Celtikte Darıcan Otu sorunu

Merhaba,
Sinop un Boyabat ilcesinde celtik üretimi ile uğraşmaktayız
Çeltik tarlalarımız Darı otu istilasına uğramış vaziyette.
Tetris, Citadel, Laudis ileclarını tüm ilçedeki çiftçiler kullanıyor fakat tarlalarımız berbat durumda.
Fotografları ekte görebilirsiniz.
Yardımcı olabilirseniz tüm ilçe halkı olarak bizleri kurtarmış olursunuz.cevabınızı bekliyorum.

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.27.jpeg
    WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.27.jpeg
    286.8 KB · Görüntüleme: 266
  • WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.41.jpeg
    WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.41.jpeg
    587.3 KB · Görüntüleme: 207
  • WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.42.jpeg
    WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.42.jpeg
    597.5 KB · Görüntüleme: 191
  • WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.45.jpeg
    WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.45.jpeg
    208.8 KB · Görüntüleme: 155
  • WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.53.jpeg
    WhatsApp Image 2018-06-24 at 09.17.53.jpeg
    284 KB · Görüntüleme: 155
Merhaba,
Sinop un Boyabat ilcesinde celtik üretimi ile uğraşmaktayız
Çeltik tarlalarımız Darı otu istilasına uğramış vaziyette.
Tetris, Citadel, Laudis ileclarını tüm ilçedeki çiftçiler kullanıyor fakat tarlalarımız berbat durumda.
Fotografları ekte görebilirsiniz.
Yardımcı olabilirseniz tüm ilçe halkı olarak bizleri kurtarmış olursunuz.cevabınızı bekliyorum.

Ustam ilk ilaçlama mı bu

Gec kalınmış gibi 10 gunlukken vursaydiniz akdari da kardeş yapmış biraz zor ölür gibi ekin ilaci da atın donume 50 gr falan numune diye bi ilaç var oda fayda ediyor fazla kardeslenmeden uzmanına danışın

aldatma yapın ekmeden önce suyu verip ıslayıp tarlayı suyu boşaltın 10 günde fırça gibi biter otlar sonrası kolay ya ilaçla yakar yada bozup yeniden makina çekip ekebilirsiniz

seneye mutlaka yapın yoksa baş edemezsiniz bu otla

boşuna masraf edip durmayın ot basak çıkarmaya yakın anca yanar fedora ile yakabilirsin ama ilerleyen zamanlarda

su anfa o otlar kendini kapattı vurduğun ilacı almaz

seneye aldatma yaparak hallolur bafrafa öle yapıtoruz

en kötü mayısın 20 sinden sonra ekim yapıyoruz hiç bir sıkıntı da yok

• Beğen
Tepkiler: yamankrsn

aldatma yapın ekmeden önce suyu verip ıslayıp tarlayı suyu boşaltın 10 günde fırça gibi biter otlar sonrası kolay ya ilaçla yakar yada bozup yeniden makina çekip ekebilirsiniz

seneye mutlaka yapın yoksa baş edemezsiniz bu otla

boşuna masraf edip durmayın ot basak çıkarmaya yakın anca yanar fedora ile yakabilirsin ama ilerleyen zamanlarda

su anfa o otlar kendini kapattı vurduğun ilacı almaz

seneye aldatma yaparak hallolur bafrafa öle yapıtoruz

en kötü mayısın 20 sinden sonra ekim yapıyoruz hiç bir sıkıntı da yok

bu çözüm yolu bizim de aklımıza geldi. seneye uygulayacagız.

şu anki uygulamamız şu şekilde. yorumlarınızı bekliyorum..;
1-tarlalarımızı yaklaşık 20 cm sürüyoruz. 15 nisan>>
2-1 kat kazayağı atılır 22 nisan>>
3-20.20.0 gübre atılır 29 nisan>>
4- tarlalara su salınır ve keşen çekilir. 2 mayıs>>
5- su salındıgı gün SAFA DRAM 6E su ilacını bilgiğimiz kola şişesine koyarak tarlalara dönüme 400 grm olacak şekilde attık. 2 mayıs>>
6- tohum atıldı >>5 mayıs
7- tarfların suytu boşaltıldı ve kuru ilaç diye tabir ettiğimiz statel marka ilaç attık. yaklaşık 400 litre suya 3 litre STATEL ve 1 adet dalia karıştırdık ve tarlalara uyguladık. 22 mayıs>>
8-hiçbir belirti olmayınca 400litre suya 2 adet tetris karıştırdık ve uyguladık. 2 haziran>>
9-yine bir sonuç alamayınca 400 litre suya 1 adet laudis karıştırıp uyguladık. 19 haziran>>

ama sonuç yine fotoğraflarda gördüğünüz gibi...

5- su salındıgı gün SAFA DRAM 6E su ilacını bilgiğimiz kola şişesine koyarak tarlalara dönüme 400 grm olacak şekilde attık. 2 mayıs>>
7- tarfların suytu boşaltıldı ve kuru ilaç diye tabir ettiğimiz statel marka ilaç attık. yaklaşık 400 litre suya 3 litre STATEL ve 1 adet dalia karıştırdık ve tarlalara uyguladık. 22 mayıs>>
8-hiçbir belirti olmayınca 400litre suya 2 adet tetris karıştırdık ve uyguladık. 2 haziran>>
9-yine bir sonuç alamayınca 400 litre suya 1 adet laudis karıştırıp uyguladık. 19 haziran>>

uzun uzun yazmaya üşeniyorum istersen numaramı verim telefondan fikir verebilirim

baraj otunda durum ne 150 gr laudis de baraj otunu oldürmedimi merak ediyorum

• Beğen
Tepkiler: misakça

ademin buğdaya atılan bir ilaç çeltiğe ekimden itibaren 30 40 günden önce mahsuru yoktur

cormina otu saçaktan götürmeye çalışır ademin ise yapraktan garanti yani otların kurtulma şansı yok
tabi zamanında vurulması önemli

ademin dediğniz ilaç bildğimiz buğday ilacı olan amin mi bizim buralarda sulu ilaç denir yalnız bu ilaç buğdayda geniş yapraklıları olduruyor baraj otu dar yapraklıdır oldüreceğini hiç zannetmiyorum

evet amin ademin aynı cins ilaçlar
darı ve resimdeki ot için kesin çözüm
biz yıllardır kullanıyoruz

ilk ilaçlamada fedora kullanıyoruz 10 gün sonra
ikinci ilaçlamada ise basagran ademin cormina images.jpeg