul geliyor taneler..Ama nisanda yağmayan yağmur etkilemiş olsa tanelerde sıkıntı olur diyorum anlam veremiyorum.Yoksa bu arpa kuraklığa çok dayanıklı bir çeşit olduğunu bu sene ispatlayacak galiba.Eğer bu arpa bu senede 500 kg altına düşmezse daha başka çeşit aramaya gerek yok.Nisanda yağmur yağsaydı diyecem ama yağmadığı halde bile benim arpalar belimi geçiyor.Yağsaydı tiritikale gibi boy yapacaktı herhalde.Tuhaf bir yıl bu sene ramata'da tuhaflaştı:D Herşeyde bir hayır var buna nasip diyelim ne çıkarsa nasibimize artık.Geçen sene 90 kuruşa vermiştik bu sene 85 kuruşa ancak verebilecez galiba.Ama bir ihtimal 90 kuruşa zorlamak lazım 90 kuruş aşşağısına verilmemesi lazım.Ben daha fiyat almadım 2-3 güne gidicem konuşacam bakalım.Hayırlısı artık..

Arpaya fiyat aldınızmı özgür bey 85 kuruş die komedi bir fiyat olurmu vermeyin arpanıızı siz biz satmazsak napacklar 100 ton malda 10 kuruş 10 binlira eder. Bu nasıl bir iş gecen yılla bütün girdiler mazot gübre tohum aynu fiyatmı ki malımızı aynı fiyata verelim. Bunun hesabını biz sorgulamamz lazım

• Beğen
Tepkiler: ebay06

Arpaya fiyat aldınızmı özgür bey 85 kuruş die komedi bir fiyat olurmu vermeyin arpanıızı siz biz satmazsak napacklar 100 ton malda 10 kuruş 10 binlira eder. Bu nasıl bir iş gecen yılla bütün girdiler mazot gübre tohum aynu fiyatmı ki malımızı aynı fiyata verelim. Bunun hesabını biz sorgulamamz lazım

Arkadaşlar vermeyin malınızı, bütün girdiler katlanmış. Gübre,ilaç ve mazot fiyatları ortada...Emeğine acımayan önümüzdeki sezonun masrafları ni hesaplasın.Ithal arpa ve buğday fiyatları bile 95 kuruş yapıyor,aracı ve nakliye hariç.Maliniza sahip çıkın....

• Beğen
Tepkiler: ebay06 ve emin1071
Arkadaşlar biz malımızı piyasaya sürüklemesek mal nerden gelecek havadanmı gelecek yani kendi kaderimizi biz belirleyecez kısacası o pis cambazların eline düşmeyelim

Çok basit abi devletimiz sağolsun yurtdışından bir sürü mal getiriyor biz versekte vermesekte sorun yok limanlar hububat gemisi dolu yüzbinlerce ton getiriyorlar. Hatta ileri doğru siz zahmet etmeyin üretmekle biz hallederiz diycekler.

Daha fiyat almadım kardeşim.Geçen seneden çok çok fazla girdilerimiz var.Bize ölmeden kefeni giydiren bu tarım politikası böyle oldğu sürece bu böyle devam edecek.Çiftçi nabsın biz napalım borçlar var bekletsen bir sorun bekletmesen bir sorun.90kuruçtan aşşarı vermeyeye çalışacam.Gerekirse vadeli verecem.