Sayfa 4/4 BirinciBirinci 1234
58 sonuçtan 46 ile 58 arası gösteriliyor

Alıntı ismail_17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koyun işinde düşün
    Büyük baş besi ve koyun olur birlikte
    Türkiye şartlarında hayvancılık yapılması nın en mantıklısı aslında küçükbaş. Sene de 2 defa (veya 2 senede 3 defa) üremesi, ikizlik oranları nın yüksek olması, bizim arazi şartlarımızın küçük başa daha uygun olması; küçük başı daha karlı kılıyor.

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Sait öztürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye şartlarında hayvancılık yapılması nın en mantıklısı aslında küçükbaş. Sene de 2 defa (veya 2 senede 3 defa) üremesi, ikizlik oranları nın yüksek olması, bizim arazi şartlarımızın küçük başa daha uygun olması; küçük başı daha karlı kılıyor.
    Aynen ben bunu yaşıyorum su an
    Babam koyun işi yapar ben süt sığırı ayni isletmede
    Koyun daha iyi para kazaniyor kuzu fiyatlarida iyi
    Maliyet düşük
    Daha kirac arazide daha zor şartlarda oluyor
    Büyük baş masraflı cok para gelsede cok gidiyor kalan az

Sait öztürk, Serdar17, The_Hoca teşekkür etti.

çifçilik zor iş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardeşim, yaşın benden küçükse sana abi nasihati.

Ben doğma büyüme bu işin içindeyim yaşım 48
    1. İnsanın anladığı iş kendi mesleğı olandır
    2. Herkes abatır kazancı yüksek tutar şu form da hayvancılıktan köşe dönen veya ciddi kar eden kaç kişi var bende merak ediyorum.
    3. Devlet destekli işletme kuranların tamamına yakını parayı başka sektörde kazanmış kişilerdir en azından bizim yozgat bu şekilde.
    4. İllahada ben bu işe gireceğim diyorsan sakin damızliķ yapma batarsın etkek dana veya kurbana düve vesa ir besle enazın baktın zarar ediyorsun hepsini kesime verir ceketini alır gidersin

Not. 750 bin sermaye diyorsun ben bu yaşıma kadar bu sermayeyi yapamadım şimdi anliyormusun gerçek üreticiler ipard destekli işletme kurmuyor

Mesutoprak, The_Hoca teşekkür etti.

murattan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ismail abi güzel bir anlatım ile açıklamış hayvancılığı onun icin hesap yapmak biryere kadar herşeye hazırlıklı olmak lazım.

ismail_17 teşekkür etti.

kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aynen ben bunu yaşıyorum su an
    Babam koyun işi yapar ben süt sığırı ayni isletmede
    Koyun daha iyi para kazaniyor kuzu fiyatlarida iyi
    Maliyet düşük
    Daha kirac arazide daha zor şartlarda oluyor
    Büyük baş masraflı cok para gelsede cok gidiyor kalan az
    Bencede oyle abi alacaksın bolgeye uygun olan merinosları mesela bizim bölgeye iç anadolu merinosu iyi gider bi sene iki bi sene tek doğurtacaksın damizliklarin kaliteli olacak ikizlik ortalaması 1.5 olacak 100 koyundan 2 senede 450 kuzu doğurtacaksın 4 ayda kesime geliyor zaten 45 kilo canlı ağırlığa varıyor. Ayakta canlı kilo fiyatı 17-20 tl allah bereket versin zaten koyun inek gibi değil ısırarak otlandığı icin çoğu meradan faydalanabiliyor türkiye meralarına çok uygun mesela ben hep inekçilik düşünürken koyunun daha mantıklı olduguna kanaat getirdim bizim memleketimizde koyunculuğa çok uygun on numara iş valla

ismail_17, Sait öztürk, Serdar17 teşekkür etti.

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Koyun işinde düşün
    Büyük baş besi ve koyun olur birlikte
    Koyunla sığır, tavukla sığır yakın ortamda beslemek uygun olmuyor, hastalık geçebiliyor.

Abi ağzın bal yesin ama ben doğma büyüme taa deden istanbulluyum. Seninde dediğin gibi parayı başka sektörden kazandım ve sektör tıkanınca geri adım attım. Sermaye konusuna gelince benim ki sadece şans ufak bir toprak aldık askere gitmeden şansımızada kanal istanbul vurdu ) bana şu işin inceliklerini anlatacak 1 kişi arıyorum tabi bulamıyorum

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı The_Hoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koyunla sığır, tavukla sığır yakın ortamda beslemek uygun olmuyor, hastalık geçebiliyor.
    Biz yillardan beri koyun ve sığır ayni isletmede bakıyoruz hocam
    Ama yem yedikleri yattiklari su içtikleri yerler ayrı
    Bende korkuyorum bir sıkıntı olur diye
    Şükür sıkıntı yok
    Tavuk bakmiyorum zaten her yere pisliyorlar

The_Hoca teşekkür etti.

nurullahanar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Mesutoprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ağzın bal yesin ama ben doğma büyüme taa deden istanbulluyum. Seninde dediğin gibi parayı başka sektörden kazandım ve sektör tıkanınca geri adım attım. Sermaye konusuna gelince benim ki sadece şans ufak bir toprak aldık askere gitmeden şansımızada kanal istanbul vurdu ) bana şu işin inceliklerini anlatacak 1 kişi arıyorum tabi bulamıyorum
    Allah gönlüne göre versin hocam.
    Bende aynı senin durumundayım.
    Yeni ahır yapıyoruz bitti sayılır 1 aya kadar hayvanları koyacaz inşallah,daha önce hayvancılık yapmadık iki yıldırda tarım işiyle uğraşıyoruz kaba yemin hepsini kesif yeminde yarıya yakınını kendimiz üretiyoruz. Kaba yem olarak yembezelyesi buğday karışımı slajı,yulaf arpa slajı ve kuru otu, buğday slajı ve kuru otu,saman ve arpa buğdayı dane olarak üretiyoruz geçen sene slajda biraz hatalar yapmıştık nerde sıkıntı olduğunu tespit ettik ve hataları giderdik. Bu arada bizim bölgede ilk yaptık bu işleri, geçen sene bizede dediler bu işlere bu kadar yatırım yapmayın batarsınız diye bu seneki mahsülle ekipmana harcadığımız parayı kazandık şükrolsun birazda hayvan almaya para kalacak,800 dönüme yakın yer ekiyoruz bu işleride abim ve ben iki kişi yaptık.
    Biz damızlık yapmayı düşünüyoruz bunun içinde yerli montafon boğa altı düve alarak bu işe başlıcaz sütün fazlasını sağacaz dışardan yem almadan kendi mahsülümüzle ne verirse o kadar süt vermezse sadece buzağsına yetecek kadar süt verse yeter.
    Şu anki durumdan çok memnunuz çok para kazanmak gibide bi derdimiz yok zaten
    Yeterki huzur olsun....

kandemir_06, KIZILTAN, Mesutoprak teşekkür etti.

Abi Allah gönlüne göre versin ve ne kadar para bağladın nasıl oldu kısa bir özet geçersen sevinirim ve malesef bende kardeş fln yok

nurullahanar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Mesutoprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi Allah gönlüne göre versin ve ne kadar para bağladın nasıl oldu kısa bir özet geçersen sevinirim ve malesef bende kardeş fln yok
    Tek başına bu iş zor olur.
    Ahır yer dahil 900 ü buldu hayvan hariç
    Traktörler ve diğer ekipmanlar 400 civarı
    Benim ekipman parası çıktı dediğim aletler derken sıkmalı Çayır biçme rulo balya ve sarım makinasını demiştim,115 e almıştım onları.hayırlısıyla hayvanlarıda koyabilirsek rahat bi nefes alacaz.
    Bence hayvancılığın kârlılığı ya meran olacak yada ekebileceğin arazi olacak, şu anki aldığımız verimlere göre süt verimi beklemeksizin sadece buzağsını doyuracak kadar süt olacak şekilde bir ineğe yıllık yem gideri 1400 tl gidiyo.
    Biz imalat sektöründen geldiğimiz için üretimden başka bişey bilmiyoruz. Dışardan besilik dana alıp beslemek bana pek mantıklı gelmiyo,anası olmayınca danası nasıl olacak.
    Amacımız yılda bir buzağı ort yakalayıp onları kesime ve gebe damızlığa kadar beslemeyi düşünüyoruz.

Sizin ahırın resimlerini gördüm temel atılırken falan bereketli olur inş

çiftcigardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Adamlarda para var sorun yok 1.5 trilyon para gommus adam daha inek alacak biz dugunu zor yaptik insallah hayirlisi olur

Sayfa 4/4 BirinciBirinci 1234

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)