Domates Hastalığı hakkında

Değerli çiftçi dostlar bu yıl domateslerimizi vuran hastalıkla bir türlü başa çıkamadık bizde sizlerden yardım almak istedik. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. IMG_2591.JPGIMG_2593.JPG

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
Değerli çiftçi dostlar bu yıl domateslerimizi vuran hastalıkla bir türlü başa çıkamadık bizde sizlerden yardım almak istedik. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Ekli dosyayı görüntüle 28916Ekli dosyayı görüntüle 28917

Sayın Yasingungor ;

benim gördüğüm kadarıyla evet mildiyö de var ancak sizdeki problem virüs problemi.Bu sebeple kimyasal mücadele ile belirgin bir sonuç alacağınızı üzülerek düşünmüyorum. Masraf etmemenizi öneririm.

Bizim başımızda da TUTA absoluta ( Domates güvesi) belası var. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
Sayın Yasingungor ;

benim gördüğüm kadarıyla evet mildiyö de var ancak sizdeki problem virüs problemi.Bu sebeple kimyasal mücadele ile belirgin bir sonuç alacağınızı üzülerek düşünmüyorum. Masraf etmemenizi öneririm.

Bizim başımızda da TUTA absoluta ( Domates güvesi) belası var. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Havalardan kaynaklı galiba sürekli yağmurlu gidiyor havaların düzelmesini bekliyoruz. O zaman beklemekten başka birşeyimiz yok malesef

Sayın Yasingungor ;

Merhaba

Tuta ile mücadeleniz nasıl geçti?
Bizim bahçede toplasak 200 tane sağlam domates yiyemedik tuta yüzünden.

Hangi ilacı kullandınız

Bizimkisi küçük bahçe Mehmet bey.
Kimyevi ilaç kullanmadım hiç. Elle gözle mücadele sadece.

Daha sonradan organik için uygun neemazal ve delfin wg ilaçlarını araştırdım ama sezon sonu geldi diye onlarıda kullanmadım.

Seneyede bilemiyorum artık doğal mücadele denerim yine :)

Bahçeye,
Bolca kadife çiçeği, kokulu bitkiler fesleğen, kekik, maydanoz falan ekersem belki uzak dururlar diye düşündüm.

Bunun haricinde duruma göre kireç+kükürt+su karışımı gülleci bulamacı fayda gösterebilir diye düşünüyorum.

Eğer mücadele hiç başarılı olmazsa neemazal düşünüyorum.

Kendi kafamdan planlarım böyle.

Sizin doğal mücadele yada organik ilaç tavsiyeniz olursada sevinirim.

Fakat mümkünse hiç kimyasal ilaç düşünmüyorum eğer mümkün değilsede mahsulün çoğu kurda kuşa kalacak demektir :)

Eskilerin tarifleride olur mesela dün okudum ısırgan otu ile ilgili bazı bilgiler vardı.

Bizimkisi küçük bahçe Mehmet bey.
Kimyevi ilaç kullanmadım hiç. Elle gözle mücadele sadece.

Daha sonradan organik için uygun neemazal ve delfin wg ilaçlarını araştırdım ama sezon sonu geldi diye onlarıda kullanmadım.

Seneyede bilemiyorum artık doğal mücadele denerim yine :)

Bahçeye,
Bolca kadife çiçeği, kokulu bitkiler fesleğen, kekik, maydanoz falan ekersem belki uzak dururlar diye düşündüm.

Bunun haricinde duruma göre kireç+kükürt+su karışımı gülleci bulamacı fayda gösterebilir diye düşünüyorum.

Eğer mücadele hiç başarılı olmazsa neemazal düşünüyorum.

Kendi kafamdan planlarım böyle.

Sizin doğal mücadele yada organik ilaç tavsiyeniz olursada sevinirim.

Fakat mümkünse hiç kimyasal ilaç düşünmüyorum eğer mümkün değilsede mahsulün çoğu kurda kuşa kalacak demektir :)

Eskilerin tarifleride olur mesela dün okudum ısırgan otu ile ilgili bazı bilgiler vardı.
Kültürel mücadelesi varmı bilmiyorum ama etkili bir mücadele olsaydı eminimki tarım ilaçlarının tuta mücadelesinde sona gelindiği noktada herkes tarafından bu mücadele bilinirdi.İlaç kullanmadan yapabileceğiniz bir mücadele çeşidi ise feromon tuzlalardır.Bitkiye atılmadığı için ve zehirli olmadığı için insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.Madem hobi amaçlı yapıyorsunuz bu tuzaklardan bol miktarda kurarak büyük fayda sağlarsınız.Ayrıca hastalık için organik sertifikalı mantar ilaçları var.Genelde bakır içerikli oluyor.Adama firmasının mastercop isimli ürünü en bilinenidir.Hem koruyucu hemde tedavi edici olarak kullanırsanız güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: diptiss
Kültürel mücadelesi varmı bilmiyorum ama etkili bir mücadele olsaydı eminimki tarım ilaçlarının tuta mücadelesinde sona gelindiği noktada herkes tarafından bu mücadele bilinirdi.İlaç kullanmadan yapabileceğiniz bir mücadele çeşidi ise feromon tuzlalardır.Bitkiye atılmadığı için ve zehirli olmadığı için insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.Madem hobi amaçlı yapıyorsunuz bu tuzaklardan bol miktarda kurarak büyük fayda sağlarsınız.Ayrıca hastalık için organik sertifikalı mantar ilaçları var.Genelde bakır içerikli oluyor.Adama firmasının mastercop isimli ürünü en bilinenidir.Hem koruyucu hemde tedavi edici olarak kullanırsanız güzel olur.

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizide küçük planlamama dahil ettim.