Sayfa 6/6 BirinciBirinci ... 23456
84 sonuçtan 76 ile 84 arası gösteriliyor

Alıntı Mesutoprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bn yakın zamanda hesabını yaptım 50 kilosu 45-53 arası bölgeye göre değişiyor
    Trakya'da en uygun yem fiyatları bu şekilde. Aynı firmadan mı bahsediyoruz bilmiyorum. Reklam olmaması açısından firma ismini sildim.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  WhatsApp Image 2018-05-26 at 13.45.55.jpeg
Görüntüleme: 150
Büyüklüğü:  471.8 KB (Kilobyte)

Hakkınızda hayırlısı olsun

Alıntı GKHN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesut Bey merhaba. İstanbul'da yaşıyoruz yeğenimle birlikte besicilik işine girmeyi düşünüyoruz. Bizim düşüncemiz küçükbaş üzerine ve sizin gibi hayvancılıktan hiç anlamıyoruz. Büyükbaş işi bize göre daha zahmetliymiş gibi geliyor. Yaklaşık 6 aydır araştırıyoruz. Biz yeme ulaşım açısından Trakya bölgesini tercih ettik. Size projemizden bahsedeyim belki küçükbaş düşünürsünüz.

Trakya'dan arazi bakmaktayız. En az 100 dönüm en fazla 200 dönüm (bütçemiz buna yetiyor). Ruhsatlı çiftlik olacağı için arazinin ana yola veya kadastro yoluna sahip olması gerekli elektrik su problemi olmayacak. Arazi fiyatları dönümü 3000TL - 4000TL arasında değişiyor.

Araziyi büyük istememizin sebebi kendi yemimizi üretmek istememiz. Sadece Ahır olarak 4000m2 yer düşünüyoruz. Bu yapıyı çelik konstrüksiyon olarak inşa edeceğiz. Ahır tabanı ahşap ızgara sistem olacak. Hayvanlar kapalı besi olacak.

Öncelikle sondaj vurduracağız arazinin tamamına yonca ekimi yapacağız. Satın alacağımız arazi bölgesinde bakıma bağlı olarak yılda 2000kg dönümünde kuru balya alındığını öğrendik. Ekimden sonraki ilk yıl hariç 100dönüm araziden 200ton kuru balya çıkacağını hesap ediyoruz. Bunun yanında alternatif yem olarak öğütülmüş ayçiçek kabuğu Trakya'da 250-350TL ton fiyatına temin edilebilmekte ve bu yem maddesi samandan çok daha kaliteli %7 protein ve %3 yağ oranına sahip. Bunun yanında Trakya'nın tarım ambarı olduğunu göz önünde bulundurarak bölgedeki un ve yağ fabrikalarından uygun fiyatlarla kanola kabuğu, ayçiçek kabuğu, mısır küspesi, Alpullu'dan pancar küspesi, melas, buğday kepeği gibi ürünleri temin edip kimisini işlem yapmadan kimisini ise pellet makinası ile pellet formuna getirip değerlendirmeyi düşünmekteyiz. Hayvan yetiştiriciliğinde giderlerin büyük kısmı olan beslenmeyi bu şekilde elimizden geldiğince minimuma düşüreceğimizi düşünüyoruz.

Hayvan cinsi olarak ise Ebru Hoca'nın geliştirdiği Anarom cinsini yetiştireceğiz. İlk etapta 200 damızlık koyun ile başlayıp 2 yılda 3 kuzulatma yaptırarak 2 yıl içerisinde 600 damızlık koyuna geçip sonrasında ise Suffolk ırkı koçlar ile besi kuzusu yetiştireceğiz. Koyunlar 5 ayda doğum yapıyor ve Anarom ırkı koyunlar her doğumda ikiz kuzu vermekte ( Hatta bazı işletmelerde tek doğumda 100 koyundan 250 kuzu alındı). Anarom ile ikizliği sağlayıp Suffolk ile 4 ay bakımdan sonra 40-45kg lık kasaplık kuzular elde etmeyi düşünüyoruz. Bu bizim küçükbaş planımızdı. Bu yazıda büyükbaş yetiştiricilik yapacaksanız size sadece yem konusunda yazdıklarım yardımcı olacaktır. Diğer arkadaşların yazdıkları gibi yem ham maddesine yakın olmanız yemi ucuza temin etmeniz sizin karlı bir hayvancılık yapmanıza yol açacaktır. İyi bir veteriner ile önleyici tedbirler alarak hastalıktan ari bir işletme, iyi bir bakıcı bularak hayvan bakımını öğrenebilirsiniz. Hesap kitap yaparak bu işe girdiğinizde zarar edeceğinizi düşünmüyorum. İyi günler saygılar.

trakkulup.net
    Trakyada dönümü 3 - 4 bin tl ye arazi demişsin bir yanlışlık var galiba?

çiftcigardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

3-4 bine arazi degil hava bile bulunmuyor artik

Alıntı erhanbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trakyada dönümü 3 - 4 bin tl ye arazi demişsin bir yanlışlık var galiba?
    Erhan Bey yanlışlık yok. Tekirdağ ve Kırklareli il sınırlarında fiyatlar pahalı. Eşim Edirneli hemen hemen tüm ilçelerini gezdim, çevremizde var. Edirne ilçelerinde arazi bakıyoruz. Bir yer bulduk 54 dönüm e5 üzeri 418 metre cepheli 4000TL dönümü, fakat arazinin daha büyük olması gerekiyor. Çevresindeki arazi sahipleri ile görüştük satmak istemediklerini söylediler bu yüzden alamadık. Bizim için önemli olan suya ve elektriğe yakın olması. Yolu olmayan araziler 2000tl dönümü bile bulunabiliyor. Bir kaç yer daha var araştırıyoruz.

Alıntı çiftcigardo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3-4 bine arazi degil hava bile bulunmuyor artik
    Niye yalan söyleyeyim?

erenkilic teşekkür etti.

Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işçi kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 520 karkas 280 randıman % 54 kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.

ismail_17 teşekkür etti.

Merhaba! İyi günler. Büyükbaş hayvanları İlkbahar ve yaz başlangıcına kadar merada otlatıp daha sonra besiye almak mantıklı olur mu ve böyle yapılırsa hangi ırklar daha uygun olur.

nurullahanar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı GKHN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesut Bey merhaba. İstanbul'da yaşıyoruz yeğenimle birlikte besicilik işine girmeyi düşünüyoruz. Bizim düşüncemiz küçükbaş üzerine ve sizin gibi hayvancılıktan hiç anlamıyoruz. Büyükbaş işi bize göre daha zahmetliymiş gibi geliyor. Yaklaşık 6 aydır araştırıyoruz. Biz yeme ulaşım açısından Trakya bölgesini tercih ettik. Size projemizden bahsedeyim belki küçükbaş düşünürsünüz.

Trakya'dan arazi bakmaktayız. En az 100 dönüm en fazla 200 dönüm (bütçemiz buna yetiyor). Ruhsatlı çiftlik olacağı için arazinin ana yola veya kadastro yoluna sahip olması gerekli elektrik su problemi olmayacak. Arazi fiyatları dönümü 3000TL - 4000TL arasında değişiyor.

Araziyi büyük istememizin sebebi kendi yemimizi üretmek istememiz. Sadece Ahır olarak 4000m2 yer düşünüyoruz. Bu yapıyı çelik konstrüksiyon olarak inşa edeceğiz. Ahır tabanı ahşap ızgara sistem olacak. Hayvanlar kapalı besi olacak.

Öncelikle sondaj vurduracağız arazinin tamamına yonca ekimi yapacağız. Satın alacağımız arazi bölgesinde bakıma bağlı olarak yılda 2000kg dönümünde kuru balya alındığını öğrendik. Ekimden sonraki ilk yıl hariç 100dönüm araziden 200ton kuru balya çıkacağını hesap ediyoruz. Bunun yanında alternatif yem olarak öğütülmüş ayçiçek kabuğu Trakya'da 250-350TL ton fiyatına temin edilebilmekte ve bu yem maddesi samandan çok daha kaliteli %7 protein ve %3 yağ oranına sahip. Bunun yanında Trakya'nın tarım ambarı olduğunu göz önünde bulundurarak bölgedeki un ve yağ fabrikalarından uygun fiyatlarla kanola kabuğu, ayçiçek kabuğu, mısır küspesi, Alpullu'dan pancar küspesi, melas, buğday kepeği gibi ürünleri temin edip kimisini işlem yapmadan kimisini ise pellet makinası ile pellet formuna getirip değerlendirmeyi düşünmekteyiz. Hayvan yetiştiriciliğinde giderlerin büyük kısmı olan beslenmeyi bu şekilde elimizden geldiğince minimuma düşüreceğimizi düşünüyoruz.

Hayvan cinsi olarak ise Ebru Hoca'nın geliştirdiği Anarom cinsini yetiştireceğiz. İlk etapta 200 damızlık koyun ile başlayıp 2 yılda 3 kuzulatma yaptırarak 2 yıl içerisinde 600 damızlık koyuna geçip sonrasında ise Suffolk ırkı koçlar ile besi kuzusu yetiştireceğiz. Koyunlar 5 ayda doğum yapıyor ve Anarom ırkı koyunlar her doğumda ikiz kuzu vermekte ( Hatta bazı işletmelerde tek doğumda 100 koyundan 250 kuzu alındı). Anarom ile ikizliği sağlayıp Suffolk ile 4 ay bakımdan sonra 40-45kg lık kasaplık kuzular elde etmeyi düşünüyoruz. Bu bizim küçükbaş planımızdı. Bu yazıda büyükbaş yetiştiricilik yapacaksanız size sadece yem konusunda yazdıklarım yardımcı olacaktır. Diğer arkadaşların yazdıkları gibi yem ham maddesine yakın olmanız yemi ucuza temin etmeniz sizin karlı bir hayvancılık yapmanıza yol açacaktır. İyi bir veteriner ile önleyici tedbirler alarak hastalıktan ari bir işletme, iyi bir bakıcı bularak hayvan bakımını öğrenebilirsiniz. Hesap kitap yaparak bu işe girdiğinizde zarar edeceğinizi düşünmüyorum. İyi günler saygılar.

trakkulup.net
    Allah gönlünüze göre versin.
    Merak ettiğim 4000 metrekare alanı ahır yapacaz demişsiniz,kapalı alanmı 4000 metrekare olacak? Eger bu kapalı olacaksa ,arsa parası, çelik konstrüksiyonu,bakıcı evi, çevre düzenlemesi,elektrik trafosu,sondajı 1.5 milyona nasıl çıkaracaksınız?

Sayfa 6/6 BirinciBirinci ... 23456