Yaratıcı Bir Fikir

Kubota mk5000 traktörün sol tarafında ayna var. Sağ tarafa da istenirse aynayı sağa almak için soldaki düzenekten var. Fakat ayna yerine o bölüme farklı birşey yapmayı planlıyorum.
Örneğin telefonu tutacak bir aparat olabilir ya da ek bir lamba. Sizlerin de fikrini almak isterim.

Fotoğrafta belirlediğim kırmızı alan.İki cıvata girecek şekilde ayarlanmış. PicsArt_07-09-10.04.12.jpgMK5000%20Kubota%20Traktor%20Platin%20Otomotiv%2001.jpg

• Beğen
Tepkiler: F1453 ve ilkerdmr
Babamın isteği üzerine aldık.Geçmiş dayanan bir traktörcülük yok. Öyle büyük bahçeler ya da tarlalarımızda yok.Fakat hobi olarak , küçük bir uğraş olarak aldı babam. Yaklaşık 1 yıl araştırdı.Onun somut gözleriminin yanısıra ben de internetten araştırdım. Önce rengi bağımlılık yaptı sonra özellikleri.İzlemediğim video girmediğim site kalmadı. Gerçekten bu işten anlayanlara sordum .Böyle böyle bir Kubota var, almayı düşünüyoruz. Tek fark ettiğim olay herkeste bir önyargı olduğu.Bir tane de al diyen olmadı.Herkes New Hollandı ya da Masseyi önerdi.Servisi sağlam dediler.Parçası kolay bulunur dediler.Kimse traktörü bozmak için almaz fakat ne olursa olsun i nsan eli değiyor , elbette arıza verebilir bu yüzden bozulma ihtimali en düşük traktörü japon teknolojisini almak , direkt bahçeye sokmak gerektiğini hissettik. Aslında alma nedenlerimizin arasında bir hırs da yatıyor.
Traktör sıfır olarak kurdelesine bile dokunulmadan geldi.Söyledim traktörlerle ilgili hiçbir tecrübemiz yok .Sadece araştırmayla elde edilen bilgiler. Servis sorduğumuz boş ya da dolu her soruyu cevapladı.Onlar sayesinde bu saate kadar temiz kullandık.Şu an 51 saate. Bakıma gelecekler.Traktörü en başta sadece taşıma için kullandık.Bizim buralar tahmin edilemeyecek kadar engebeli.Bir traktörün çıkamayacağı yerlerden çıkıyor. Ne patinaj ne de ön kalkması.Daha sonra çüt için pulluk ve tırmık aldık.Pulluk 4lü 8inç. Yan hidrolik kolları gerçekten diğer traktörlere göre ince.Görenler bu bunu kaldırmaz , kaldırsa da 5 dakika sonra kırar , yol da kırılmazsa da bu dağda taşta kesin kopar dediler. Bahsettiklerin o taşların hepsini teker teker söktü. Ne yan kollar çizildi ne de motor zorlandı.Daha sonra kültivatör geldi. 50 beygirlik bir traktöre göre büyük.Çekme ihtimali çok zordu. İlk denemeyi 2 ay önce sürülen yerde yaptık.Dikenden şikayetçiydi. Sürdüğümüzde yarım motor taş çıkardı. Hiç o derinliğe inilmemiş belliydi ve daha önceden o bahçeyi süren şoför yılların şoförü traktörüde td65. Motor ne boğuldu ne zorlandı. Elektrikli motorsiklet gibi bir sesi var.
Freni ve debriyaj askı sistem.Ama şimdiye kadar hiç asılmadım. Dokunulduğu anda fren tutuyor, debriyaj sonunda kadar gidiyor.
Genelde ileri geri shuttle direksiyonun sol tarafında.Ama mk5000in koltuğun yanında. Bence bu daha mantıklı.Koltuk çok rahat yayılma isteği duyuyorsunuz , bu rahatlıkta ileri geri manevra yapmak için direksiyona eğilmeye gerçekten erinirsiniz ama direkt koltuğun sol tarafında olduğundan rahatınızı bozmuyorsunuz.

Manevradan bahsetmeye gerek yok.Benim fikrimce memleketteki en iyi manevraya sahip. Deutz Fahr da var elbette ama onların 4lü frenlerin hep açık.Gerektiğinde tek fren yapmayı zorlaştırıyor.

Yakıta gelirsek.Başta neye göre karşılaştırma ve değerlendirme yapacağımı bilmiyordum.Ama 38 saate iken küçük bir test yaptım. 49uncu saate kadar 20 litre mazot yaktı.11 saatte 20 litre. 5 dönüm yer sürdüm.Fakat sürdüğüm yerler hep bahçeydi.Çok uğraştırdı.Belki de bu değerlendirme yanlış bilmiyorum ama tekrar bir test yapıcam.
Söylediğim gibi 51 saate daha hiçbir arızası yok. Gerçekten üzerinde bir japon teknolojisi , işçiliği , sağlamlığı var .Hala traktörleri araştırıyorum eğer almamış olsak ne alırdık diye .Fakat Kubota dışında hiç alternatif bulamadım.

• Beğen
Tepkiler: F1453
İyi akşamlar hocam sağdaki soldakilerin gazına gelip de traktörü heder etmeyin pulluk la taş sökme bence marifet değil bu arada yan kollar bile çizilmedi derken niye cizilsinki kollar toprağa girmiyor sonuçta o kolların belli bir mukavemeti var demir işlemeden kaynaklanıyor sağlamlık mesela johon Deere nin orta kolu mekanik orijinal olanı çocuk bileği kalınlığında ama 15 senedir kullananı gördüm şimdi koca kalınlıkta lider ortakol az bir esnemede dişler sarıyor çalışmıyor
Bu arada tırmık tarzı toprağı yırtarak işleyen aletler taş çıkarmaz yüzeye Çıksa bile altta kalır anca tırmık bacaklarının arasından geçmeyecek kadar büyük se toplar çıkar rır o önce pulugun çıkardığıdır o taşlar
Sen birazda burada kubota fanatikligi yapmışsın kubota da güzel bir makina ama Türkiye'de NH nin piyasası bir ayrı bu bir gerçek memleketin neresinde hangi galeriye görürsen satarsın ama bizim burda kubotaya kimseyi bindiremezsin bu arada NH kullanıcısı değilim bir traktörün çıkamayacağı yeri SDF same deutz çıkmaz ise hiçbir traktör çıkmaz buda defransiyel yapısından dolayı dır
Amacım size hakaret etme gibi birşey değil yanlış anlayın sadece kafama takılan ları yazdım yazinizdan anladığım size göre dünyada en iyisi kubota başka birşey almayın gibi birşey anladım

İyi akşamlar hocam sağdaki soldakilerin gazına gelip de traktörü heder etmeyin pulluk la taş sökme bence marifet değil bu arada yan kollar bile çizilmedi derken niye cizilsinki kollar toprağa girmiyor sonuçta o kolların belli bir mukavemeti var demir işlemeden kaynaklanıyor sağlamlık mesela johon Deere nin orta kolu mekanik orijinal olanı çocuk bileği kalınlığında ama 15 senedir kullananı gördüm şimdi koca kalınlıkta lider ortakol az bir esnemede dişler sarıyor çalışmıyor
Bu arada tırmık tarzı toprağı yırtarak işleyen aletler taş çıkarmaz yüzeye Çıksa bile altta kalır anca tırmık bacaklarının arasından geçmeyecek kadar büyük se toplar çıkar rır o önce pulugun çıkardığıdır o taşlar
Sen birazda burada kubota fanatikligi yapmışsın kubota da güzel bir makina ama Türkiye'de NH nin piyasası bir ayrı bu bir gerçek memleketin neresinde hangi galeriye görürsen satarsın ama bizim burda kubotaya kimseyi bindiremezsin bu arada NH kullanıcısı değilim bir traktörün çıkamayacağı yeri SDF same deutz çıkmaz ise hiçbir traktör çıkmaz buda defransiyel yapısından dolayı dır
Amacım size hakaret etme gibi birşey değil yanlış anlayın sadece kafama takılan ları yazdım yazinizdan anladığım size göre dünyada en iyisi kubota başka birşey almayın gibi birşey anladım
Aslında fanatiklik değil de ilk kez traktör şoförü olmanın bir heyecanı var.Yolda başka traktör geçince bu da traktör mü bizimki bunu alır götürür diyebiliyorsun elinde olmadan.

--Hekimhan

Kubota mk5000 traktörün sol tarafında ayna var. Sağ tarafa da istenirse aynayı sağa almak için soldaki düzenekten var. Fakat ayna yerine o bölüme farklı birşey yapmayı planlıyorum.
Örneğin telefonu tutacak bir aparat olabilir ya da ek bir lamba. Sizlerin de fikrini almak isterim.

Fotoğrafta belirlediğim kırmızı alan.İki cıvata girecek şekilde ayarlanmış.Ekli dosyayı görüntüle 29291Ekli dosyayı görüntüle 29292
Hocam Aynayı Üst tenteye de takabilirsin ozaman römork takılı olduğunda arkayai daha rahat gorebilirsin

hayırlı olsun.
kubota beğenilen bir marka.
piyasadaki çoğu emsalllerine göre yakıt,
sağlamlık ve manevra konusunda marifetli.
belirtildiği gibi 2.el piyasası zayıf olsada avantajları sayesinde bencede çok önemli bir ayrıntı sayılmaz.
umarım uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sunar.

• Beğen
Tepkiler: F1453