Patates ve soğana neler oluyor!!

Dogrudur afyonkarahisarda şuan 1750 2000 civarı alım oluyo tarlada
O zaman fiyatlar normal 2 liraya aldığını halci nakliye market kdv işçi masrafı normal itiraz eden gitsin tarlada yetiştirsin veya esnaflık yapsın hak verir adam yok 65 liraya et pahalı diyor gidip dışarıda 200gr kavurmaya 200lira veriyor yârim ekmek döner zaten 5 lira 10 lira bi paket sigara 13.5 lira

Geçen sene balkonda otururken kapı dan Adapazarın da ki bir üreticinin kasasına soğan ve patetes yükleyip sattığını gördüm. 30 Kg çuval 15 TL. den 2 şer çuval aldım. 120 tl verdim.

Fazla diye akrabaya da dağıttık.

Böyle olacağını bilse idim ne yer nede dağıtırdım. Şimdi köşeyi dönmüştüm. İstanbul pazarlarında 6TL.:)

Çiftçilik şans işi birazda tabiki sabit bir fiyat olsa herkez ona gore üretim yapsa diyeceğim ama birşey para yaptımi herkez anlayan anlamayan yükleniyor sonuç böle oluyor bu sadece çiftçilik değil her sektör böyle herkez nasibini yer eskiden bu kadar makine teknoloji yoktu insanlar az kaldırıp geciniyordu şimdi herkezde traktör ekipman araba var masraflar yüksek ama herzaman daha iyisini nasil yapabileceğimizi artık birbirimizden öğrenebiliyor fikir alışverişi yapabiliyor resmi belgelerle kanıtlayabiliyoruz eski düzen tarım hayvancılık esnaflık yapan kişilerin pazar payı hergecen gün daralıyor

Tarlada 2,5 lira olduğunu bilmeyenler işi yine stokculara yıktılar. Stokçu eğer gerçekten çok ucuza alıp stok yapsa neden simdi piyasaya sürmesin ki? Zaten çoğu bölgede hasat geldi gelecek.

Tam hasat zamanı ithalat geliyor. Sayın bakanım böyle tehdit etmiş... Zaten ithalat yapılıyordu! Yine plansızlık, yine yüzüne gözüne bulaştırma, yine ithalata saldırıp parayı dışarı akıtma.

http://m.milliyet.com.tr/tufenkci-den-patates-ve-sogan-ekonomi-2692623/

Tarlada 2,5 lira olduğunu bilmeyenler işi yine stokculara yıktılar. Stokçu eğer gerçekten çok ucuza alıp stok yapsa neden simdi piyasaya sürmesin ki? Zaten çoğu bölgede hasat geldi gelecek.

Tam hasat zamanı ithalat geliyor. Sayın bakanım böyle tehdit etmiş... Zaten ithalat yapılıyordu! Yine plansızlık, yine yüzüne gözüne bulaştırma, yine ithalata saldırıp parayı dışarı akıtma.

http://m.milliyet.com.tr/tufenkci-den-patates-ve-sogan-ekonomi-2692623/

Ne yapmak istiyorlar? Çevresindeki danışmanları kim? Anlamak bilmek mümkün değil.

Üretmeyip ithalata yönelmek, otomatikman doları yükseltir. Zaten cari açık 55 milyar dolar. İyice açılacak. Şu an patatesin kilosu 1 euro. Yurt dışından almaya kalkasalar dövüz cinsinden kaç euuroya mal edecekler? Aralarından aklı başında ekonomiden anlayan birileri yok mu?