Besi hayvancılığı ön bilgi

Hocam bende bu isi yapmıyorum arasitirp duruyorum da besi işi riskli. Hayvan bi var bi yok sırbistandan 5000 ton et geldi (2 gunluk ihtiyacimiz bile degil) tüm piyasa sallandı. Ama süt isi öyle degil. Hayvan sütten hiç para kazandırmasa bile süt anca yeme yetse bile gene bir buzağısı var ve yavrunun para etmeme ihtimali yok. He bana sorarsanız sen elinde para olsa nasıl hayvancılık yapardın dersen ben brown swis (montofon) ırkı inek alırdım çünkü montofon senelik 9000 litre süt veren (ABD ortalaması 10.500 litre) erkekleri besiye alındığında 18 ayda 350-400 kg arası karkasa ulaşan, hastalıklara son derece dirayetli ayak bacak hastalıklarının meme hastalıklarının çok az olduğu, sütü de protein olarak çok zengin olduğu bi ırktır. Ben bugün elimde para olsa (bütçem şuan 0) 50 baş sağmal montofon olan bi isletme kurarım isletmenin bi kosesine de 100 150 m2 bi besi ahırı kurar erkeklere de orada bakardım. Besi işi daha kolay ama çok risk taşıyor ankarada bi isletme ziyaretim oldu holstein simental ve montofon ırkı hayvanlar vardı adam sütten memnundu ama erkeklerin besisiyle ugrasmiyordu. Yapsa deli para kazanır.

Tırnakları sertleştirmek için hayvanın yulaf otu yemesi gerekir.Yulaf gebe düvelerin süt kanallarının iyi gelişmesini sağlar.Protein değeri uyumsuz yemler, tırnağı yumuşatıyor, tırnak bakımınında düzenli olarak yapılması gerekiyor.Simentalin tırnak yapısı genelde sağlamdır.

montofon inekleri ithal edip kaliteli erkek spermalardan elde ettiğim danaları besiye cekeceğim böyle bir planım var Allah'ın izni ile ilk 120 başlık İsrail sistemli ahır yaptıracaz gezintisi bol olcak besi ahırı için maliyeti çok az olacak hayvan başı 7 metrekare yer birakacam kücük bir gölgelik olcak ineklerden doğan danalarda besilik materyali olarak kullanilacak istenirse satılır kaba yemin %60 ı karşılayabilecek araziler mevcut bende dahil olmak üzere 3 kişi çalışacak eğer sütcülük çok ağır gelirse yani besiye zaman ayıramassam besi için ve damızlık olarak satarım size bir tavsiye gibi depolanamayacak bir ürünü üretmeyi sevmem üretirseniz konumu çok iyi seçin ne olursa olsun 20 daha fazla ver ama araziyi süt, mezbahane, yemci,sanayi yakınlarına çiftlik kurun ben sırf nakliye yüzünden işi sonlandıran insanlar gördüm bizimde hafriyat şirketimiz var.

Sonunda bir çiftlik buldum izmirde ve aylık kirası 2000 tl ve elimde hiçbir techizat yok
1. Soru kaç aylık bir simental almalıyım ve ortalama fiyat ne olur
2. Soru tahmini hayvan başı ne kadar masrafım olur 1 çalışan olacak sadece
3. Soru işletmenin ruhsatı olmazsa ne gibi bir sorunla karşılaşırım
4. Ve son soru gerekli yemi tek seferde mi satın alayım parça parça mı

Baskan senin ailen bu ise nasil bakiyor hayvancilikta bu cok onemli cocuklar ne yapiyor gelelim ekonomi tarafina bence sen git bi kucuk ahir kirala hemen buyuk ciftligi ne yapacaksin oraya 8-9 tane inek al onlari buzagilat yani yavrulasin bu arada on tane felan da besi danasi al bunlarin yemini samanini hallet iyi bi perisan ol ondan sonra dusun ben hayvancilik yapabilirmiyim yaparsam hangisini yapayi. Diye bu arada evi gecindirecek parayi ayir yoksa hatlar karisir

Ustad evvela besi yapacaksaniz simental ilk tercih olmamali. Illede ciftliklerden simental alicam diyorsaniz hayvan secimini dikkatli yapmaniz lazim aksi halde bir suru duve buzagisi ile bas basa kalirsiniz. Bunlarda 550 600 kg canli agirlik ve 300-330 kg civari karkasa gore hesabinizi yapip oyle hayvan alin. Ortalama en az 350 lira aylik yem tuketimi hesap edebilirsiniz. Suanki fiyatlarla 10 ay baksaniz 300-350 liradan 3000 ile 3500 lira arasi yem maliyeti olur. Sakin 6000 6500 liralara ciftliklerden 4-5 aylik buzagi toplamayin.

Aynen ufuk abi doğru söylüyor bizimkilerde bana güvendi aldı lar 10 tane ne baktılar ne birşey bizde ozaman küçüğüz Allah canımı al diye bakıyoruz sabah kalk ahıra sonra tarla sula akşam gel gene ahır
yok bana göre değil ahıra gircık duş al bir yere git gel

Bayramdan önce afyon pazarına gittim 3 4 bin arası güzel hayvanlar buldum ama bilerek almadım ve bulduğum çiftlik 100 büyükbaş hayvana yeter (besi olursa ) ve süt işi bana çok zor geliyor bir kaç çiftlik gezdim hem eleman sayısı hem makinaya fazla para bağlıyorsun bence zengin adam işi sütçülük makinalar sadece 75.000 den başlıyor aylık gider eleman masrafı çok fazla en basit hesapla beside 100 hayvana 1 kişi yetiyor ama sütde en az 3 kişiye gerek kalıyor

Bayramdan önce afyon pazarına gittim 3 4 bin arası güzel hayvanlar buldum ama bilerek almadım ve bulduğum çiftlik 100 büyükbaş hayvana yeter (besi olursa ) ve süt işi bana çok zor geliyor bir kaç çiftlik gezdim hem eleman sayısı hem makinaya fazla para bağlıyorsun bence zengin adam işi sütçülük makinalar sadece 75.000 den başlıyor aylık gider eleman masrafı çok fazla en basit hesapla beside 100 hayvana 1 kişi yetiyor ama sütde en az 3 kişiye gerek kalıyor

Syn Mesut bey;

Öncelikle hayallerinizi gerçeğe döndürebilmek için gösterdiğiniz emeğiniz için kutlar, ülkeme katkıda bulunmak için çaba sarf etmenizden dolayıda teşekkür ederim.

Ama; et mi, damızlık mı yoksa süt mü yapacaksınız?

Karar verdi iseniz yapmayı düşündüğünüz üretimin, üretimi yapacağınız bölge için son 5 sene (veya 10 sene) GELİR-GİDER tablosunu çıkarttınız mı? Kar mı? Zarar mı? Zarar ise neden zarar edilmiş? Kendi çabalarım ile zarar ı engellerim diyebilecek durumda mısınız? Bunlar bence cevaplamanız gereken çok önemli sorular.

Ne yaparsanız yapın, bitimsiz kazançlar dilerim..

• Beğen
Tepkiler: Mesutoprak
Sait bey öncelikle ben teşekkür ederim.
İşin doğrusu yaptığım hesaba göre ortalama 4 aylık bir hayvanı alıp (3500tl) tüm yemleri dışarıdan alıp ( nakitten yana herhangi bir sorunum yok ve yüklü alım yaparım) hayvan başı aylık 300 tl yem ve hayvan başı yıllık 1000 tl masraf yazdım (veteriner işçi ve işletme kirası vb... ) evliyim ve eşimde çalışıyor ilk bi kaç yıl cebime 100 lira bile şirketin kasasından almam ve kredi faiz gibi şeylere bulaşmam bu şekilde hesap yaptığımda hayvan başı yıllık 1750 tl gibi bir rakam kalıyor eğer ki 1750 tl gerçekten kalırsa düşüncem izmir veya bursada 40 50 dönüm civarı bir arazi alıp tam teşkilat eksiksiz bir çiftlik kurup damızlık süt ve besi hayvancılığını bir arada yapmak hatta niyetimi o kadar bozdum ki kendime ait 2 dairem ve arazimi bile satılığa çıkardım kendim beslerim kendim keserim kendi kasabımda satarım hem ucuz et satmış olurum ama tabiki asıl önceliğim 100 baş gibi küçük sayılarla işe başlamak en kötü seneryo ile paramın yarısını batırıp yeni bir sektöre giriş yaparım

Bir akrabam 2 yıl önce bir çiftlik satın aldı ve 300 kadar damızlık hayvanı var kendi sütünden peynir yoğurt vb.. yapıyor kendi hayvanlarını kesip satıyor ve normal çiftliğe göre bir hayvandan masraf çıkınca yıllık 3500 - 4500 arası bir gelire sahip olduğunu gördüm

İşin doğrusu yaptığım hesaba göre ortalama 4 aylık bir hayvanı alıp (3500tl) tüm yemleri dışarıdan alıp ( nakitten yana herhangi bir sorunum yok ve yüklü alım yaparım) hayvan başı aylık 300 tl yem ve hayvan başı yıllık 1000 tl masraf yazdım (veteriner işçi ve işletme kirası vb... ) evliyim ve eşimde çalışıyor ilk bi kaç yıl cebime 100 lira bile şirketin kasasından almam ve kredi faiz gibi şeylere bulaşmam bu şekilde hesap yaptığımda hayvan başı yıllık 1750 tl gibi bir rakam kalıyor eğer ki 1750 tl gerçekten kalırsa düşüncem izmir veya bursada 40 50 dönüm civarı bir arazi alıp tam teşkilat eksiksiz bir çiftlik kurup damızlık süt ve besi hayvancılığını bir arada yapmak hatta niyetimi o kadar bozdum ki kendime ait 2 dairem ve arazimi bile satılığa çıkardım kendim beslerim kendim keserim kendi kasabımda satarım hem ucuz et satmış olurum ama tabiki asıl önceliğim 100 baş gibi küçük sayılarla işe başlamak en kötü seneryo ile paramın yarısını batırıp yeni bir sektöre giriş yaparım

Bir akrabam 2 yıl önce bir çiftlik satın aldı ve 300 kadar damızlık hayvanı var kendi sütünden peynir yoğurt vb.. yapıyor kendi hayvanlarını kesip satıyor ve normal çiftliğe göre bir hayvandan masraf çıkınca yıllık 3500 - 4500 arası bir gelire sahip olduğunu gördüm
Mesut bey kendi etini satabilmek
Kendi sütünden birşeyler yapıp satabilmek çok farklı bir olay hem iş işçilik hemde gelir yönünden

Biliyorum kendi sütünden bişey yapıp satmak çok zor bu sadece düşünce olursa ne güzel olmazsada sıkıntım yok sadece sektöre girip bişeylere başlamak gerisi kolay niyetimi kesinleştirdim seçimlerden sonra hem ufak ufak malımı toplarım hemde işi yavaş yavaş öğrenirim ama sorunum şu yaptığım maliyet hesabı doğru mu sonuçta herşeyi dışarıdan alıcam ve herkes simental yada montofon al diyor araştırıncada simental mantıklı geldi varsa hatalı olduğum bir nokta hesaptan yana bilgilendirirseniz sevinirim

Mesut bey; Bana da bu konuda Allah yolunuzu açık etsin demekten başka bir şey düşmüyor.

O zaman size nacizhane tavsiyem yem politikanızı araştırıp-çok doğru belirlemeniz. Zaten hayvancılıkda tek kazanç yolu da bu.

Yem olarak yonca nın yemler içinde "kraliçe" olduğunu söyleriz.. Doğru bir tespit mi? Doğru bir işçilik ile evet doğru. Ama yonca yanında hayvana mutlaka yan metaryaller vermenizde gerekiyor. Baygınlık yapmasını engellemesi için saman gibi otlara da ihtiyaç duyuluyor. Buda masraf. Tarlanı senede 2200-2500 kg. ot alacağım diye en az 3 sene tek ürüne bağlıyorsun. Buda bence eksi yön.

Oysa.. Yonca kraliçe ise, Yaş olarak 10000-15000 kg. verim alabileceğin reygrass denen ve kral olan bir ot var. Bu otu ekip, 6-7 ayda tüm ürünü alıp, yerine hemen mısır ekebileceğin müthiş faydalı ve karlı bir ot. Eğer ahırınızı almayı düşündüğünüz arazinin içine kurup, hayvanın önüne günlük otu tarladan biçip verebilirseniz muhteşem bir şey olur diye düşünüyorum.

Fikir sahibi olmanız için bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=kZ844aAsHXg

Bol kazançlar..!

• Beğen
Tepkiler: Mesutoprak
Sait bey malesef başlangıçta herşeyi dışarıdan alıcam samanıda yoncayıda benim asıl derdim belli yaptığım hesap hatası var mı ve örneğin simental yada montofon yerine şu hayvan daha iyidir. Yazın bu işe girmek mantıklı değil kışa doğru sektöre gir ki daha ucuza hayvan al yada daha ucuza yem al vs... ben bu bilgileri arıyorum

Biliyorum kendi sütünden bişey yapıp satmak çok zor bu sadece düşünce olursa ne güzel olmazsada sıkıntım yok sadece sektöre girip bişeylere başlamak gerisi kolay niyetimi kesinleştirdim seçimlerden sonra hem ufak ufak malımı toplarım hemde işi yavaş yavaş öğrenirim ama sorunum şu yaptığım maliyet hesabı doğru mu sonuçta herşeyi dışarıdan alıcam ve herkes simental yada montofon al diyor araştırıncada simental mantıklı geldi varsa hatalı olduğum bir nokta hesaptan yana bilgilendirirseniz sevinirim
Gel bu işe girmedem bir daha dusun desem dinlemezsin zaten niyetine girmişin
Isin varsa işini duzenini bozma sakin
Bir taraftan başla hevesinin ölçüsünü gör bakalim yeterlimi
Yapmadigin iş olduğu için bilemezsin bu ölçüyü
Hevesin ölçüsü bir yillik mi on yıllıkmi
Benim çevremde bu işe başlayıp birakan onlarca kişi var
Çok zarar edenler var az zarar edenler var
Başarılı olanlarda var
Ben dededen babadan hayvancılıkla uğraşıyorum
Onlardan kalan imkanlarda var onlardan kalanlar olmasa cok zor
Bu gun 21 haziran yilin en uzun günü
Arpa biçiyorduk bir taraftan da balya tasiyorduk yagmur yağdı işler kaldi
Bizim işler böyle hic bir seyin garantisi yok
Bir yağmur bir rüzgar bir hastalık herşeyi değiştirir
Bilgi tecrübe olmayinca akla hayale gelmeyecek hatalar yapılır
Co çileye dayanıklı olmak gerek cok çalışmak gerek
Yinede Allahtan umut kesilmez
Allah yardimciniz olsun

Bulunduğunuz bölgede (sanırım İzmir)bunu araştırmanızın çok daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bence bir hayvan dan alacağınız süt miktarından önce, o hayvan ın 1 günde kaç kg. yem tüketeceği, kaç litre süt içmesi gerektiği ve o bölgeye uyumu, hastalıklara karşı direnci ni göz önünde bulundurmanız gerektiğine inanıyorum.

Bir simental dan 20-25 kg süt alacağım diye girmek benim ticari anlayışıma göre hata (bu benim düşüncem). Bu hayvan 1 günde yem masrafı ne? Tükettiği su masrafı ne? Sütü bulunduğum bölgede kaç paradan gidiyor? Süt fiyatlarının sene içinde dalgalanma oranı ne? Aynı soruları besleme içinde sorarsınız. Yediği x kg. ot ile ne kadar kg alıyor gibi.

Oysa; daha az süt verip 1/3 kg. yem ve su tüketen ama piyasada sütünün ederi simentale göre 2 misli değeri olan cinsler var. Bunları bölgende araştırman lazım. Konya daki işletmenin yem maliyeti ile sizin işletmenizin yem maliyeti aynı olmayacak.

Sizi yanıltmak istemem ama ben asla süt işine girmem. Besi veya damızlık yaparım. Bunuda ithal ırklar değil, 1/3 yem tüketimi olan kendi yerli ırklarımı düşünürüm.