Toprak analizi nasıl yapılır?

Arkadaşlar tarlaya toprak analizi yaptırmak istiyorum. Numuneler in nasıl alındığını bilen var mı? İzlenecek yol nasıldır yardımcı olabilir misiniz?

Yakın zamanda gübreleme yapılmış olan topraklar,çukur olan yerler,hayvan gübresinin yoğun olduğu noktalar da toprak örneği alınması doğru olmaz.Aynı tarla içinde bile farklı çeşit topraklar olduğundan fazla miktarda(10-15) örnek alıp alınan örnekleri harmanlayıp tek örnek haline getirmeniz lazım.Toprak örneğini taştan bitki sap ve köklerinden ayiklarsaniz daha iyi olur.V şeklinde çukur açın.Çukurun düzgün yüzeyinden 15-20 cm derinliğinden örnek alabilirsiniz.Bide tarlada bitki ekili değilken örnek alınması daha doğru sonuçlar ortaya çıkarır.Analizde kireç durumu,yarayışlı halde bulunan fosfor ve potasyum miktarı ve ph en önemli bilinmesi gereken konulardır.

Kargo ile kabul ediyorlar. Yanlız hangi tür analiz istediğinizi, tarlaya ne ekeceğinizi, TC kimlik numarası, ad soyad, telefon numarası nı bir kağıta yazıp paket in içerisine koyulacakmış. Onlar size isteklerinize karşılık gelen ücreti telefonla ulaşarak bildirecekler ücret bankaya yatırıldığında analizi yapıyorlar, biraz önce sordum.

Kargo ile kabul ediyorlar. Yanlız hangi tür analiz istediğinizi, tarlaya ne ekeceğinizi, TC kimlik numarası, ad soyad, telefon numarası nı bir kağıta yazıp paket in içerisine koyulacakmış. Onlar size isteklerinize karşılık gelen ücreti telefonla ulaşarak bildirecekler ücret bankaya yatırıldığında analizi yapıyorlar, biraz önce sordum.
Ayrıntılı bilgi veya adres var mı acaba? Ben baktım bulamadım.