Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
25 sonuçtan 16 ile 25 arası gösteriliyor

Eskişehirde gezmeye gittiğimde bir çiftçi kardeşimle konuşuyordum. Bende öğrenmek ve bildiklerimi uygulamada görmek için sorarım. Arpa ekmiş ekerken 20.20 kullanmış. Aralık ayında üst gübre olarak 20.20 tekrar atmış. İlk başta şaşırdım. Neden AS, Can veya Üre atmadın dedim. Bana bölgenin çok kireçli olduğunu ve ne kadar çok fosforlu gübre atarsak atalım hemen yarayışsız forma döndüğü için taban gübresini 2 kerede verdiğini söyledi. Ekerken 20.20 aralık ayında yine 20.20 vererek ürün veriminin arttığını belirti. Bir kaç senedirde bu şekilde yaptığını söyledi.

Daha tecrübeli arkadaşlara soruyorum. Tabana atılan fosfor kısa zamanda yarayışsız hale gelir mi? Aralık ayında yapılan bu fosfor gübrelemesi ve az miktarda azot daha mı faydalı oluyor. Aralık ayında üre kullandığı zaman yatmalar oluyormuş.

Sizce bu arkadaşın verim artışı 2 kere verilen fosforla ilgisi var mı?

Ramazan0303 teşekkür etti.

Alıntı Stronger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskişehirde gezmeye gittiğimde bir çiftçi kardeşimle konuşuyordum. Bende öğrenmek ve bildiklerimi uygulamada görmek için sorarım. Arpa ekmiş ekerken 20.20 kullanmış. Aralık ayında üst gübre olarak 20.20 tekrar atmış. İlk başta şaşırdım. Neden AS, Can veya Üre atmadın dedim. Bana bölgenin çok kireçli olduğunu ve ne kadar çok fosforlu gübre atarsak atalım hemen yarayışsız forma döndüğü için taban gübresini 2 kerede verdiğini söyledi. Ekerken 20.20 aralık ayında yine 20.20 vererek ürün veriminin arttığını belirti. Bir kaç senedirde bu şekilde yaptığını söyledi.

Daha tecrübeli arkadaşlara soruyorum. Tabana atılan fosfor kısa zamanda yarayışsız hale gelir mi? Aralık ayında yapılan bu fosfor gübrelemesi ve az miktarda azot daha mı faydalı oluyor. Aralık ayında üre kullandığı zaman yatmalar oluyormuş.

Sizce bu arkadaşın verim artışı 2 kere verilen fosforla ilgisi var mı?
    Taban gübresi granül suda hemen çözünmez şekilde tasarlanır.Suda hemen çözünür formda olsaydı bitki kökleri gübreyi göremeden fosfor fiksasyona uğrardı.Taban gubresindeki amaç fosforu yavaş yavaş salarak bitkiye devamlı olarak fiksasyona uğramamış fosfor vermektir.Bu yüzden taban gübresini serpme yerine toğum yatağının 4-5 cm altına atılması tavsiye edilir.Ayrıca üst gübrelemede fosfor eksikliği görülmediği sürece fosfor gubrelemesinin yapılmasının çok faydalı olacağını düşünmüyorum.Üstten atılan 20-20 azda olsa faydalı olabilmesi için bitkinin fosforu istemesi lazım.Ayrıca bazı organominarel gübreleri dap ile verirseniz fiksasyonu azaltıp fosforun alınımini arttırırsınız.

Yani arkadaşlar ben çavdarda aslinda taban gübresi verilmesinin biraz yarayişsiz olduğunu bu yılki tecrübemde gördüm,üsten map ve dr tarsanin fosforlu çinkosundan versem nasil olur ,bilgi tecrübe verecek arkadaşlar yokmu

Alıntı Ramazan0303 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani arkadaşlar ben çavdarda aslinda taban gübresi verilmesinin biraz yarayişsiz olduğunu bu yılki tecrübemde gördüm,üsten map ve dr tarsanin fosforlu çinkosundan versem nasil olur ,bilgi tecrübe verecek arkadaşlar yokmu
    Mapi bitki yapraktan kolay kolay alamaz.Fosforlu çinkonun alınımı nasıl orasını bilemem.Siz fosforlu taban gübresi kullanıp değişen birşey göremiyorsanız toprağınizda demekki faydalı fosfor var demektir.Ama ne kadar kaldı orasını bilemezsiniz.Analiz yapmış olsaydınız ona göre gübreleme yapardınız.Bazı analizlerde taban gübresi olarak sadece amonyum sülfat önerildiği bile oluyor.

Elimde gübretaşin map var 17 torba 25 kiloluk var ,bunlari ne yapmam lazim fosforu bitki alamazsa ,hiç faydasi olmazmi MApin ,dekara 300/400 Gr atsam nasil olur açaba

Elimde gübretaşin map var 17 torba 25 kiloluk var ,bunlari ne yapmam lazim fosforu bitki alamazsa ,hiç faydasi olmazmi MApin ,dekara 300/400 Gr atsam nasil olur açaba
    İllaki bir miktarını alır ama çok farkedecegini zannetmiyorum.Sulu tarım yapıyorsanız suyla verin.Kiracta ise dekara 300 gram verebilirsiniz

Sağol un arkadaşlar map in içine ne katmami önerirsiniz mesela çinko olurmu

Sağol un arkadaşlar map in içine ne katmami önerirsiniz mesela çinko olurmu
    Biraz azot ve çinkonun yanında organik madde içeren ürünlerden karistirabilirsiniz.Azot kaynağı olarak üre çinko kaynağı olarak çinko sülfat kullanın.Edta ile șelatlanmıș çinko iyi olur ama biraz maliyetli olduğu için çok tercih edilmez(1 kg=30 tl civarı).Bu yüzden dekara normalde 100 gram atılacak çinkonun 50 gramını edta ile şelatlı kalan 50 gramı ise çinko sülfat kullanabilirseniz sizin için iyi olacaktır.Kıraç alandami ürün yetiştiriyorsunuz?

Evet susuz tarlalar ama güzel verimli sayilir tarlalar

Bu yil nasip olursa 800dekar çivari cavdar ekimi yapacagim ,tabana 10 kilo dap ,tohum 27 kilo!üst gübreleme map sıvı (fosforlu)atacağım nasil olur arkadaşlar
    Dostum alt gübreleme de dap kullan üst gübreleme de mapı boşuna atarsın imkanın cebin el verdiği kadar üre kullan

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)