60 baş holistein süt sığırı sürü Biyüme projeksiyonu

Evet kısacası 60 baş holistein inek 4 yıl sonra kaç hayvana ulaşır fire vermeden buzağı düve inek ayrımı yapmadan toplam kaç hayvan olur aşağıdaki hesaplamam doğrumu holisteinin her yıl %5 küçuldüğünü savunan lar hangi mantıkla savunuyor anlamadım

1.Yıl. 60 inek
2.Yıl. 60 buzağı
3.yıl. 120 inek
4. Yıl. 240 inek

dişi embryo, %100 verim, %0 kayıp

ideal, en iyi olan gerçekleşirse..

muhtemelen bu gerçekleşmez...

inek ölür, buzağı ölür, yavru atma, hastalık, yaralanma, verimsizlik, sürüden çıkarma, mecburi kesim vs..

trakkulup.net

et ırkı inek sürülerinde, buzağılamalar mevsimseldir. yılda, iki buzağılama olur. baharda ve güzde buzağılamalar meydana gelir. genellikle inek sürülerine boğa katılır. bazan, suni tohumlama yapılır. ilk buzağılamadan 60 gün sonra sürüye boğa katılır. boğa, sürüde iki ay tutulur.

damızlık düveler, buzağılama mevsiminde ilk doğanlar arasından seçilir. bunlar, ilerde iyi gelişir ve verimli, sıkıntısız inekler olur.

damızlık sayısı, sürü aynı sayıda tutulacaksa, sürünün %20-25 kadar damızlık buzağı, her yıl seçilir ve yetiştirilir.

bilindiği gibi, normal şartlarda, bir sürüde doğan buzağıların yarısı erkek, yarısı dişidir.

erkek buzağılar, boğa olarak seçilenlerin dışında kalanlar, besicilikte kullanılır. yani sürüden çıkartılır.

bu durumda, 60 ineklik bir sürüde, yıllık elde edilecek, damızlık düve (inek adayı)sayısı 30 dur.

bunun, bir kısmı damızlık olarak ayrılmaz (geç doğanlar, zayıflar vs)

süt ırkı inek sürülerinde de benzer bir yol izlenir.

1.yıl 60 holstein düve aldın bunlar doğurdu fire vermedin 60 buzağı aldın bunların 30u düve olsa
2.yıl 60 inekten 60 buzağı aldın fire vermedin 30 düve at kenara
3.yıl 90 inek 90 buzağı fire vermedin 45 düve at kenara
4.yıl 120 inek 120 buzağı fire vermedin 60 düve at kenara

ama fakat %5-10 arası fire hesaplarsan buzağı ölümü kesim sakatlanma vb. 100 adet anaç hayvana ulaşabilirsin 5. yılda bakımları doğru olduğu sürece senede 1 buzağı alabilirsin ama beslenme yetersiz olursa bir çok sorun seni bekler holstein iyi bir cinstir fakat iyi bakıldığı sürece. Ben 6 ay önce 10 tane aldım doğumlar bitti 5 tanesi tekrar gebe 1 buzağı kaybettik acemilikten ama ben yeterli beslemesem hayvanları bu süre zarfında bırak gebeleşmeyi kızgınlık bile göstermeyebilirlerdi.

et ırkı inek sürülerinde, buzağılamalar mevsimseldir. yılda, iki buzağılama olur. baharda ve güzde buzağılamalar meydana gelir. genellikle inek sürülerine boğa katılır. bazan, suni tohumlama yapılır. ilk buzağılamadan 60 gün sonra sürüye boğa katılır. boğa, sürüde iki ay tutulur.

damızlık düveler, buzağılama mevsiminde ilk doğanlar arasından seçilir. bunlar, ilerde iyi gelişir ve verimli, sıkıntısız inekler olur.

damızlık sayısı, sürü aynı sayıda tutulacaksa, sürünün %20-25 kadar damızlık buzağı, her yıl seçilir ve yetiştirilir.

bilindiği gibi, normal şartlarda, bir sürüde doğan buzağıların yarısı erkek, yarısı dişidir.

erkek buzağılar, boğa olarak seçilenlerin dışında kalanlar, besicilikte kullanılır. yani sürüden çıkartılır.

bu durumda, 60 ineklik bir sürüde, yıllık elde edilecek, damızlık düve (inek adayı)sayısı 30 dur.

bunun, bir kısmı damızlık olarak ayrılmaz (geç doğanlar, zayıflar vs)

süt ırkı inek sürülerinde de benzer bir yol izlenir.

Merak ettiğim bir konu var. Etçi ırklarda doğum mevsildir, yılda iki buzağı alınır demişsiniz. Sütçü ırkın gebelik süresi 9 ay iken, etçi ırkın daha mı az ?

yılda iki buzağı satmak hedeflendiğinde:

diyelim, 100 baş inek sürüsü var.

50 ineklik sürüye (1. Sürü), temmuz-ağustos aylarında boğa katılırsa (2-3 ay)
öteki 50 ineklik sürüye (2. Sürü), Aralık-Ocak aylarında boğa katılırsa (2-3 ay)

yılda iki dafa, buzağılama olur.

mevsimsel buzağılama ifadesi bu. sürü yönetme ile ilgili bir durum.

bilindiği gibi, inekler buzağılamadan 40 gün sonra, ilk kızgınlık gösterir, gebelik süresi 9 ay 15 gün.

1.yıl 60 holstein düve aldın bunlar doğurdu fire vermedin 60 buzağı aldın bunların 30u düve olsa
2.yıl 60 inekten 60 buzağı aldın fire vermedin 30 düve at kenara
3.yıl 90 inek 90 buzağı fire vermedin 45 düve at kenara
4.yıl 120 inek 120 buzağı fire vermedin 60 düve at kenara

ama fakat %5-10 arası fire hesaplarsan buzağı ölümü kesim sakatlanma vb. 100 adet anaç hayvana ulaşabilirsin 5. yılda bakımları doğru olduğu sürece senede 1 buzağı alabilirsin ama beslenme yetersiz olursa bir çok sorun seni bekler holstein iyi bir cinstir fakat iyi bakıldığı sürece. Ben 6 ay önce 10 tane aldım doğumlar bitti 5 tanesi tekrar gebe 1 buzağı kaybettik acemilikten ama ben yeterli beslemesem hayvanları bu süre zarfında bırak gebeleşmeyi kızgınlık bile göstermeyebilirlerdi.

Benim kendi gorusum profesyonel anlamda ilk duvelere disi tohumlama yapmak, hem dogum kolayligi hemde suru projeksiyonu acisindan.
Kaldi ki ileri laktasyondaki ineklere de disi tohumlama yapilabilir.
Istemezseniz hic erkek almayabilirsiniz.

malesef ki bu süt fiyatlarıyla işletme anca döner kâr elde etmek istiyorsak dana yetiştirmek şart

Bende tam tersi dana değil düve'ye yönelmek gerektiğini düşünüyorum, dana her halikar da fabrika yemine bağımlı ve kesim fiyatını belirleme şansınız yok ama bir düveyi satılacak yaşa fabrika olmadan veya minimum kullanılarak getirmek mümkün ve satarken fiyatı bir noktaya kadar kendiniz belirleme şansınız var.