Sayfa 3/3 BirinciBirinci 123
33 sonuçtan 31 ile 33 arası gösteriliyor

Alıntı kandemir_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam burası türkiye bak yonca yazın iyi büyür ve türkiye yazın yağış almıyor 7 bölgemiz var 5 tanesi yaz yağışı almaz sadece doğu ve karadeniz alır. Karadenizde geniş ekim arazileri yok doğunun havası da yoncaya o kadar da uygun değil yazın soğuk olabiliyor hava olarak iç anadolu uygun onun da yaz yağışı yok bak hocam ben ankaralıyım bizim köy bolu sınırına yakın çamlıderede bizim ora bile yazın kupkurudur yani türkiyenin yağış rejimi ile balkanlar katiyyen kıyaslanamaz benim amcam otobüsle balkan turuna gitti o anlatıyor yağıştan kaynaklı o bosna-hırvatistan tarafları yemyeşil orayla konyayı aksarayı kıyaslamanız yanlış oldu.
    Siz hekimsiniz mesleğine saygım sonsuzdur siz olmazsanız hayvancılığımız durur ancak sizin tavsiyeniz olan yoncanın da bir ticari boyutu var. Siz rasyona 4 kilo yonca yazarsınız, bunun da 4-4,5 tl bir maliyeti olur çiftliğin deposuna giriş maliyeti. Peki bu 4 tl+kâr olarak bize dönüş sağlanacakmı? Ben 5 kg mısır sapı (toplamda 39 protein 8595 enerji) parasına 1 kg yonca almayı kabul ettiğimde (15 protein 1500 enerji) bunun bana dönüşü gerçekten ne kadar olacak? Evet olay sadece enerji ve protein değil ama bu yonca gerçekten çok aşırı pahalı. Şimdi siz yoncanın tarımını yapın maliyeti düşürün diyebilirsiniz ama o zaman biz paramızı hayvancılıktan değil tarımdan kazanmışızdır. Bunun muhasebesini yapmak gerekiyor. Yonca gerçekten çok özel bir bitki ama cidden aşırı pahalı. Buzağıya kuzuya yonca verilir ama koca ineğe hergün hergün yonca verirsek biz ne kazanacağız? Sizin fikirleriniz nedir şimdi?
    İyi bayramlar kandemir kardeşim. Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Tek değinmek istediğim nokta rasyondaki girdi maliyetinin kalem olarak hesaplanması. Bizler maliyet hesabı yaparken bir hayvanın total yem maliyetine bakarız. Ör:25 lt süt için kaç tl harcanıyor. Verdiğim maddenin maliyeti 5 tl, bana 5 tl getirisi var mı şeklinde değil. Yoksa hayvancılık yapılmayacak maliyetlere çıkıyo hayvan ihtiyacını maliyeti en aza indirecek karışmla sağlamak amacımız. Bazı sezonlarda bir maddeden hayvan başı 270 gram gibi küçük miktarlarda bile girdiğimiz oluyo.
    Yonca sektörünün büyük tüccarların elinde olması da ayrı bir konu tabi.
    İşin garip tarafı 2-6 ay arası genç hayvanlara kaliteli bakayım dersen onların yonca maliyeti inekten fazlaya geliyor. Daha çok yiyorlar
    Bir de her doğru her bölgeye uygun olmayabiliyor. Bu da ülkemizin iklimsel çeşitliliğinin bir güzelliği

ismail_17, kandemir_06 teşekkür etti.

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yoncayı yarış atı, koyun, kurbanlık ve besilik hayvan çiftlikleri alıyor.Süt çiftliklerinde kendi arazisi olanlar zaten kendisi tüketiyor.Kalırsa, piyasadakiler fiyatı yüksek görünüyor, laktasyon dönemi sağılan ineğin 6 ay yonca yemesi lazım, otların kraliçesidir.Yoncanın yerini tutacak karışım ot çeşitleri de kullanılabilir, rye-grass, soya, yem bezelyesi, fiğ, tritikale ve premix katkılar olabilir, her arazide yonca çok iyi yetişmez zaten, uygun bitki tercih ederiz.

ismail_17, kandemir_06 teşekkür etti.

kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı mrram Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bayramlar kandemir kardeşim. Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Tek değinmek istediğim nokta rasyondaki girdi maliyetinin kalem olarak hesaplanması. Bizler maliyet hesabı yaparken bir hayvanın total yem maliyetine bakarız. Ör:25 lt süt için kaç tl harcanıyor. Verdiğim maddenin maliyeti 5 tl, bana 5 tl getirisi var mı şeklinde değil. Yoksa hayvancılık yapılmayacak maliyetlere çıkıyo hayvan ihtiyacını maliyeti en aza indirecek karışmla sağlamak amacımız. Bazı sezonlarda bir maddeden hayvan başı 270 gram gibi küçük miktarlarda bile girdiğimiz oluyo.
    Yonca sektörünün büyük tüccarların elinde olması da ayrı bir konu tabi.
    İşin garip tarafı 2-6 ay arası genç hayvanlara kaliteli bakayım dersen onların yonca maliyeti inekten fazlaya geliyor. Daha çok yiyorlar
    Bir de her doğru her bölgeye uygun olmayabiliyor. Bu da ülkemizin iklimsel çeşitliliğinin bir güzelliği
    Evet hocam haklısınız

Sayfa 3/3 BirinciBirinci 123

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)