Et ırkı hakkında bilgi...

Arkadaşlar merhaba.Aranıza yeni katıldım,formdaki konuların bir çoğunu okudum.
2019 eylül ayında tekrar dan memlekete (Çanakkale/Biga) dönmeye atamızdan miras kalan topraklarda tekrardan hayvancılık yapmaya karar verdik.Bazı yazılarda Karaman merinosu ön plana çıkarken,bazı yazılarda da anarom ırkı hakkında tavsiye ve görüşler bildirilmiş.Dorper ırkı içinde aynı durum söz konusu.Çok sık sorulan bir soru olacağının farkındayım,ama ilk etap ta 10 tane kadar koyun alıp yavaş yavaş sürüyü genişletmeyi düşünüyoruz.Çünkü ek gelirimiz var onun için hemen kazanç düşüncemiz yok.Aklımda 3 tür yer etti.Sizlerin bilgi birikimlerinden faydalanmak istiyorum.Tür konusunda bana tavsiyelerinizi nedenleri ile birlikte paylaşırsanız sevinirim.

- İlk etap için düşündüğüm sürüde ki sayı 10 adet. Bu sayıya yeterli olacak kadar meramız var.
-Hayvanlar kapalı dam ortamında bakılacak sabah ve akşam hava alma amaçlı damın önünde gezinecek.Sonradan sürü sayısı artığında tamamen meraya dayalı yemleme yapılacak.Bizzat kendi tarafımdan otlatılacak lar. Çoban olmayacak.
-Anarom koyunu kuzu gelişimleri dikkatimi çekti veriler doğru ise Biga bölgesinde bakılabilir mi tavsiye edermisiniz?
-Karaman merinosu köyün geneli tarafında üretiliyor.
-Dorper ırkı kuzu yetiştirmede karkas ağırlığı konusunda bu 3 ırktan hangisini tavsiye edersiniz ?

Merhaba. Anarom koyunları ile ilgili bizimde projemiz var. Anarom koyunu, Rus Romanov koyunu ile yerli 7 ırk koyunun melezlenmesinden ortaya çıkmış ve Türkiye'nin her bölgesine uyum sağlayan bir koyundur. Ebru Hocanın elinde 100 koyundan 220 kuzu alınmıştır. Sivasta ise üreticinin elinde 100 koyundan 250 kuzu alınmıştır. Bakıma bağlı olarak %3-%5 kuzu ölüm ortalaması vardır. Yalnız Anarom koyunundan para kazanılmak isteniyorsa, koçların Suffolk ve Dorper gibi cinslerden seçilmesi tavsiye edilmektedir. Anaromun çoğul doğumu Suffolk gibi cinslerin ise et özelliği eklendiğinde 4 ayda 40-45kg civarı kuzular yetiştirmek mümkün olmaktadır.

10 Anarom koyun 1 Anarom koç alıp 2 yılda 3 kuzulatma ile kısa sürede sürünüzü büyütebilirsiniz. Sonrasında ise hedeflediğiniz sürü büyüklüğüne göre Suffolk veya Dorper koç alıp sürünüzden etçil melez kuzular elde edersiniz. 20 koyununuz olduğunda 5 koyunu Anarom koç ile koçlarsınız diğer 15 koyunu ise etçil koçlar ile koçlarsınız. Hem sürünüz büyür hem de etçil kuzuları satarak para kazanırsınız.

• Beğen
Tepkiler: havaatessutoprak
Merhaba. Anarom koyunları ile ilgili bizimde projemiz var. Anarom koyunu, Rus Romanov koyunu ile yerli 7 ırk koyunun melezlenmesinden ortaya çıkmış ve Türkiye'nin her bölgesine uyum sağlayan bir koyundur. Ebru Hocanın elinde 100 koyundan 220 kuzu alınmıştır. Sivasta ise üreticinin elinde 100 koyundan 250 kuzu alınmıştır. Bakıma bağlı olarak %3-%5 kuzu ölüm ortalaması vardır. Yalnız Anarom koyunundan para kazanılmak isteniyorsa, koçların Suffolk ve Dorper gibi cinslerden seçilmesi tavsiye edilmektedir. Anaromun çoğul doğumu Suffolk gibi cinslerin ise et özelliği eklendiğinde 4 ayda 40-45kg civarı kuzular yetiştirmek mümkün olmaktadır.

10 Anarom koyun 1 Anarom koç alıp 2 yılda 3 kuzulatma ile kısa sürede sürünüzü büyütebilirsiniz. Sonrasında ise hedeflediğiniz sürü büyüklüğüne göre Suffolk veya Dorper koç alıp sürünüzden etçil melez kuzular elde edersiniz. 20 koyununuz olduğunda 5 koyunu Anarom koç ile koçlarsınız diğer 15 koyunu ise etçil koçlar ile koçlarsınız. Hem sürünüz büyür hem de etçil kuzuları satarak para kazanırsınız.

Teşekkür ediyorum verdiğiniz tavsiye için.Çanakkale bölgesinde bu ırkı yetiştirenlerden bilgi almak en sağlıklısı olacaktır.