Çavdar verimi gübrelemesi

9349737D-A942-4F9C-9ED4-042157CC2F9F.png3D922305-1CD4-405F-AF35-7891C941EBEC.pngHerkese tekrardan merhabalar,şifremi kayıp etmiştim giremiyordum foruma tekrar şifre aldim bugün,”çavdar verimi dekara ne kadar kuru tarimda Gübre tabana ve üst Gübre ne önerirseniz teşekkür ediyorum şimdiden arkadaşlar

Bu çavdar tohumunu ertac şahin kardaşim dan alip ektim “dekara 30 kilo”gübreleme tabana 25 kilo 20/20 cinkolu “üst gübreleme 25 kilo amonyum sülfat ve 20/20 cinkolu kariştırılıp atildi!arkadaşlar resimde görünen çavdar benim ama önce Allahin nasip olursa Allah yedirmeyi nasip etsin önce,dekara 250,300 kilo yaparmi açaba?

Bu çavdar tohumunu ertac şahin kardaşim dan alip ektim ââ�¬Å�dekara 30 kiloââ�¬gübreleme tabana 25 kilo 20/20 cinkolu ââ�¬Å�üst gübreleme 25 kilo amonyum sülfat ve 20/20 cinkolu kariştırılıp atildi!arkadaşlar resimde görünen çavdar benim ama önce Allahin nasip olursa Allah yedirmeyi nasip etsin önce,dekara 250,300 kilo yaparmi açaba?
MAAŞALLAH 350 nin üzerinde olur biçilince buraya yaz..

• Beğen
Tepkiler: Ramazan0303
Bu çavdar tohumunu ertac şahin kardaşim dan alip ektim ââ�¬Å�dekara 30 kiloââ�¬gübreleme tabana 25 kilo 20/20 cinkolu ââ�¬Å�üst gübreleme 25 kilo amonyum sülfat ve 20/20 cinkolu kariştırılıp atildi!arkadaşlar resimde görünen çavdar benim ama önce Allahin nasip olursa Allah yedirmeyi nasip etsin önce,dekara 250,300 kilo yaparmi açaba?
Üst gübreleme olarak cok yanlış gübreler kullanmışsınız amonyum sülfat atılmaz ki hadi 20 20 içinde ki azottan faydalanabilir 20 20 taban gübresi dir ekin bahara çıktı mı artık azota ihtiyaç duyar o da üre kullanacaktiniz ben Şubat ayında 20 kg üre kullandım daha sonra yapraktan 1 er çuval ilaç makinesiyle verdim cok faydasını gördüm ekin Mosmor Size tavsiyem bundan sonra taban gübresi olarak dap, 20 20, 15 15 15 üst gübreleme ile üre daha sonra ot ilacıyla 1 çuval üre yi eritip sıkın o zaman farkı göreceksiniz

• Beğen
Teşekkür ediyorum verdiğiniz destek için,ama sülfat ta azot var hemde bitkiye direk eriyip büyümesi için destek veriyor,üre çok azotlu oldugundan yatmaya başliyor çavdar ,20/20 çinkolu Atmamin sebebi ise başaklar daha dolgun oluyor benim görüşüm ,acaba verim olarak çavdar verimi aniza ekimde nasil ekmeliyim

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Teşekkür ediyorum verdiğiniz destek için,ama sülfat ta azot var hemde bitkiye direk eriyip büyümesi için destek veriyor,üre çok azotlu oldugundan yatmaya başliyor çavdar ,20/20 çinkolu Atmamin sebebi ise başaklar daha dolgun oluyor benim görüşüm ,acaba verim olarak çavdar verimi aniza ekimde nasil ekmeliyim
Amonyum sülfat ta %21 azot üre de ise %46 azot var ekin için dap öneriyorlar ama bende 20-20 yi çok beğeniyorum içeriğindeki zengin elementler ekini daha fazla besliyor anıza ekim derken kıraça mı

• Beğen
Ekli dosyayı görüntüle 29146Bu çavdarimi bir hafta önce işledim 250 kiloyu biraz geçti ,açaba az vermesinin sebebi nedir acaba arkadaşlar
Ekim tarihiniz nedir.bizim burada erken ekilen çavdar lar iyi verim verir.gec ekilen çavdar lar başaklar daneleri tam doldura
maz. Yel çaldı derler.dane dolum zamanında Esen sam yeli başak karı boş birakir

Eskişehirde gezmeye gittiğimde bir çiftçi kardeşimle konuşuyordum. Bende öğrenmek ve bildiklerimi uygulamada görmek için sorarım. Arpa ekmiş ekerken 20.20 kullanmış. Aralık ayında üst gübre olarak 20.20 tekrar atmış. İlk başta şaşırdım. Neden AS, Can veya Üre atmadın dedim. Bana bölgenin çok kireçli olduğunu ve ne kadar çok fosforlu gübre atarsak atalım hemen yarayışsız forma döndüğü için taban gübresini 2 kerede verdiğini söyledi. Ekerken 20.20 aralık ayında yine 20.20 vererek ürün veriminin arttığını belirti. Bir kaç senedirde bu şekilde yaptığını söyledi.

Daha tecrübeli arkadaşlara soruyorum. Tabana atılan fosfor kısa zamanda yarayışsız hale gelir mi? Aralık ayında yapılan bu fosfor gübrelemesi ve az miktarda azot daha mı faydalı oluyor. Aralık ayında üre kullandığı zaman yatmalar oluyormuş.

Sizce bu arkadaşın verim artışı 2 kere verilen fosforla ilgisi var mı?

• Beğen
Eskişehirde gezmeye gittiğimde bir çiftçi kardeşimle konuşuyordum. Bende öğrenmek ve bildiklerimi uygulamada görmek için sorarım. Arpa ekmiş ekerken 20.20 kullanmış. Aralık ayında üst gübre olarak 20.20 tekrar atmış. İlk başta şaşırdım. Neden AS, Can veya Üre atmadın dedim. Bana bölgenin çok kireçli olduğunu ve ne kadar çok fosforlu gübre atarsak atalım hemen yarayışsız forma döndüğü için taban gübresini 2 kerede verdiğini söyledi. Ekerken 20.20 aralık ayında yine 20.20 vererek ürün veriminin arttığını belirti. Bir kaç senedirde bu şekilde yaptığını söyledi.

Daha tecrübeli arkadaşlara soruyorum. Tabana atılan fosfor kısa zamanda yarayışsız hale gelir mi? Aralık ayında yapılan bu fosfor gübrelemesi ve az miktarda azot daha mı faydalı oluyor. Aralık ayında üre kullandığı zaman yatmalar oluyormuş.

Sizce bu arkadaşın verim artışı 2 kere verilen fosforla ilgisi var mı?
Taban gübresi granül suda hemen çözünmez şekilde tasarlanır.Suda hemen çözünür formda olsaydı bitki kökleri gübreyi göremeden fosfor fiksasyona uğrardı.Taban gubresindeki amaç fosforu yavaş yavaş salarak bitkiye devamlı olarak fiksasyona uğramamış fosfor vermektir.Bu yüzden taban gübresini serpme yerine toğum yatağının 4-5 cm altına atılması tavsiye edilir.Ayrıca üst gübrelemede fosfor eksikliği görülmediği sürece fosfor gubrelemesinin yapılmasının çok faydalı olacağını düşünmüyorum.Üstten atılan 20-20 azda olsa faydalı olabilmesi için bitkinin fosforu istemesi lazım.Ayrıca bazı organominarel gübreleri dap ile verirseniz fiksasyonu azaltıp fosforun alınımini arttırırsınız.

• Beğen
Yani arkadaşlar ben çavdarda aslinda taban gübresi verilmesinin biraz yarayişsiz olduğunu bu yılki tecrübemde gördüm,üsten map ve dr tarsanin fosforlu çinkosundan versem nasil olur ,bilgi tecrübe verecek arkadaşlar yokmu

Yani arkadaşlar ben çavdarda aslinda taban gübresi verilmesinin biraz yarayişsiz olduğunu bu yılki tecrübemde gördüm,üsten map ve dr tarsanin fosforlu çinkosundan versem nasil olur ,bilgi tecrübe verecek arkadaşlar yokmu
Mapi bitki yapraktan kolay kolay alamaz.Fosforlu çinkonun alınımı nasıl orasını bilemem.Siz fosforlu taban gübresi kullanıp değişen birşey göremiyorsanız toprağınizda demekki faydalı fosfor var demektir.Ama ne kadar kaldı orasını bilemezsiniz.Analiz yapmış olsaydınız ona göre gübreleme yapardınız.Bazı analizlerde taban gübresi olarak sadece amonyum sülfat önerildiği bile oluyor.

• Beğen