Yardımınıza İhtiyacım Var Açıklığa kavuşturalım.

Merhabalar. Sevgili abilerim ve kardeşlerim. Bu yıl traktör arkası 1.80 lik çapa gibi bir planımız vardı ama çevremizdekiler kafamızı fazlasıyla karıştırdı.
Bir kesim büyük çapalarla fidan, yetişkin ağaç demeden çapa yapıyor güzelde verim yakalıyorlar.
Diğer kesim ise çapanın fidanlara ve ağaçların kılcal köklerine zarar verdiğini ayrıca tabanda tabaka oluşturduğunu söylüyorlar.
Küçük el çapamız var yağmur yet 250 lik onunla idare ediyorduk ama artık olmuyor. Siz bu işi nasıl yapıyorsunuz tecrübelerinizden faydalanmak isterim. IMG_7632.JPG
Son olarak bugün fidan ara çapalarını ve otlarını biçtim. Bu ortaları kazayağı ile mi yapsak daha iyi olur yoksa başka bir şekilde yapılabilir mi? Cevaplarınız, tecrübeleriniz benim için çok kıymetli :) şimdiden sağolun..

Ağacı çapaya fidanın dikiminden sonra alıştırsan sıkıntı olmaz. Ama gel gelelim büyük ağaçlar ömründe çapa görmediyse o kılcal köklere zarar verdiği doğru. Sana örnek vereyim bizim akrabalarımız büyük ağaçlara çapa yaptılar bi kaç sene şimdi ağaçların hepsi kurudu. Babamda diyor küçükken alıştırmazsan sonradan çapa yapılmaz diyor ağacın ömrü kısalır tez vakitte kurur diyor.

• Beğen
Tepkiler: dernekkirili
Ağacı çapaya fidanın dikiminden sonra alıştırsan sıkıntı olmaz. Ama gel gelelim büyük ağaçlar ömründe çapa görmediyse o kılcal köklere zarar verdiği doğru. Sana örnek vereyim bizim akrabalarımız büyük ağaçlara çapa yaptılar bi kaç sene şimdi ağaçların hepsi kurudu. Babamda diyor küçükken alıştırmazsan sonradan çapa yapılmaz diyor ağacın ömrü kısalır tez vakitte kurur diyor.

Eyvallah sefam sağol dediğin mantıklı. 3.5 yıldır belki 15 kez çapa yapmışızdır. Bahar aylarında bide traktör çapasıyla yaptım gelişimleri güzel lakin insanlar düşündürüyor [emoji5]

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Eyvallah sağolun. Bizde öyle düşündük. Ortalarını çapalamanın pek bi avantajı var mı o konudaki görüşün nedir?
Yabancı ot ağacın besinine ortak olduğu için tabi olmesinde fayda var çapa motoru ile ağaçların dibine kadar capalarsin ama sefanin dediği de mantıklı hersene capalarsan kalın kök yapısı aşağıda oluşur ve çapa zarar vermez ağaca
Bizim burada ağaç dibleri hep capalanir kayısı ağaçlarının

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Yabancı ot ağacın besinine ortak olduğu için tabi olmesinde fayda var çapa motoru ile ağaçların dibine kadar capalarsin ama sefanin dediği de mantıklı hersene capalarsan kalın kök yapısı aşağıda oluşur ve çapa zarar vermez ağaca
Bizim burada ağaç dibleri hep capalanir kayısı ağaçlarının

Anladım bizim buralardada hep öyle toprağı hava aldırmak önemli

Eyvallah sefam sağol dediğin mantıklı. 3.5 yıldır belki 15 kez çapa yapmışızdır. Bahar aylarında bide traktör çapasıyla yaptım gelişimleri güzel lakin insanlar düşündürüyor [emoji5]

Normalde bizde yapacaktık ama fidanken alışmadığı için yapamıyoruz yapsak bile ağaç 2-3 sene içinde kötüler kurur değmez yani. Ama fidanken başladımı sıkıntı olmaz çünkü kökler hep aşağı doğru kaçar. Hiç çapa yapılmayan büyük ağaçlarda ise kökler yüzeye çok yakın olur.

• Beğen
Tepkiler: yasindemiralay