Buyukbas hayvanciliga yeni basladim tecrubeli abilerimin tavsiyesine ihtiyacim var

hayvanlar, düve mi (ilk doğumlarını yapmamış), aralarında inek var mı?

yaşları ne? 20-21 aylık?

ağırlıkları, kaç kg?

günlük verilen yemler, kg olarak:

saman? (balya?, hayvan başına günlük, kaç kg saman veriliyor?
arpa/kepek/küspe karışımı, hayvan başına günlük, kaç kg karma yem?
başka yem veriliyor mu?
Hayvanlar hic dogum yapmamis 18 aylik duvelerdir kg olarak ortalama 350 canli agirliklari var gunluk su an yem kullanmiyorum kisinsa gunluk 2 .kg bahsettigim yemlerden verdim arpa kuspe kepek oranlari esit balyayida tam olcmemekle beraber birer dilim seklinde toplam gunde iki dilim verdim balyanin 20 kg oldugunu varsayarsak gunde 2 kg diyebiliriz baska da uyguladigim uygulama yok yalniz ahirim basik ve havasiz oldugu icin pencereleri surekli acik tutup iceride 24 saat 3 adet mini vantilator kullaniyorum bu sekilde

360 kg ağırlıkta, gebeliğinin 5. ayında, düvelerin yem ihtiyacı:

rasyon: kg/düve/gün

10,8 kg mısır silajı (%33 km)
4,8 kg buğday samanı
0,7 kg ayçiçek küspesi(%25 protein)
25 gr tuz
27 gr toz mermer
26000 IU Vitamin-A (vit -A premiks: 15000IU/gr ise): 1,7 gr/düve /gün

mısır silajı 3 kg başlanır, iki günde bir 3,5 kg artırılır.

bu rasyon bilgi amaçlıdır. sorumluluk kullananlardadır.

bilgi: gebeliğin 6,7,8, ve 9 aylarında, rasyonun enerjisi kademeli artırılır.

360 kg ağırlıkta, gebeliğinin 5. ayında, düvelerin yem ihtiyacı:

rasyon: kg/düve/gün

10,8 kg mısır silajı (%33 km)
4,8 kg buğday samanı
0,7 kg ayçiçek küspesi(%25 protein)
25 gr tuz
27 gr toz mermer
26000 IU Vitamin-A (vit -A premiks: 15000IU/gr ise): 1,7 gr/düve /gün

mısır silajı 3 kg başlanır, iki günde bir 3,5 kg artırılır.

bu rasyon bilgi amaçlıdır. sorumluluk kullananlardadır.

bilgi: gebeliğin 6,7,8, ve 9 aylarında, rasyonun enerjisi kademeli artırılır.
Sevgili hocam,bahsettiginiz rasyon cesiti sistemini oturtmus buyuk hayvan ciftliklerine ozgu olabilir mi benim hayvanlarim yilin 8 ayi merada aktif bir sekilde hafif takviyeler ile beslenmekte geri kalan 4 aydaysa iceride kalmaktadir ben bu uygulamayi hayvanlari iceri aldigim zaman mi yoksa genelde mi uygulamaliyim ayrica bu sekilde rasyon uygulayip hayvanlarimi beslesem mali acidan kàr edermiyim sizlerin engin tecrubelerinize ihtiyacimiz var bizleri bilgilendirin lutfen

burada verilen rasyon, düvelerin günlük, yem ihtiyacının tamamıdır.

bu rasyon verilirse, mera ya çıkarmaya gerek yok.

siz meraya bırakıyorsanız, bu yemleri vermeye gerek kalmayabilir, meranın durumuna bağlı olarak.

mera zayıfsa, bir miktar yem takviyesi (5-6 kg mısır silajı, 1-2 kg saman, 300 gr ayçiçek küspesi) gerekebilir.

350 kg, gebeliğinin 5. ayında olan düvelerin, günlük, 0,5 kg ağırlık artışı ile büyütülmesi gerekir.

ağırlık artışları takip edilerek işlerin doğru yolda olup, olmadığına bakılabilir.

tartma imkanı yoksa, bir mezura kullanarak, ağırlık tespiti yapılabilir.

gebe düvelerin, beklenen büyümeleri (kg/gün)/gebeliğinin 5.ayında 360 kg ağırlıkta olanlar için.

5 ayda 0,536
6, ayda 0,618
7. ayda 0,731
8. ayda 0,881
9. ayda 1,000

kazanç durumuna gelince, bir çok harcama kazancı belirler.

düve fiyatını hariç tutarsak,

yem, su harcaması (gebe düvelerde 9 aylık yem harcaması 1200-1500 tl)
işçilik gideri
sağlık harcaması

gelir ise buzağı satışı ya da buzağının fiyatıdır.

aradaki fark kazancı belirler. Bu kazancın içinde düvenin fiyatından gelen kısım düşülür.

örnek. düve 6000 tl ye alındıysa,
bu düveden, 6 buzağı alınırsa; buzağı başına düşen düve maliyeti 1000 tl dir.

12 aylık yem harcaması 2000 tl ise;işçilik olmadığı kabul edilirse:
buzağının maliyeti en az 3000 tl dir.
mera varsa, yem harcaması 1000 tl ise:
bu durumda buzağı maliyeti 2000 tl olur (1000 tl düveden, 1000 tl yemden)

ayrıca, düve (inek) kesilip satılırsa: bu kazanç olarak hesaplanır.

Hocam sizin köy ankaranın neresinde

Köy Çankırı'da ama Ankara'da yaşıyorum. Nasipse köye yerleşeceğim.

Sevgili hocam oncelikle kiymetli yorumlarin icin cok tesekkurler sizinde soylediginiz gibi tavuk, ari ,inek kopek,kedi hepsine bakiyorum az bucuk buyuklerimden bu konuda edindigim bilgiler var kazandirmasa dahi tavugun yumurtasi arinin bali(sagma isi 1 ay sonra)bizim ev ekonomisine katkida bulunuyor her isi yaparken zevk almak lazim oldugunu da dusunursek su anlik benden yana sikinti yok ama etrafimda beni etkliyen bir cok insan var surekli devlet memuru olmami koyde kalirsam evlenemeyecegimi falan soyluyolar. Cok ikilemde kaliyorum su an gardiyanlik mulakatim var ve yakin zamanda oraya gidecegim egerki kazanirsam ikisi arasinda secim yapmam gerekecek veya babam emekliye ayrilabilecegi icin islerimi babama devredip onume bakacagim o zamanda gozum arkada kalir diye korkuyorum ne yapsam hic bilemiyorum allah bir yol acti 6 tane hibe inek kazandim simdi kazanma olasiligim neredeyse garanti olan cok da popularitesi olmayan acikcasi ileriyide pek tahmin edemedigim bir is cikti. Degerli gorusleriniizi bekliyorum ne yapmaliyim sizce

Bana da evlenemezsin diyorlardı ama köye gelmek isteyen kızlara da denk geliyorum. Kızlar köyü tercih etmiyor konusuna pek katılmıyorum.

Benim sana tavsiyem sevdiğin işi yapman. Diğer işi yaptığında mutlu olacak mısın? Sadece hayvanları seviyorsan, diğer işi yapıp ekstra kedi, köpek beslersin. Hatta baban da emekli oluyormuş, 3-5 ineklik bir ahır kurarsın, keyfi beslersin. Ama ben köy hayatını, doğayı, üretimi seviyorum diyorsan köyü tercih edebilirsin.

Yalnız geçim derdi, evlenememe gibi konulara pek takılma. İsteyen köyde de çok güzel paralar kazanıp çok da güzel yuva kurabiliyor. Benim daha hayvanım yok, ahırım yok, şimdiden tanışmak isteyen kızlar oluyor da ben erteliyorum işimi daha kurmadım diye. Hiç tanımadığım ya da sadece selam verip geçtiğim insanlar bal istiyor mesela.

Köy Çankırı'da ama Ankara'da yaşıyorum. Nasipse köye yerleşeceğim.

Bana da evlenemezsin diyorlardı ama köye gelmek isteyen kızlara da denk geliyorum. Kızlar köyü tercih etmiyor konusuna pek katılmıyorum.

Benim sana tavsiyem sevdiğin işi yapman. Diğer işi yaptığında mutlu olacak mısın? Sadece hayvanları seviyorsan, diğer işi yapıp ekstra kedi, köpek beslersin. Hatta baban da emekli oluyormuş, 3-5 ineklik bir ahır kurarsın, keyfi beslersin. Ama ben köy hayatını, doğayı, üretimi seviyorum diyorsan köyü tercih edebilirsin.

Yalnız geçim derdi, evlenememe gibi konulara pek takılma. İsteyen köyde de çok güzel paralar kazanıp çok da güzel yuva kurabiliyor. Benim daha hayvanım yok, ahırım yok, şimdiden tanışmak isteyen kızlar oluyor da ben erteliyorum işimi daha kurmadım diye. Hiç tanımadığım ya da sadece selam verip geçtiğim insanlar bal istiyor mesela.
Çankırı'nın neresi? Ben de Ankara da oturuyorum, köy Çankırı da.

süt olmadan damızlık yetiştirmeden sadece besi ile hayvancılık olmaz önün kapalı olur her zaman holstein bak kardeşim 25kg sütü al yahu danan 50kg az karkas yapsın ama dişisini damızlık olarak kullan sürün büyüsün benim düvelerim doğurmaya başladı ortalama 23lt süt verimi var ki bunlar kendinlerine bakıyor buzağılarına bakıyor + birde bana bakıyor sütü 1.44tl net ten satıyorum ben daha ne isteyeyim ki kardeşim danam benim cebimde ekstradan kâr öyle yok bu kadar karkas yaparsın yok şu kadar karkas bu işler kağıt üzerinde olmaz işin içine gir gör ne kadar karkas sonra karkas sonra olmasın kazkaz. iyi akşamlar diliyorum.

süt olmadan damızlık yetiştirmeden sadece besi ile hayvancılık olmaz önün kapalı olur her zaman holstein bak kardeşim 25kg sütü al yahu danan 50kg az karkas yapsın ama dişisini damızlık olarak kullan sürün büyüsün benim düvelerim doğurmaya başladı ortalama 23lt süt verimi var ki bunlar kendinlerine bakıyor buzağılarına bakıyor + birde bana bakıyor sütü 1.44tl net ten satıyorum ben daha ne isteyeyim ki kardeşim danam benim cebimde ekstradan kâr öyle yok bu kadar karkas yaparsın yok şu kadar karkas bu işler kağıt üzerinde olmaz işin içine gir gör ne kadar karkas sonra karkas sonra olmasın kazkaz. iyi akşamlar diliyorum.

merhabalar kaç hayvanınız bulunmakta şuanda ve hosteinleri yeni aldıysanız edirnedenmi aldınız ve kaça aldınız teşekkürler

EDİT: Diğer mesajından 6 ay önce 10 tane aldığını okudum nerden hangi firmadan kaça aldınız 10taneden aylık net 2000 2500 kalıyormu buzağıların bakımı ve yem giderlerini düştükten sonra?

merhabalar kaç hayvanınız bulunmakta şuanda ve hosteinleri yeni aldıysanız edirnedenmi aldınız ve kaça aldınız teşekkürler

EDİT: Diğer mesajından 6 ay önce 10 tane aldığını okudum nerden hangi firmadan kaça aldınız 10taneden aylık net 2000 2500 kalıyormu buzağıların bakımı ve yem giderlerini düştükten sonra?

bir aracı abimiz sayesinde aldık hayvanları şuan 9 sağmal 1 gebe düvemiz var 4 süt içen buzağımız var günlük 170lt süt döküyorum buzağıların sütleri hariç 170x30=5,100kg 5,100x1,44 =7,340 tl dışarıdan aldığım süt yemi buzağı yemi kuru pancar ve mısır küspesi toplamda 2.500-2.700 arası değişiyor. geri kalan ot balyası ve buğday yarması kendimizden onlarda 1000 lira maliyet yapsan ki yapmazsın toplamda 3.500 lira maliyet koy geri sana 3.500 lira + buzağılar kalır. her ay aynı süt parasını alamazsın senelik ortalama aylık 2000 lira para kazanırsın ekstran danaların olur

Buyukbas hayvancilik egerki dogru hayvanlari secer rasyonunu dogru hazirlar ve hayvanlarin bakimlarina ozen gosterirsen gercekten cok karli yukarida arkadasin 3500 net kârini dusunursen 50 hayvanda 17 bin 500 kar arti buzagilar kar kalicak iste diyen olabilir canli hayvan her sey olur diye o zamanda hayvanlari sigortlatmak lazim hayvan basi 100 lira verirsen hayvanina bir sey oldugu takdirde %80 ini karsiliyorlar o bakimdan iflas da etmezsin birde multeci coban buldumu ne gerek var memur olupda onun bunun emrine girmeye

bir aracı abimiz sayesinde aldık hayvanları şuan 9 sağmal 1 gebe düvemiz var 4 süt içen buzağımız var günlük 170lt süt döküyorum buzağıların sütleri hariç 170x30=5,100kg 5,100x1,44 =7,340 tl dışarıdan aldığım süt yemi buzağı yemi kuru pancar ve mısır küspesi toplamda 2.500-2.700 arası değişiyor. geri kalan ot balyası ve buğday yarması kendimizden onlarda 1000 lira maliyet yapsan ki yapmazsın toplamda 3.500 lira maliyet koy geri sana 3.500 lira + buzağılar kalır. her ay aynı süt parasını alamazsın senelik ortalama aylık 2000 lira para kazanırsın ekstran danaların olur
Bu 170 x 30 u anlamadım neden 30 la carpıorsun