ET IRKI SIĞIR SÜRÜLERİNE, KADAR YEM GEREKLİ?

TÜRKİYEDE 1000 000 BAŞ ET IRKLARINDAN İNEK SÜRÜLERİ BULUNSA;

300 000 BAŞ İNEK SÜRÜSÜ (100 BAŞ İNEKLİ 3000 SÜRÜ) İÇİN YILLIK (12 AYDA) GEREKLİ YEM MİKTARI:

538 875 TON, HUBUBAT KURU OTU (BUĞDAY KURU OTU/ARPA KURU OTU/YULAF KURU OTU:başaklar süt evresinde, yeşil biçilir)
123 092 TON, MISIR SILAJI
683 463 TON, SAMAN (HUBUBAT SAMANI)
818 085 TON, YP POSASI
118 757 TON, AYÇİÇEK KÜSPESİ

BİLGİ: TÜRKİYENİN YILLIK YAŞ PANCAR POSASI ÜRETİMİ 650 000 TON (GERÇEK MİKTAR NEDİR?)
(YAŞ PANCAR POSASI YERİNE MISIR SİLAJI YA DA ARPA KULLANILABİLİR)

NEDEN YAPAMIYORUZ?
NEDEN BAŞKA ÜLKELERDEN BESİLİK DANA ALMAK İÇİN 6 AY - BİR YIL BEKLİYORUZ?
NEDEN KIRMIZI ET AÇIĞI VAR?

400 000 BAŞ İNEK SÜRÜSÜNÜN (100 BAŞ İNEKLİ 3000 SÜRÜ) MISIR SILAJI İLE YEMLENDİĞİ;
300 000 BAŞ İNEK SÜRÜSÜNÜN (100 BAŞ İNEKLİ 3000 SÜRÜ) ARPA İLE YEMLENDİĞİ; KABUL EDİLDİ.

1 000 000 BAŞ ET IRKI İNEK SÜRÜSÜ İÇİN, YILLIK SAMAN İHTİYACI: 2 MİLYON TON
TÜRKİYEDE 16-22 MİLYON TON TAHIL (BUĞDAY-ARPA) ÜRETİLDİĞİ KABUL EDİLİRSE;

YILLIK SAMAN ÜRETİMİ 16-22 MİLYON TON (DANE:SAMAN ORANI 1:1 )

AYRICA, 1 000 000 BAŞ ET IRKI İNEK SÜRÜSÜ İÇİN, 1 500 000 (BİR MİLYON BEŞ YÜZ BİN) TON HUBUBAT KURU OTU YA DA 4,5 MİLYON TON HUBUBAT SILAJI ÜRETİLMELİ.

NASIL YAPILIR?

HAYVANCILIĞIN TEMELİ ZİRAAT, BİTKİ ÜRETİMİ YAPARAK,
YETERLİ SIĞIR (İNEK SÜRÜLERİ) BULUNDURARAK,
ÇİFTÇİLERE BİLGİ VE SERMAYE (KREDİ, TL) DESTEGİ VEREREK

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Neden sorusu birazda farklı sebeplere bakmak gerek Behcet hocam

Kirsalda meraklı hevesli genç az
Benimde oğlum su an 18 yaşında ben kalsin işin başında bu işi yapsin diyorum annesi okusun gitsin buralardan diyor

Bu işlere saygi sevgi merak heves olacak önce
Ama yok malesef
Sebebine gelince herhalde ilk önce kazanç meselesi
Ismail abi sen kardesimi okut ama gönderme bak ben kendimi hep anlatıyorum bende okuyorum hatta suan okula gidiyorum dolmustan yaziyorum yazın beni okula götürecek tek güç ankara ziraate girip zootekni okuyabilmek ilk 3 te girene ayda 700 tl burs da varmış sen onu veterinerlik zooteknistlik teknikerlik gibi şeyler okutarak kendi işini büyüt abi bak ben seneye gidicem nasipse universiteye ama bu konuda saha tecrubem hic yok senin oglunun en buyuk avantaji bu ben saha tozu yutmak icin 2 hafta sonra okulum biter bitmez o daha evvel bahsettigim balaya ciftlige biraz da olsa saha tozu yutmak için gideceğim sen oğlunu kendi işin üzerine okut

Benimde oğlum su an 18 yaşında ben kalsin işin başında bu işi yapsin diyorum annesi okusun gitsin buralardan diyor

Ama yok malesef
Abi üniversite okusun, tarımla ilgili veya değil. Ama okusun. Çünkü insanın bakış açısı çok değişiyo gerçekten. Ben kamu yönetimi okudum mesela. Bölümüm de iyiydi atanadabilirdim, hatta özel sektörden güzel tekliflerde aldım. Ama içimdeki toprak ve hayvan sevgisi daha ağır bastı. Ben kamu yönetimi okurken veterinerlik fakültesinden çıkmazdım. Ordaki ansiklopedilerin falan fotokopilerini çektirir hem kendi derslerime hem onlara çalışır, makaleler okur kendimi geliştirirdim. Şimdi köyde birinin hayvanına bi şey olsun yıllardır hayvancılık yapanlar gelip bana soruyo ne yapalım diye [emoji2] Sen oğluna bu işi gene öğret, okusun da... İlla bi gün dönecek o köye. Belki üniversiteden sonra hemen belki de 10 yıl sonra. Ama dönecek. O zaman bu işi bilinçli bi şekilde yapacak ve kazanacak.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Ismail abi sen kardesimi okut ama gönderme bak ben kendimi hep anlatıyorum bende okuyorum hatta suan okula gidiyorum dolmustan yaziyorum yazın beni okula götürecek tek güç ankara ziraate girip zootekni okuyabilmek ilk 3 te girene ayda 700 tl burs da varmış sen onu veterinerlik zooteknistlik teknikerlik gibi şeyler okutarak kendi işini büyüt abi bak ben seneye gidicem nasipse universiteye ama bu konuda saha tecrubem hic yok senin oglunun en buyuk avantaji bu ben saha tozu yutmak icin 2 hafta sonra okulum biter bitmez o daha evvel bahsettigim balaya ciftlige biraz da olsa saha tozu yutmak için gideceğim sen oğlunu kendi işin üzerine okut
Aynen bende öyle düşünüyorum Kandemir
Dersleri çok iyi değil bizimkinin
Bu gun hayvanlara baktik birlikte balya tasiyorlar .
Benim bu hayvancilik işinde geldiğim nokta ona başlangıç olabilir
Maya olur
İstenirse daha ileriye götürülebilir bu iş
Bu sektöre meraklı hevesli gençler lazim
Sadece erkek değil kizlarda lazim kirsalda yaşayıp aile olacsk bu işlere saygi duyacak
Yoksa veterinerlik okumuş imkani olan yaşı geçmiş genclerde var tanıdığım belkide bekar kalir isten kafasını kaldırıp bakamiyor etrafina işine aşık

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Abi üniversite okusun, tarımla ilgili veya değil. Ama okusun. Çünkü insanın bakış açısı çok değişiyo gerçekten. Ben kamu yönetimi okudum mesela. Bölümüm de iyiydi atanadabilirdim, hatta özel sektörden güzel tekliflerde aldım. Ama içimdeki toprak ve hayvan sevgisi daha ağır bastı. Ben kamu yönetimi okurken veterinerlik fakültesinden çıkmazdım. Ordaki ansiklopedilerin falan fotokopilerini çektirir hem kendi derslerime hem onlara çalışır, makaleler okur kendimi geliştirirdim. Şimdi köyde birinin hayvanına bi şey olsun yıllardır hayvancılık yapanlar gelip bana soruyo ne yapalım diye [emoji2] Sen oğluna bu işi gene öğret, okusun da... İlla bi gün dönecek o köye. Belki üniversiteden sonra hemen belki de 10 yıl sonra. Ama dönecek. O zaman bu işi bilinçli bi şekilde yapacak ve kazanacak.
Bizimkinin hem iş hem okul yurutecek kadar hevesi yok Serdar
Isterdim öyle olsun
Şükür işini takip ediyor
Okuyup bilgili olmak başka senedede gizel merak var
Ama bizimki bu isin içinde yetişebilme imkani var cevremde her yer hayvancilik

• Beğen
Tepkiler: Serdar17

Ama yok malesef

haklısınız, son yıllarda gençler şehirlerde yaşıyor, öğrenci, çeşitli iş kollarında. belki yetersiz ücretlerle, ailelerinden yardım alarak.
uygun ortam olduğunda, sanırım bu işler de yapılır.

yıllık 25-40 bin tl ile şehirlerde yaşamaya çalışmak yerine 100-200 bin tl gelirlerle, ilçelerde, köylerde yaşamak daha çekici olur.

hayvancılıkta çiftlik büyüklüğü (hayvan sayısı) çok önemli. giderleri karşılama ve kazanç bakımından.

elbet, işin en zor tarafı, yatırımın çok olması. fazla kredi ya da sermaye gerekli olması.

tarımla (bitki üretimi) ve hayvancılıkla uğraşanlar daha şanslı. deneyimleri var. bu önemli.

eğitime gelince, ziraat ve veteriner fakültesinde okumak yerine,

hayvancılık yapacak gençlerimizin 6 ay-1 yıl gibi bir sürede, eğitim çiftliklerinde yetiştirilmeleri ve sertifika verilmesi daha iyi olurdu.

henüz,eğitim çiftliklerimiz yok, eğiticilerimiz yok..üniversitelerde hocalarımız var.

zaman kaybını önlemek, işinde verimlilik bakımından, eğitim çiftlikleri kurulmalı

eğitim çiftlikleri...hem inek-buzağı çiftlikleri hem de besi çiftlikleri (feedlot). en az 20-30 eğitim çiftliği olmalı.

hemen kurulmasında fayda var...

hayvancılık, hayvancılığı ileri ülkelerde olduğu gibi yapılmalı... çok önemli konu

inşallah o günler de gelir..

Aynen bende öyle düşünüyorum Kandemir
Dersleri çok iyi değil bizimkinin
Bu gun hayvanlara baktik birlikte balya tasiyorlar .
Benim bu hayvancilik işinde geldiğim nokta ona başlangıç olabilir
Maya olur
İstenirse daha ileriye götürülebilir bu iş
Bu sektöre meraklı hevesli gençler lazim
Sadece erkek değil kizlarda lazim kirsalda yaşayıp aile olacsk bu işlere saygi duyacak
Yoksa veterinerlik okumuş imkani olan yaşı geçmiş genclerde var tanıdığım belkide bekar kalir isten kafasını kaldırıp bakamiyor etrafina işine aşık
Aynen abi sen dedigim gibi anlat belki kafasina yatar

• Beğen
Tepkiler: ismail_17