büyük baş hayvan ve süt üretimi yardım

merhaba selamün aleyküm trak klulüp ailesi sizden bir konu hakkında bilgisi almak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim
ben İstanbul da yaşıyorum hayvancılık işine girmek istiyorum 2 arkadaşım ile birlikte urfa Siverek de 200 dönün arazi ve 30 büyükbaş hayvan için hazır komperatif var boş duruyor suyu elektriği var
burayı değerlendirmek istiyoruz saman sıkıntımız yok saman imiz var
hazır paramız yok bankadan borç alıp ilk etepta 13 tane hostey inek alıp süt işine girmek niyetimiz var ileride devlet desteği alamak büyütmek istiyoruz.

sermayeyi bankadan borç alıp aylık geri ödemesi yapacağız ilk etepta o nedenle bize aylık para lazım bu nedenle süt satıp aylık borcumuzu ödemek istiyoruz kalanı ilede ileriye dönük büyüme için biriktirecegiz
ama süt işine girerek doğrumu yapıyoruz
besicilik yapsak aylık kazancı varmıdır?

bu konu hakkında kararsızız
sizin engin bilgilerinizden yararlanıp bir öneri almak istiyorum

özetle aylık banka borcumuzu ödeyebilecek bir çözümün nasıl yaparız

merhaba selamün aleyküm trak klulüp ailesi sizden bir konu hakkında bilgisi almak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim

hazır paramız yok bankadan borç alıp ilk etepta 13 tane hostey inek alıp süt işine girmek niyetimiz var ileride devlet desteği alamak büyütmek istiyoruz.

sermayeyi bankadan borç alıp aylık geri ödemesi yapacağız ilk etepta o nedenle bize aylık para lazım bu nedenle süt satıp aylık borcumuzu ödemek istiyoruz kalanı ilede ileriye dönük büyüme için biriktirecegiz

Syn Faruk2318. Böyle bir işe "hiç tecrüben olmadan+hiç paran olmadan+borçla" başlamayı düşünmeni bile tavsiye etmem. Sen daha maç başlamadan 3-0 mağlup başlıyorsun ki, başarı şansın bence sıfır olur.

200 dekar yerden bahsediyorsun? 200 dekar yeri ekip, biçip kaldırmanın maliyetlerini hesap ettiniz mi? Her sene aynı ve maksimum ürün alacağınızı mı hesap ediyorsunuz?

Benim tavsiyem; alacağınız hayvanların finansı+2 senelik 200 dekar tarlayı ekip-biçme masrafları+3 senelik aylık giderlerinizin finansını (tecrübesiz olmanız nedeni ile 3 sene) garantiye almadan bu işe girmeyin.

Sağdığınız sütden elde ettiğiniz gelir, ancak o zaman sizin gelişiminizi sağlar.

Saygılar..

Syn Faruk2318. Böyle bir işe "hiç tecrüben olmadan+hiç paran olmadan+borçla" başlamayı düşünmeni bile tavsiye etmem. Sen daha maç başlamadan 3-0 mağlup başlıyorsun ki, başarı şansın bence sıfır olur.

200 dekar yerden bahsediyorsun? 200 dekar yeri ekip, biçip kaldırmanın maliyetlerini hesap ettiniz mi? Her sene aynı ve maksimum ürün alacağınızı mı hesap ediyorsunuz?

Benim tavsiyem; alacağınız hayvanların finansı+2 senelik 200 dekar tarlayı ekip-biçme masrafları+3 senelik aylık giderlerinizin finansını (tecrübesiz olmanız nedeni ile 3 sene) garantiye almadan bu işe girmeyin.

Sağdığınız sütden elde ettiğiniz gelir, ancak o zaman sizin gelişiminizi sağlar.

Saygılar..
sayın ufuk bey hayvanlara köydeki ailemiz bakacak anne baba bizde normal işimizi devam edeceğiz 2 sene sonra köye gidip biz devralacagiz. 200 dekar arazi yi kuzenler buğday arpa ekliyorlar zaten ( ortak arazi) ilk 2 sene bize yetecek kadar ekim yaparız diye düşünüyorum tek isteğimiz ilk etepta hayvanlar kendi masraflarını çıkarabilsin. sonrasında devlet desteği ile büyümek . şimdilik düşüncelerimiz böyle sizin tafsiyeleriniz bizim için önemli
saygılar

ben İstanbul da yaşıyorum hayvancılık işine girmek istiyorum 2 arkadaşım ile birlikte urfa Siverek de 200 dönün arazi ve 30 büyükbaş hayvan için hazır komperatif var boş duruyor suyu elektriği var
burayı değerlendirmek istiyoruz saman sıkıntımız yok saman imiz var

ama süt işine girerek doğrumu yapıyoruz
besicilik yapsak aylık kazancı varmıdır?

bu konu hakkında kararsızız
sizin engin bilgilerinizden yararlanıp bir öneri almak istiyorum

Merhabalar öncelikle yorumdan okuduğum kadarıyla yatırımı yaptıktan sonra o yatırımın başında aileniz olacak sanırım yatırımı çarçur edecek kişiler olmazsa işin başında bu konuda problem olmaz bence gelelim 13 hostein alımına 13 hayvanın parasını 3 kişimi olarak ödeyeceksiniz yani krediyi 3 ayrı kişimi çekecek bir hayvanı 6,500-7000tlye alabilirsiniz bursada sütveren hayvanları satıyorlar 13 tanesi için 7binden hesaplayıp 91bin maliyet çıkardım 3 ortak için risk edilebilir bir para 30 bin düşüyor gelelim hayvan başı kazanca 25lt lerde süt alımı gerçekleştirip tüm ihtiyaçlarıyla hayvanlarınızı beslerseniz hayvanbaşı 400tl kazanırsınız standar süt fiyatlarıyla yani aylık 5200tl süt kazancı olur fakat hayvanın süt azalması meme problemleri ilaç kullanımından sonra atılan sütler veteriner masrafı görünmez masraflar gibi olaylar olacağından siz aylık 4bin getirisi olur diye düşünün garantici olarak yetmediğindede maaşlarınızdan takviye yaparsınız bence ilk sermayeyi yani hayvanları öldürmezde yaşatabilirse aileniz veya arkanızdan satmazsa bence yapılabilir ama 91 bini siz çekmeyin tek başınıza ve diğer arkadaşlarınızın çekilen kredilerine kefil olmayın benden söylemesi şimdiden hayırlı olsun

not: olaki 200 dekardan hayvanın ihtiyaçlarını karşılarsanız besin olarak belki aylık 6bin tl karlarıda görebilirsiniz bu iş %50 emek %40 bilgi %10 şans işidir:)

anne ve babam hayvanlara bakacak bir köylü arkadaş da maaşlı bakacak o da hayvanlardan anlıyor .biz de arada bir köye gidip bakacağız
3 ortak kuzen olacağız masraflar herşey ortaklı .
samanimiz var 35 kamyon stokladık. önümüzdeki yıl yonca misir ekimi yapacağız
ilk etepta kiredimizi kapasa yeter. zaten her yıl yavruda gelirse sorun olmaz sanırım sonuçta yavruda para 😅 ilk 2 yıl ortalama 4 bin 5bin bize yeter

alacağımız malzemeler

13 holstein inek
süt kazanı sağutmali
süt sağım makinası
slaj kabayem süt yemi

var olan malzemeler

200 dönüm arazi
komperatif (hayvan barınağı ahir )
35 kamyon saman
traktör
motorlu araç
su