KABA YEMLER HAKKINDA EZBER BOZUCU UYGULAMALAR

" YONCAYA VE SİLAJA KARŞIYIM" diyen her kim ise cahil, yalancı veya yem fabrikalarının adamıdır. Bunların sözüne inanmayı ve kanmayın. Büyükbaş-küçükbal KABA YEMLERLE, OTLARLA, SİLAJLA beslenir NOKTA.

" YONCAYA VE SİLAJA KARŞIYIM" diyen her kim ise cahil, yalancı veya yem fabrikalarının adamıdır. Bunların sözüne inanmayı ve kanmayın. Büyükbaş-küçükbal KABA YEMLERLE, OTLARLA, SİLAJLA beslenir NOKTA.
Fabrikaların adamı he? O rasyonlarda kaç kg fabrika yemi var bak bi oraya. Yoncasız otsuz hayvancılık olmaz diyen de büyük yonca ve silaj mütehhitlerinin adamıdır diyelim ozaman.

Anlamak anlaşmak zor Ömer
Ben patetes yaprağı gormedim hiç mısır sapi samani görmedim
Melas kullanmadim beni biliyon
Anlattim sana yukarıda mısır neden ucuz yonca nefen ucuz bazılarına
Herkesin bolgesi imkani onemli ucuz maliyet için

İsmail_17 her hangi bir ürünün fiyatını piyasa belirler. Bu ister ayakkabı olsun, ister cep telefonu olsun, isterse yonca olsun". Değişmez.. PİYASAYA GÖRE EDERİ OLUR. Bu eder "TALEP" e göre de her sene değişir.

Bu mantık ile; patates yaprağı, mısır sap ve samanı nı ve melas" ın; hayvancılar tarafından hiç kullanılmadığı için "bedeva" (çoğu çiftçi bu belalardan kurtulmak için bedava ya bile verir" veya çok az ücret ile alabilirsin bunları. BUNDA SORUN YOK..

ASIL SORUN...
Yonca nın "kraliçe" olduğuna inanan hayvan besicilerinin, tümü birden ne zaman patates yaprağı, mısır sapı ve samanı "TALEP" etmeye başlar, işte o zaman bir anda patates yaprağının "KRAL" olduğunu anlarız. Bunu neyden anlarız? Tabii ki ederinin, yonca dan daha pahalı olmasından..!

AMA... Bu ürünler kullanılmalı mı? Eğer bir bilim adamı çıkıp, toplumun tüm yanlış algılarına rağmen "ÇOK PAHALI, BESİ AÇISINDAN HİÇ BİR DEĞERİ OLMAYAN, FİYATI DA YONCA FİYATI İLE EŞ-DEĞER" bulunan saman yerine, "HER YÖNDEN SAMANDAN DAHA DEĞERLİ. FİYATI İSE BEDAVA" olan "SAMAN YERİNE MISIR SAMANI" kullan diyor sa; Bu ürünler kullanılmalı derim.

Hatta yonca yerinede, patates yaprağı, domates fidesi vs.

İsmail_17 her hangi bir ürünün fiyatını piyasa belirler. Bu ister ayakkabı olsun, ister cep telefonu olsun, isterse yonca olsun". Değişmez.. PİYASAYA GÖRE EDERİ OLUR. Bu eder "TALEP" e göre de her sene değişir.

Bu mantık ile; patates yaprağı, mısır sap ve samanı nı ve melas" ın; hayvancılar tarafından hiç kullanılmadığı için "bedeva" (çoğu çiftçi bu belalardan kurtulmak için bedava ya bile verir" veya çok az ücret ile alabilirsin bunları. BUNDA SORUN YOK..

ASIL SORUN...
Yonca nın "kraliçe" olduğuna inanan hayvan besicilerinin, tümü birden ne zaman patates yaprağı, mısır sapı ve samanı "TALEP" etmeye başlar, işte o zaman bir anda patates yaprağının "KRAL" olduğunu anlarız. Bunu neyden anlarız? Tabii ki ederinin, yonca dan daha pahalı olmasından..!

AMA... Bu ürünler kullanılmalı mı? Eğer bir bilim adamı çıkıp, toplumun tüm yanlış algılarına rağmen "ÇOK PAHALI, BESİ AÇISINDAN HİÇ BİR DEĞERİ OLMAYAN, FİYATI DA YONCA FİYATI İLE EŞ-DEĞER" bulunan saman yerine, "HER YÖNDEN SAMANDAN DAHA DEĞERLİ. FİYATI İSE BEDAVA" olan "SAMAN YERİNE MISIR SAMANI" kullan diyor sa; Bu ürünler kullanılmalı derim.

Hatta yonca yerinede, patates yaprağı, domates fidesi vs.
aaynen öyle.[emoji106]

Bazi yerlere baraj suyu geldi kapali sistem basınçlı su ve su gelen yerlerde misir yonca yem bitkisi bol ekildi büyük baş işi rahatladı bunları gördük yaşadık
Falan yerde falan iş yapılmış çok para kazanilmis filan yerde filan ırk hayvan bakilmis cok para kazanılmış konusundan çok
Ben bu yaşta bunu öğrendim benim bölgem hangi işe uygun
Benim bölgem hangi hayvancılığa uygun hangi tarim ürününe uygun bunu görmeyenler baştan hata yapıyor
Burada buna dikkat çekmeye çalışıyorum çeltik oluyor bizde olurmu her yerde ?
Ben yaparim diyenler oluyor dağ başına hostein isletmesi oraya kaba yemi taşı kesif yemi taşı oradan sütü taşı taşı bakalım taşı
Tasima su ile değirmen dönmüyor
Her bolgenin kendi imkanlari iklimi topraği var bunları iyi görüp ona göre hareket etmek gerekiyor

Bazi yerlere baraj suyu geldi kapali sistem basınçlı su ve su gelen yerlerde misir yonca yem bitkisi bol ekildi büyük baş işi rahatladı bunları gördük yaşadık
Falan yerde falan iş yapılmış çok para kazanilmis filan yerde filan ırk hayvan bakilmis cok para kazanılmış konusundan çok
Ben bu yaşta bunu öğrendim benim bölgem hangi işe uygun
Benim bölgem hangi hayvancılığa uygun hangi tarim ürününe uygun bunu görmeyenler baştan hata yapıyor
Burada buna dikkat çekmeye çalışıyorum çeltik oluyor bizde olurmu her yerde ?
Ben yaparim diyenler oluyor dağ başına hostein isletmesi oraya kaba yemi taşı kesif yemi taşı oradan sütü taşı taşı bakalım taşı
Tasima su ile değirmen dönmüyor
Her bolgenin kendi imkanlari iklimi topraği var bunları iyi görüp ona göre hareket etmek gerekiyor
Tabi abi orası öyle de satın alarak iş yapacak olursam bi hesap kitap yapıyorum sütün litresi 1 tlye geliyor sadece yem maliyetini katarsak. Simdi bu buyukbas isi rahatladi o sekilde insanlar talep gosterdi silaja yoncaya fiyatlar uçtu. 5 tlye mâlolan yonca balyası 17 18 20 liralar istenmeye başladı bu da çok sıkıntı bi durum. Benim bölgem çamliderede tarım cok zor bir ihtimal dışardan almaya mecburuz o yüzden de yonca almak yerine mısır sapı alırım.

• Beğen
Tepkiler: superior111
Tabi abi orası öyle de satın alarak iş yapacak olursam bi hesap kitap yapıyorum sütün litresi 1 tlye geliyor sadece yem maliyetini katarsak. Simdi bu buyukbas isi rahatladi o sekilde insanlar talep gosterdi silaja yoncaya fiyatlar uçtu. 5 tlye mâlolan yonca balyası 17 18 20 liralar istenmeye başladı bu da çok sıkıntı bi durum. Benim bölgem çamliderede tarım cok zor bir ihtimal dışardan almaya mecburuz o yüzden de yonca almak yerine mısır sapı alırım.
Anlatmaya çalıştığım satin almak kelimesini fazla kullanmican
Adamin yoncasi misiri var oluyor iklim toprak uygun sulama uygun ve uygun maliyetle oluyor
Bende yok böyle imkan ben yonca alip mısır ürünü tane yada sap alıp onun gibi hayvan bakabilirmiyim yoksa bana daha uygun hayvancilik çeşidi varımdır ?
Çamlıdere de hangi hayvancilik çeşidi iyi kazandırır bu önemli

Anlatmaya çalıştığım satin almak kelimesini fazla kullanmican
Adamin yoncasi misiri var oluyor iklim toprak uygun sulama uygun ve uygun maliyetle oluyor
Bende yok böyle imkan ben yonca alip mısır ürünü tane yada sap alıp onun gibi hayvan bakabilirmiyim yoksa bana daha uygun hayvancilik çeşidi varımdır ?
Çamlıdere de hangi hayvancilik çeşidi iyi kazandırır bu önemli
Abi bunun çamlıderede napılır bunun analizini ilk ben yapacam çünkü çamlıderede hic doğru düzgün hayvancı yok yapanlar hep kurbana besliyor ama düşundüm taşındım en iyi koyunculuk olur mera var çunku. Kışın da mısır samanı arpa kuspesi melas yarim kg kadar da yonca verecem inşallah başarılı olurum memleketim inekciliğe uygun değil sütü alcak kimse yok.

Hocam siz adamı hiç dinlememişsin çok belli oluyor. Adam bunlara karşıyım derken; çok daha uygun maliyetli muadilleri olduğunu ve bu ürünlere olan gereksiz talepten dolayı fiyatlarının uçtuğunu söylüyor. Adam diyor ki, yoncanın balyası olmuş 20 lira versin bana 5/6 dan alayım ama bu şartlarda bu fiyatlarından almak ekonomik ve mantıklı değil diyor. Aynı zamanda silaj ve yonca için çok fazla suya ihtiyaç olduğunu ve ülkemizin su sıkıntısı çektiğini ve daha az su ile üretilebilir ikame ürünlerin ekilmesi gerektiğini söylüyor adam. Ve sizin dediğiniz tam tersi olarak; fenni yem almayı değil tam tersi, alternatif ürünlerle fenni yeme olan bağımlılığı bitirmek için çaba sarf ediyor. Bence insanları zan altında bırakmadan önce daha iyi araştırma yapmalısınız.

Hocam siz adamı hiç dinlememişsin çok belli oluyor. Adam bunlara karşıyım derken; çok daha uygun maliyetli muadilleri olduğunu ve bu ürünlere olan gereksiz talepten dolayı fiyatlarının uçtuğunu söylüyor. Adam diyor ki, yoncanın balyası olmuş 20 lira versin bana 5/6 dan alayım ama bu şartlarda bu fiyatlarından almak ekonomik ve mantıklı değil diyor. Aynı zamanda silaj ve yonca için çok fazla suya ihtiyaç olduğunu ve ülkemizin su sıkıntısı çektiğini ve daha az su ile üretilebilir ikame ürünlerin ekilmesi gerektiğini söylüyor adam. Ve sizin dediğiniz tam tersi olarak; fenni yem almayı değil tam tersi, alternatif ürünlerle fenni yeme olan bağımlılığı bitirmek için çaba sarf ediyor. Bence insanları zan altında bırakmadan önce daha iyi araştırma yapmalısınız.
Aynen öyle.

Alternatif kaba yeni herkes kullanıyor ama hoca söyleyince karşı çıkılıyor hasat bitince ( dane mısır silajlik mısır, arpa, buğday, nohut, mercimek) hayvanlar tarlaya salinmiyor mu ? Işte bu!Hoca diyor ki hayvanlar yedikten sonra kalanı topla depola sonra yedir. Demiyor ki 365 gün ver yettiği kadar ver sonra bulabildiğini ver yetmediği yerde yem bitkilerinin ver.

Ama şu olayda var ovalarin ortasindan akar suların güldür güldür denize aktığı yerler var bu sulari kullanmazsan akip gidiyor
Yonca misir ile hayvancilik bu bolgelerin işi

Ama şu olayda var ovalarin ortasindan akar suların güldür güldür denize aktığı yerler var bu sulari kullanmazsan akip gidiyor
Yonca misir ile hayvancilik bu bolgelerin işi

Hocam oralarda sıkıntı yok zaten; Hoca diyor ki, suyun daha az olduğu ortamlarda alternatifler düşünülsün diyor. Hatta örnek olarak Konya’yı verdi; ve kuyular açılarak sulamaların yapılmasından ötürü Konya’da birçok yerde obrukların oluşmasından bahsetti. Gürül gürül akan yerde su zaten istenildiği kadar kullanılabilir.

Hocam oralarda sıkıntı yok zaten; Hoca diyor ki, suyun daha az olduğu ortamlarda alternatifler düşünülsün diyor. Hatta örnek olarak Konya’yı verdi; ve kuyular açılarak sulamaların yapılmasından ötürü Konya’da birçok yerde obrukların oluşmasından bahsetti. Gürül gürül akan yerde su zaten istenildiği kadar kullanılabilir.
Evet yeraltı suları hepten bitiyor artık baraj inşaatları artmalı

Kendi elimizdekiler yeter.hazır yeme hayır.bu karışımı tavuklara yediriyorlardı 10 günde 9 yumurta alıyorlardı.ben şahidim.bir günde 10.000 tavukluk kümesten 8.000 küsür yumurta topladık. IMG_20150701_170742.jpg

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bu işlere yeni merak sarmış birisi olarak konun geçtiği programı seyretmiştim. Konu 1 ay önce açılmış ama görüşlerimi yazsam sorun olmaz gibi.

Program adı aslında özetliyor bir çok şeyi Ekonomik Tarım+Hayvancılık. Yüzlerce program seyrettim , konular okudum genelde maliyetlerin artması ile düşen kâr marjlarından dert yanılıyor. Programda hayvancılıkla uğraşıp ekili arazisi olan ile olmayanlara girdi maliyetlerini düşürmenin yolları anlatıldığı gibi dışa bağımlılığı azaltmak, yem üzerindeki ekonomik baskıları kırmak için bilgiler sunuluyor.

Ekili arazisi varsa yoncaya mahkum etmek yerine dönemsel aralıkları olan çeşitli bitkilerle aynı araziden farklı ürünler almak. Ekilen ürünlerden sadece hayvan yemi değil insanlar içinde yiyecek üreterek giderlerindeki açıkları kapatılması öneriliyor. (Yeni başladığımı ve bir çok bitkiyi bilmediğimi söylemem lazım).. Meyvesini al insanlara sat para kazan , besin değeri yüksek olan artık maddeyi de hayvanlarına ver. Yonca'nın sadece yukarıdan su ile beslenmesi değil derin kök yapısı yüzünden sıkıntılarından bahsedildi... Hatta erozyon kaybı olan yerlere dikilirse daha mantıklı olacağından bile söylendi.

Hiç bir ekili arazisi olmayanlar için çevresinde (hatta uzak mesafe olsa bile çıkan ürün + taşıma bedeli ile çok çok uyguna geleceğinden uzak mesafelerede bakabilirler dedi.) tarım yapanların ekimden sonra tarlada bıraktıkları değerli besin artıklarını çok ama çok ucuza (toplama + taşıma + slaj ise slaj) getirebileceğinden bahsedildi... Bir çok bitkinin besin değerlerinden bahsedip bunların tarlada çürüdüğünü ama ürünlerin ne olduğunu nasıl slaj yapılacağını öğrenirsen kârlılık olarak mantıklı açıklamasını yaptı ki! ytube üzerinde videoları mevcut.

Bir ara arazilerdeki kimi ekimler ile arıcılık bile rahatlık yapılacağını belirtilerek yan gelir olarak eklenebileceği söylendi. Fabrika atıklarından bile konu açıldı... Öyle bir düzen kuracaksınız ki sadece hayvan değil Bitki+Hayvan+İnsan+Doğa+ülke ekonomisi..say say bitmez kazananlar arasında...

Kanatlıdan Büyükbaş hayvancılığa kadar nasıl az para harcayıp bu işi geliştirip dışarıya ihraç ederiz derdinde...

Yıllarca yüzüne bakılmaya bir çok ürün iyi bir pazarlama ile 0,05 lerden 1,5 değerlerine çıkıyor birde öyle lanse ediliyor ki sanırsın onsuz o iş olmayacak gibi söyleniyor... Psikolojik baskı yeniliğe açık yada işi bilmeyen benim gibiler için olmazlardan sayılıyor... Düne kadar ekmek arası taze fasulye ile büyüyenlere şimdi havyarsız yemek olmaz denilmesi gibi...

Etrafınızı araştırıp neler ekilip biçildiği , yakın fabrikalarda değersiz gözüken yem atıklarını öğrenip kendinize uygun olanları seçip yem girdi maliyetlerini çok büyük oranlarda düşüre bileceğinizi unutmayın.

Popüler ürün / 1000 TL
İsimsiz ürün / 350 TL

Ton maliyetinde aynı besin değerlerinde olan iki üründen gidip popüler olanı almak mı yoksa ismi olmayan ama 3de1 fiyatı olan isimsiz ürünü almak mı ? onca anlatılan özeti bu.

Mısır sapını patozdan geçirip saman gibi yapınca rasyona katıldığında hayvan rahatlıkla tüketiyor dip bilgi olarak söylendi. :)

Allah işlerinizi kolaylaştırsın helal kazançlar nasip etsin.