Besi hayvancılığı ön bilgi

Öncelikle herkese hayırlı günler ...

Bir sene önce alacaklarımı tahsil edemediğim için iflas ettim ve sektörüm olan yapı dekorasyon yerine büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine girmek istiyorum. İstanbul doğma büyüme olduğum için herhangi bir şekilde sektörel bilgim mevcut değil. Sadece internetten ulaşabildiklerim. Çok fazla bilgi kirliliği var ve neye ne şekilde inanacağımı bilmiyorum. Ama ciddi bir şekilde bu sektöre girmeyi kafaya taktım dersem yalan olmaz. Gelelim benim sorularıma...

1. Soru : Elimde 750.000 sermayem var besi hayvancılığımı yoksa süt hayvancılığımı daha mantıklı

2. Soru : Besi hayvancılığı ve süt hayvancılığı yıllık maliyet ( veteriner dahil )

3. Soru : hangi bölgeler saha mantıklı ( izmir aydın veya kars hiç farketmez)

Not : çiftlik başlangıçta kiralanacaktır. En az 2 yıllık tecrübe kazanıldıktan sonra asıl yatırımı yapacağım ve başlangıçta herşeyi hazır alıcam gibi duruyor. Gerekirse sermaye arttırıla bilir.

Verilen bilgiler için şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan

Bir sene önce alacaklarımı tahsil edemediğim için iflas ettim ve sektörüm olan yapı dekorasyon yerine büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine girmek istiyorum. İstanbul doğma büyüme olduğum için herhangi bir şekilde sektörel bilgim mevcut değil. Sadece internetten ulaşabildiklerim. Çok fazla bilgi kirliliği var ve neye ne şekilde inanacağımı bilmiyorum. Ama ciddi bir şekilde bu sektöre girmeyi kafaya taktım dersem yalan olmaz. Gelelim benim sorularıma...

1. Soru : Elimde 750.000 sermayem var besi hayvancılığımı yoksa süt hayvancılığımı daha mantıklı

2. Soru : Besi hayvancılığı ve süt hayvancılığı yıllık maliyet ( veteriner dahil )

Not : çiftlik başlangıçta kiralanacaktır. En az 2 yıllık tecrübe kazanıldıktan sonra asıl yatırımı yapacağım ve başlangıçta herşeyi hazır alıcam gibi duruyor. Gerekirse sermaye arttırıla bilir.

Hocam bende bu isi yapmıyorum arasitirp duruyorum da besi işi riskli. Hayvan bi var bi yok sırbistandan 5000 ton et geldi (2 gunluk ihtiyacimiz bile degil) tüm piyasa sallandı. Ama süt isi öyle degil. Hayvan sütten hiç para kazandırmasa bile süt anca yeme yetse bile gene bir buzağısı var ve yavrunun para etmeme ihtimali yok. He bana sorarsanız sen elinde para olsa nasıl hayvancılık yapardın dersen ben brown swis (montofon) ırkı inek alırdım çünkü montofon senelik 9000 litre süt veren (ABD ortalaması 10.500 litre) erkekleri besiye alındığında 18 ayda 350-400 kg arası karkasa ulaşan, hastalıklara son derece dirayetli ayak bacak hastalıklarının meme hastalıklarının çok az olduğu, sütü de protein olarak çok zengin olduğu bi ırktır. Ben bugün elimde para olsa (bütçem şuan 0) 50 baş sağmal montofon olan bi isletme kurarım isletmenin bi kosesine de 100 150 m2 bi besi ahırı kurar erkeklere de orada bakardım. Besi işi daha kolay ama çok risk taşıyor ankarada bi isletme ziyaretim oldu holstein simental ve montofon ırkı hayvanlar vardı adam sütten memnundu ama erkeklerin besisiyle ugrasmiyordu. Yapsa deli para kazanır.

• Beğen
Tepkiler: Mesutoprak

başarılı olmanızı dilerim.
önerilen yer: trakya. 100 baş ile (besicilik) başlanabilir. ilk deneme. Et üretimi. kazançlı bir girişim olur.

Tamam ama hayvan başı ne kadar kar ederim ne kadar maliyeti var veteriner çoban yem maliyeti nedir. Ayrıca güncel fiyatlar üzerinden hangi hayvanı kaça almak mantıklı neyi ne şekilde yapmalı benim için önemli olan bu akrabalarımdan bilgi aldım biraz yüksek maliyeti var diyende var yılda hayvan başı en ölü 2500 kazanırsın diyende var

Beside olsa sütte olsa iyi kötü birşeyler bırakır bana göre besi başkasına göre süt bence ilk şuna dikkat edin yem ihtaiyacımı nasıl karşılarım bu çözüldümü beside olsa sütte olsa farketmez. Çiftliklerde büyük bir masraf yemdir bu yemi kendi imkanınızla karşılayacak şekilde çiftlikğinizi kurun bu kurulumda şehrinizi iyi seçin, yoksa İzmire kurupta nakliye ile Aksaraydan Konyadan nakliye ile yonca getirmeye başlarsınız kazandıklarınızda oraya gider

Abi sen iyisimi böyle düveleri ucuza topla. Bunlarda yerli kanı çok olduğu için bayağı dirayetli hayvanlar. Çok da dayanıklı. Bunları da uygun fiyata besle. Teknik bir insandan yaşama payına yetecek ucuz bir rasyon hazırlat. Bunlar ucuz materyallerle olsun (mısır sapı pancar ve arpa posası vb). Günlük maksimum 5 tl ye beslersen kârlı olursun. Elinden geldiğince de meraya çıkart her meraya çikardigin gün inek başı 5 tl kârdasın. Bu hayvanları da angus şarole ırklarla tohumla. Çıkan yavrular 1. Sınıf besi materyali olur. Bunları da besiye çek çok iyi besi performansı sağlarsın. Besiye çekmeyip satsan da iyi paralara gider bak besi malı giriş fiyatına 5 6 bin tl yazmışlar. Kendi muhasebeni yap abi bu dediğimi de düşün. O hayvanlarda yavrudan başka bi verim beklemediğin için çok süper lüks ahira gerek yok bu da yatırım maliyetlerini ucuzlatır. 20180415_184504.jpg20180601_180229.jpg20180415_132954.jpgIMG-20180415-WA0029.jpeg

• Beğen
Verdiğin cevap için teşekkürler ama hangi şehir mantıklı benimle beraber kaç hayvana kaç bakıcı şart işin başlangıcında kar gibi bir düşüncem pekte yok aslında başlangıç sermayesi ile gereken bilgiyi öğrenip sonrasında 2 yada 3 yıl içinde bütün mülklerimi satıp işe profesyonel olarak girmek istiyorum yoksa 5 bine hayvanı al 10 bine sat işin sonunda 2 bin kazan işin espirisi yok benim asıl derdim istanbuldan yakayı sıyırmak çünkü buranın taşı toprağı daha güçlü ve büyük şirket olmuş

Mesut bey selamlar,

öncelikle bende istanbulda yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim.
en fazla karlı iş tarım ve hayvancılıktır.
ancak iş zor bir iştir. Para kazanmak için ilgilenmek ve verimi maksimuma çıkarmak gerekir.

Ben besi işi yapıyorum aynı zamanda 10 adet süt ineğimde mevcut.
besi şu anda çok karlı ancak ben Kendi yemimin %60 ını kendim üretiyorum Mısır slajı Buğday otu balyası, yemlik buğdağ, arpa ve saman. bu şartlarda 3 yıldır ithal hayvan getiriyorum ve hayvan başı 3.000 tl para kazanıyoruz çok şükür.

ancak ESK hayvanı ne zaman getireceği net değil. Geçen yıl ağırım 6 ay boş kaldı şu an ağırım da 80 hayvan var önümüzdeki sene için 120 hayvan almayı planlıyorum slajımı buğdayımı balyemi otumu şimdiden hazırladım. Esk un hayvan ihalesi açmasını bekliyoruz. eğer açmaz ise özel getirenlerde de 500 baş kapasite raporu olmadığı için alamıyoruz. yani bu işin sürdürülebilirliği çok zor ve riskli.

çünkü bizim ülkemizde Tarım Hayvancılık planlama teşkilatı malaasef yok . Besi yaptığın bölgeyi iyi seçmen lazım hammadde ve bölgeden hayvan toplamaya uygun olmalı. Mesela benim çiftliğim trakya bölgesinde bu bölge hastalıktan ari bölge olduğu için anadoludan besilik hayvan veya getiremiyorsun.Besi de bu çok önemli bir kriter.

bu sebepten işi şansa bırakmamak için süte dönüşmeye başlayacağım.

siz yer ve mekan önemli değil diyorsanız benim size önerim merası bol olan bir bölgede Damızlık hayvan yetiştiriciliği yapmanız olacaktır. Çünkü şu an Türkiye'nin en büyük ihtiyacı besi danasıdır. Seçeceğin bölgede 10 ay hayvanları merada otlatırsan 1 danadan min 4.000 tl para kazanırsın. Angus bu konuda çok başarılı bir ırktır. Ağır maliyetinde çok olmaz .

ancak hangi hayvancılığı yaparsanız yapın ya bilen bir ortağınız olacak veya siz en az 6 ay çiftliklerde eğitim staj ve aktif olarak çalışmanız gerekir. Çok afedersiniz ama bu işte ayağınız boka değmeden işin önemini kavrayamazsınız. sonuçta canlı bir materyal bakacaksınız. ve en önemlisi İŞİ GERÇEKTEN SEVEREK AŞK İLE yapmanız gerekir.

Dünyada yakın gelecekte para kazanılacak en önemli 2 sektör .
1: Modern bilinçli Tarım ve Hayvancılık.
2: Yüksek teknonoloji ürünleri üretmek .

Şimdiden herkese başarılar dilerim. Faydalı olabildiysem ne ala .

Cevap için teşekkürler ama benim sorum ortak olmayı düşündüm araştıryorum ama ne fayda çiftlik maliyeti kadar para istendi diye vazgeçtim benim sorum şu 1 bakıcı kaç hayvana yeter 2. Sorumda herşeyi dışardan alacağım ve hayvan başı günlük maliyet ne olur 3 yer kiralık olacak kaç paraya kadar kira vermek mantıklı ve bi çiftlikte çalışma niyetim var ama kurban bayramından sonra

Niyetim kesin bir dille bütün kademeli olarak hem süt hayvancılığı yaparken bir taraftanda kendi ürettiğim hayvanı pazarlamak ama bu en erken 2-3 yıl içinde olur gibime geliyor

Bakın bu maliyetler kişiden kişiye , köyden köye, şehirden şehire değişir. Bundan dolayı size bilgi kirliliği olur. Bir işletmenin maliyetleri yem, işçi , barınak, hayvan sermayesi ve bakım tedavi olarak düşünülür. Örnek olarak kayseride barınak maliyetin yüksek olacaktır ancak yem maliyetin düşecektir. İşçilik maliyetin yüksek , hayvan sermayen yüksek ancak bakım tedavi masrafın düşecektir.bunları kıyaslayarak ve kendinin bu maliyetlerin ne kadarını karşılayacağını hesaplaman çok önemli. Kişiden kişiye değişir demiştim örnek benim kendi ailemden kimse yardım etmiyor benim işçi maliyetim 2 adam çalıştırsam 2750x2= 5500 ancak kardeşimin 3 tane oğlu var onlar kendisi hayvanları yayıyor aylık 5500 cepte kalıyor. Ben kendi kaba yemimi üretiyorum hayvan başına 750 tl kazanıyorum. Ancak kardeşim kaba yemini üretemediği için 750 tl az kâr ediyor ...vs. vs vs

• Beğen
Cevap için teşekkürler ama benim sorum ortak olmayı düşündüm araştıryorum ama ne fayda çiftlik maliyeti kadar para istendi diye vazgeçtim benim sorum şu 1 bakıcı kaç hayvana yeter 2. Sorumda herşeyi dışardan alacağım ve hayvan başı günlük maliyet ne olur 3 yer kiralık olacak kaç paraya kadar kira vermek mantıklı ve bi çiftlikte çalışma niyetim var ama kurban bayramından sonra

Niyetim kesin bir dille bütün kademeli olarak hem süt hayvancılığı yaparken bir taraftanda kendi ürettiğim hayvanı pazarlamak ama bu en erken 2-3 yıl içinde olur gibime geliyor

Hocam kolay gelsin;
Ben hayvancılık ile ilgilenen bir kişi değilim, ama köyde doğup büyüyüp daha sonra da mesleğim gereği şehirde ikamet eden ama köy hayatını da çok seven birisiyim. Hayvancılığa ilk merak saldığım zamanlarda ben de sizin gibi; bakkal usulü 3’e alsam 5’e satarım (x) gün baksam yem de (y) tl ye yemi alsam şu kadar maliyet olur, bir işçi çalışsa bir de ben çalışırım işçi maliyetide (z) x 12 = eşittir Bilmem kaç tl yapar toplam gelirden toplam gideri çıkart al sana bir sürü para hesabı yapıyordum. Ama zaman geçtikçe anladım ki, işler öyle değil. Kaç işçi çalıştırmanız gerektiği kurduğunuz ahır sistemine (et mi süt mü, damızlık mı ) olduğuna göre değişir. Çok acayip full otomatik sistem kurarsınız 1000 hayvana 2 işçi bakar , aşırı kara düzen bi sistem kurarsınız 50 hayvana 3 kişi bakar. Yani bu işin muhasebesi çok zor; çünkü sistem canlı üzerine kurulu (hem çalışan personel, hem de materyeller çok çok değişken) bu yüzden aklınıza yatan sistemi belirleyip; işleyiş olarak benzeri bir kuruluş bulup orada gönüllü olarak bir müddet çalışarak işleyiş ve maliyetler hakkında bilgiler edinip sektöre ondan sonra adım atmanızı tavsiye ederim. Şimdiden kolay gelsin.

Barınak güney kesimlerde ve batıda sorun olmazken iç kesimler ve doğudaki en büyük sorun barınaktır.kar, yağmur, sıcak soğuk faktörleri,güvenlik,vs vs... Yem doğuda ve iç kesimlerde sorun olmazken batıda , karadenizde sorun olabiliyor.

• Beğen
Çok net anladım kısaca siz diyorsunuz ki bir yerde 6 ay çalış sonra bir çiftlik kur sonrada biraz zarar et işi öğren kar zarar kardeş diyip ya herşeyini kaybet yada on numara para kazan

Hocam herşeyi kaybetmek pek mümkün değil, evet zarar edersiniz ama herşeyiniz elden gitmez. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz borç harç bu işe girmeyeceksiniz . Elinizde bir sermaye var, onunla iş yapacaksınız, batma olmaz sadece zarar edersiniz, onu da kazanacağınız tecrübeye sayabilirsiniz.
Ama mantıklı bir yatırım yaparak; (örneğin, ahırı sıfırdan kurmak yerine uygun maliyetlerle kiralayarak en azından demirbaş konusunda zarar etmezsiniz) ayrıca ben bu işi yapmadığım için çoğu bilgim afaki fakat; (artı silaj) diye bir firma var (Eminim benzerleri de vardır.) kaba yemi uygun fiyata tedarik ederek düşük işçilik maliyetleri ile (sermaye durumuna göre 50/100 başlık) ufak çaplı bir deneme çiftliği yapabilirsiniz. Bu şartlarda Velev ki zarar ettiniz en ufak zarar ile atlatarak büyük tecrübeler edinebilirsiniz.

Dipnot: Ben askerim, bu işlerle profesyonel olarak ilgilenmiyorum sadece amatör olarak bilgi toplamaya çalışıyorum, işi ciddi bir şekilde yapmaya karar verirseniz profesyonel yardım almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Tekrardan kolay gelsin.

• Beğen