Besi hayvancılığı ön bilgi

Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işçi kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 520 karkas 280 randıman % 54 kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.

• Beğen
Tepkiler: Mnr68 ve ismail_17
Mesut Bey merhaba. İstanbul'da yaşıyoruz yeğenimle birlikte besicilik işine girmeyi düşünüyoruz. Bizim düşüncemiz küçükbaş üzerine ve sizin gibi hayvancılıktan hiç anlamıyoruz. Büyükbaş işi bize göre daha zahmetliymiş gibi geliyor. Yaklaşık 6 aydır araştırıyoruz. Biz yeme ulaşım açısından Trakya bölgesini tercih ettik. Size projemizden bahsedeyim belki küçükbaş düşünürsünüz.

Trakya'dan arazi bakmaktayız. En az 100 dönüm en fazla 200 dönüm (bütçemiz buna yetiyor). Ruhsatlı çiftlik olacağı için arazinin ana yola veya kadastro yoluna sahip olması gerekli elektrik su problemi olmayacak. Arazi fiyatları dönümü 3000TL - 4000TL arasında değişiyor.

Araziyi büyük istememizin sebebi kendi yemimizi üretmek istememiz. Sadece Ahır olarak 4000m2 yer düşünüyoruz. Bu yapıyı çelik konstrüksiyon olarak inşa edeceğiz. Ahır tabanı ahşap ızgara sistem olacak. Hayvanlar kapalı besi olacak.

Öncelikle sondaj vurduracağız arazinin tamamına yonca ekimi yapacağız. Satın alacağımız arazi bölgesinde bakıma bağlı olarak yılda 2000kg dönümünde kuru balya alındığını öğrendik. Ekimden sonraki ilk yıl hariç 100dönüm araziden 200ton kuru balya çıkacağını hesap ediyoruz. Bunun yanında alternatif yem olarak öğütülmüş ayçiçek kabuğu Trakya'da 250-350TL ton fiyatına temin edilebilmekte ve bu yem maddesi samandan çok daha kaliteli %7 protein ve %3 yağ oranına sahip. Bunun yanında Trakya'nın tarım ambarı olduğunu göz önünde bulundurarak bölgedeki un ve yağ fabrikalarından uygun fiyatlarla kanola kabuğu, ayçiçek kabuğu, mısır küspesi, Alpullu'dan pancar küspesi, melas, buğday kepeği gibi ürünleri temin edip kimisini işlem yapmadan kimisini ise pellet makinası ile pellet formuna getirip değerlendirmeyi düşünmekteyiz. Hayvan yetiştiriciliğinde giderlerin büyük kısmı olan beslenmeyi bu şekilde elimizden geldiğince minimuma düşüreceğimizi düşünüyoruz.

Hayvan cinsi olarak ise Ebru Hoca'nın geliştirdiği Anarom cinsini yetiştireceğiz. İlk etapta 200 damızlık koyun ile başlayıp 2 yılda 3 kuzulatma yaptırarak 2 yıl içerisinde 600 damızlık koyuna geçip sonrasında ise Suffolk ırkı koçlar ile besi kuzusu yetiştireceğiz. Koyunlar 5 ayda doğum yapıyor ve Anarom ırkı koyunlar her doğumda ikiz kuzu vermekte ( Hatta bazı işletmelerde tek doğumda 100 koyundan 250 kuzu alındı). Anarom ile ikizliği sağlayıp Suffolk ile 4 ay bakımdan sonra 40-45kg lık kasaplık kuzular elde etmeyi düşünüyoruz. Bu bizim küçükbaş planımızdı. Bu yazıda büyükbaş yetiştiricilik yapacaksanız size sadece yem konusunda yazdıklarım yardımcı olacaktır. Diğer arkadaşların yazdıkları gibi yem ham maddesine yakın olmanız yemi ucuza temin etmeniz sizin karlı bir hayvancılık yapmanıza yol açacaktır. İyi bir veteriner ile önleyici tedbirler alarak hastalıktan ari bir işletme, iyi bir bakıcı bularak hayvan bakımını öğrenebilirsiniz. Hesap kitap yaparak bu işe girdiğinizde zarar edeceğinizi düşünmüyorum. İyi günler saygılar.

trakkulup.net
Allah gönlünüze göre versin.
Merak ettiğim 4000 metrekare alanı ahır yapacaz demişsiniz,kapalı alanmı 4000 metrekare olacak? Eger bu kapalı olacaksa ,arsa parası, çelik konstrüksiyonu,bakıcı evi, çevre düzenlemesi,elektrik trafosu,sondajı 1.5 milyona nasıl çıkaracaksınız?

Allah gönlünüze göre versin.
Merak ettiğim 4000 metrekare alanı ahır yapacaz demişsiniz,kapalı alanmı 4000 metrekare olacak? Eger bu kapalı olacaksa ,arsa parası, çelik konstrüksiyonu,bakıcı evi, çevre düzenlemesi,elektrik trafosu,sondajı 1.5 milyona nasıl çıkaracaksınız?

Ebru Hoca'nın ortağı Bahadır Bey ile görüştüm. 4000m2 fazla dedi kendisi. İlk etapta 1500m2 alan kapatıp 150-200 adetle başlayıp 350 damızlığa kadar çıkacağız kazandıkça bir 1500m2 daha kapatıp anaç sayımızı 650 adette sabitlemeyi düşünüyoruz. Sorularınıza gelince;

Kapalı alan ilk etapta 1500m2 olacak.
Arazi olarak Trakya'da yer bakıyoruz 100 dönüm yeri 200-250 bin tl gibi alabiliyoruz.
Çelik konstrüksüyon olacak ızgaralı sistem düşünüyoruz. Maliyet 300bin tl gibi görünüyor (+ - %20 değişeceğini hesap ediyoruz)
Bakıcı evi olarak ikinci el prefabrik evler var görüştük 60m2 çatı ve tavanı yenilenmiş şekilde 15000tl ye bulduk.
Arazi baktığımız bölgede 40-50m den güzel su çıktığını biliyoruz.

Hesaplamamıza sadece çevre düzenlemesini katmadık. Tel örgü düşünüyoruz bunu da kendi imkanlarımızla yapabiliyoruz.

Daha önce yazdığım yazıyı da okudum düşündüğümüz sistem şu anda tamamen farklılaştı.

Arazide çift ürün alınacak şekilde tarım yapacağız. Yem bezelyesi Mayısta biçilecek akabinde hemen dane mısır ekilecek. Dışarıdan yem temini olmayacak. Şİmdilik bu şekilde. Sistemi bir kursak çok paylaşımlarım olacak ama maalesef nakit olayı şu anda sıkıntı.

• Beğen
Tepkiler: Mnr68
1500 mt.2 ızgara için, malzeme ne kullanıyorsunuz?
Izgarayı yerden kaç cm. yükseklikte planlıyorsunuz?

Izgara için plastik paneller kullanacağız. M2 si yaklaşık 45tl ye üretici firmadan fiyat aldık. 40cm ara ile kanalın üzerine T demir kullanılacak plastik paneller T demire geçecek. Izgara kanaldan 50 - 55cm gibi yüksekte olacak. Bu arada 1500m2 alanın tamamı ızgara olmayacak. Otluk, yem deposu ve karantina bölümü de ağıl içerisinde olacak. Bizim düşüncemiz yem yolunu düşünce yaklaşık 1000-1200m2 gibi bir alanı ızgara yapmak. Izgara panelleri, kullanılacak T profiller, otomatik sıyırgı ve beton maliyeti 100 bin tl gibi bir rakam tutuyor. İşin içinde olmadığımıza bilmiyorum bu otomatik gübre sıyırıcıları ucuza mal etmenin bir yolu var mı acaba? Ya da bu işi firma bazlı değilde demir doğramacı statüsünde daha ucuza mal edebilir miyiz?

bu otomatik gübre sıyırıcıları ucuza mal etmenin bir yolu var mı acaba? Ya da bu işi firma bazlı değilde demir doğramacı statüsünde daha ucuza mal edebilir miyiz?

En ucuza mal etme yolu; Ekim yapmayı düşündüğünüze göre traktörünüz olacak. O zaman traktör arkasına 2000-2500 tl ye alacağınız sıyırgı ile bu işi daha pratik ve ucuza getirebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: GKHN34
En ucuza mal etme yolu; Ekim yapmayı düşündüğünüze göre traktörünüz olacak. O zaman traktör arkasına 2000-2500 tl ye alacağınız sıyırgı ile bu işi daha pratik ve ucuza getirebilirsiniz.

Bunu biliyorum fakat ızgara sistemin hayvanların refahı ve hastalıkları konusunda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Izgara sistemden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Demek istediğim elektrikli zincirli gübre sıyırıcıları demir doğramacılar yapabilir mi?

Bunu biliyorum fakat ızgara sistemin hayvanların refahı ve hastalıkları konusunda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Izgara sistemden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Demek istediğim elektrikli zincirli gübre sıyırıcıları demir doğramacılar yapabilir mi?

Izgara sistemi nin; "KUZU REFAHI ve HASTALIKLARI" konusunda ne gibi bir faydası olacak?
Gübre sıyırıcıları 2-2,5 mt. eninde tek bir alanda, katı ve sıvı gübreyi ahır dışına atan bir sistem. Senin ahırın genişliği en az 12 mt. olacak. (Bu 20 mt. yi de bulur.) Peki 12 mt genişliğindeki ahırın sadece 2 mt. sinde "hayvan refahı" sağlarken, kalan diğer 10 mt. de "hayvan huzursuzluğu" nu ne yapmayı düşünüyorsun?

Bence senin yaptığın iş (KÜÇÜKBAŞ) için HİÇ GEREKSİZ BİR alet. Onun yerine; tabanı toprak (veya fermente gübre)olan bir ahırda, zaman zaman ıslaklığı gidermek için traktörle alt üst yapacağın sistemde hayvanlar daha mutlu ve bahtiyar olur. Beton dök+sıyırgı al+işçilik ver.. Hiç gereksiz bayağı bir gider. Oysa o parayı daha efektif işler için harcayıp işçiliğini minimine edebilirsin. Mesela TOPRAK ALTI DAMLAMA SULAMA gibi.

• Beğen
Izgara sistemi nin; "KUZU REFAHI ve HASTALIKLARI" konusunda ne gibi bir faydası olacak?
Gübre sıyırıcıları 2-2,5 mt. eninde tek bir alanda, katı ve sıvı gübreyi ahır dışına atan bir sistem. Senin ahırın genişliği en az 12 mt. olacak. (Bu 20 mt. yi de bulur.) Peki 12 mt genişliğindeki ahırın sadece 2 mt. sinde "hayvan refahı" sağlarken, kalan diğer 10 mt. de "hayvan huzursuzluğu" nu ne yapmayı düşünüyorsun?

Bence senin yaptığın iş (KÜÇÜKBAŞ) için HİÇ GEREKSİZ BİR alet. Onun yerine; tabanı toprak (veya fermente gübre)olan bir ahırda, zaman zaman ıslaklığı gidermek için traktörle alt üst yapacağın sistemde hayvanlar daha mutlu ve bahtiyar olur. Beton dök+sıyırgı al+işçilik ver.. Hiç gereksiz bayağı bir gider. Oysa o parayı daha efektif işler için harcayıp işçiliğini minimine edebilirsin. Mesela TOPRAK ALTI DAMLAMA SULAMA gibi.

Bildiğim faydaları :

1 - Kuzuların göbek kordonundan mikrop almasını azaltır (veteriner masrafı + kuzu ölümlerinin önüne geçer)
2 - Hayvanların tırnak ve ayaklarından rahatsızlanma ihtimalini azaltır (veteriner masrafı + verim kaybı)
3 - Mastiti en aza indirir (veteriner masrafı + verim kaybı)
4 - Toprak zeminine yumurtlayan bit pire gibi hayvanların üremesini engeller (ilaç masrafı)
5 - Hayvanların altına atılan sap saman masrafını sıfırlar. ( sap saman masrafı)
6 - Hayvanların altının sürekli kuru kalması sağlanır ıslaklıktan oluşan rahatsızlıkları engeller (veteriner + ilaç masrafı + verim kaybı)
7 - Besi hayvanlarını altı kuru olduğu için daha fazla yatarlar dolayısıyla daha fazla kilo alırlar (verim artışı)
8 - İşçilik azalır (zamandan ve çalışandan tasarruf)
9 - Ağıl içerisindeki havanın temiz olmasını sağlar (hayvan refahı)
10 - Hayvanlar ter temiz olur ( hayvan refahı)

Aklıma gelenler bunlar. Bir üniversitenin çalışması vardı şimdi bulamadım. Kış günleri için hayvan altlığı için günde en az hayvan başına yarım kilo saman atılması gerekiyor diyordu. İşi bu hocalarımızın dediği gibi nizami yapmaya kalksak 6 ay kış desek 180 gün yapar hayvan başı yarım kilodan 90kg saman yapar. Hadi 50 kg atalım 200 hayvanda 10 ton saman demek.

Sıyırgının 2 metre olacağını ben söylemedim. 3.35 metreden toplam 3 adet sıyırgı olacak. Yani ızgarayı 1000-1200m2 hesaplamıştık ya tamamının altı sıyırgılı olacak.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Bende takip ediyorum konuyu
Izgara sistem alttan siyirici küçük başta hiç duymadim
Siyirici çalışması için gübrenin belli bir kıvamda olması gerek yaz kış
Tabi hayvancilikta en önemli konu gübre konusu
Izgaralı alttan siyrici kullanan isletmeler varmı küçük başta iyi sonuç vermismi ?
Küçük başta en önemli konulardan biri mera uygun mera olunca karlılık daha garanti
Tabi bilgi tecrübe hem hayvan konusunda hem ekonomi yönetimi konusunda cok önemli
Ki ben pek yatirim yapmadığımız halde zorlanoyoruz ekonomik yönden bu yil
Hayvancilikya birşeyleri değerlendirip ucuza mal etmek önemli
Yok değerlendiremezsen hata yaparsan gerek ekonomik yönden gerek hayvancilik bilgi tecrubesi ile ilgili kazanmak zor

• Beğen
Bildiğim faydaları :

1 - Kuzuların göbek kordonundan mikrop almasını azaltır (veteriner masrafı + kuzu ölümlerinin önüne geçer)
2 - Hayvanların tırnak ve ayaklarından rahatsızlanma ihtimalini azaltır (veteriner masrafı + verim kaybı)
3 - Mastiti en aza indirir (veteriner masrafı + verim kaybı)
4 - Toprak zeminine yumurtlayan bit pire gibi hayvanların üremesini engeller (ilaç masrafı)
5 - Hayvanların altına atılan sap saman masrafını sıfırlar. ( sap saman masrafı)
6 - Hayvanların altının sürekli kuru kalması sağlanır ıslaklıktan oluşan rahatsızlıkları engeller (veteriner + ilaç masrafı + verim kaybı)
7 - Besi hayvanlarını altı kuru olduğu için daha fazla yatarlar dolayısıyla daha fazla kilo alırlar (verim artışı)
8 - İşçilik azalır (zamandan ve çalışandan tasarruf)
9 - Ağıl içerisindeki havanın temiz olmasını sağlar (hayvan refahı)
10 - Hayvanlar ter temiz olur ( hayvan refahı)

Aklıma gelenler bunlar. Bir üniversitenin çalışması vardı şimdi bulamadım. Kış günleri için hayvan altlığı için günde en az hayvan başına yarım kilo saman atılması gerekiyor diyordu. İşi bu hocalarımızın dediği gibi nizami yapmaya kalksak 6 ay kış desek 180 gün yapar hayvan başı yarım kilodan 90kg saman yapar. Hadi 50 kg atalım 200 hayvanda 10 ton saman demek.

Sıyırgının 2 metre olacağını ben söylemedim. 3.35 metreden toplam 3 adet sıyırgı olacak. Yani ızgarayı 1000-1200m2 hesaplamıştık ya tamamının altı sıyırgılı olacak.

1 ve 10. maddeler "ızgara" nın faydaları. Tamam. Izgara için "faydasız" denilemez.

Sıyırıcı için 3,35 mt den 3 tane sıyırıcı olacağını söylemişsin. Benim sorguladığım konuya cevap verdin. Izgara altındaki 3 tane sıyırıcı nın hiç zinciri kopmaz ve arıza yapmaz ise onunda bayağı bir faydası var.

Bende takip ediyorum konuyu
Izgara sistem alttan siyirici küçük başta hiç duymadim
Siyirici çalışması için gübrenin belli bir kıvamda olması gerek yaz kış
Tabi hayvancilikta en önemli konu gübre konusu
Izgaralı alttan siyrici kullanan isletmeler varmı küçük başta iyi sonuç vermismi ?
Küçük başta en önemli konulardan biri mera uygun mera olunca karlılık daha garanti
Tabi bilgi tecrübe hem hayvan konusunda hem ekonomi yönetimi konusunda cok önemli
Ki ben pek yatirim yapmadığımız halde zorlanoyoruz ekonomik yönden bu yil
Hayvancilikya birşeyleri değerlendirip ucuza mal etmek önemli
Yok değerlendiremezsen hata yaparsan gerek ekonomik yönden gerek hayvancilik bilgi tecrubesi ile ilgili kazanmak zor

Küçükbaş ta ızgara altına sıyırıcı yapıp kullanan çiftlikler var ama, bence küçükbaş ta gittikçe başa bela olacak gereksiz bir harcama.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bir de şöyle bir şey var. Babaeski'de bir Biyogaz tesisi var ismini vermiyorum reklam olmasın. Bu tür sistemler ile çalışan çiftliklerle yıllık alım sözleşmesi yapıyorlarmış. Adamlar paranızı veriyorlar gübrenizi alıp gidiyorlar. Ne kadara aldıklarını bilmiyorum bu da işletmeye ek bir kazanç sağlamaz mı?