Case ve new holland yerli serilerinde %12 indirim yapmış

17.06.2018
100
110
54
aydın

Ne düşünüyorsunuz FB_IMG_1531483340192.jpg

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Gayet iyi bence diğer firmalarda örnek almalalı mesela 89 bin ₺ liste fiyatlı traktör indirimle beraber 78 bin civarına düşüyor hesabıma göre. Fiyat arttıkça indirim fiyatıda yükseliyor mesela 150 bin ₺ liste fiyatlı traktör 132 bine düşüyor.

Yap zamı, yap zamı. Sonra indirim yaptık. Hadi Avrupa traktörleri anlıyoruz da yerli modeller nasıl bu kadar coşuyor anlamıyorum. 180 Bin Lira seviyesine kadar dayandılar. Hadi yenilik olsa tamam deyeceğim. Bakıyorum. 2013 ile 2018 model bir traktör arasında özellik olarak hiç bir fark yok. Ama fiyat olarak üzerine 100 Bin Lira binmiş. Yani çiftçi bunu nasıl alsın. Almaya kalksa takasa verdiği traktörün fiyatı yerinde seyrediyor. 80 Bin liraya 5 sene önce aldığın traktörü şimdi 80' e zor veriyorsun. Aynı ayar bir traktör almak için de üzerine 100 Bin lira vermen gerekiyor. Yani akıl mantık işi değil. Avrupa modeller neyse de yerliler çok abuk subuk fiyatlara çıkıyor. Herhangi bir gelişme de yok.

Bir traktör sahibi olmak için ekiyoruz,biçiyoruz ve yorumluyoruz. En sonunda o traktörün borcunu bitirip gerçek anlamda sahibi olduğumuz an satıyoruz.

Mantık bunun neresinde? Yaw arkadaş mademki traktör için yoruldum birazda traktör senin için yorulsun.

Satılan makinelerde hep 1000 ila 3000 saat civarı oluyor. En az bir 7000-8000 saat çalıştırın daha sonra isterseniz evin önünde yakın gitsin.

Bir traktör sahibi olmak için ekiyoruz,biçiyoruz ve yorumluyoruz. En sonunda o traktörün borcunu bitirip gerçek anlamda sahibi olduğumuz an satıyoruz.

Mantık bunun neresinde? Yaw arkadaş mademki traktör için yoruldum birazda traktör senin için yorulsun.

Satılan makinelerde hep 1000 ila 3000 saat civarı oluyor. En az bir 7000-8000 saat çalıştırın daha sonra isterseniz evin önünde yakın gitsin.
Sanırım birazda kalitesizlikten kaynaklanıyor bu düşük saatte satılma durumu. Yerli markalarımız hâlâ istenen kaliteye ve sağlamlığa ne yazık ki ulaşamadılar. Avrupa bir traktör 10 yıl sorunsuz çalışıyor. Ama bizim yerli üretim traktörlerimiz 3-5 yıl içinde su kolvermeye başlıyorlar. Çiftçimiz de mecbur traktörü daha fazla masraf açmadan satıp kurtulmak istiyor. Yine çiftçiye yük biniyor. Firmalarımız çiftçiler ile irtibat halinde olmalılar. Yeni bir model çıkarmadan Avrupa markalar gibi ülkenin çeşitli bölgelerine prototip makinalar vermeli ve bunları bir sene çiftçilerimiz denemeli ve piyasaya çıkmadan sorunlarını çözmeliler. Ama ne yazık ki firmalarımız yaptık oldu modundalar. Sonra da sıkıntı çıkınca hem onlara hem çiftçiye yük oluyor. Trakkulup aslında bu konu için çok iyi bir yer. Gönüllü, tecrübeli ve vizyonu olan birçok arkadaşımız bu testleri yapabilecek kapasitede mevcut. Ama firmalar bu kaynağı ne yazık ki kullanamiyorlar. Her zaman dediğim gibi bir ürünü satarken ilk satılan kişi kullanamadiktan sonra o ürün bir daha o piyasaya veya bölgeye giremez. Yani ürünü kullanan sattirir. Trakkulup' ün testin geçen bir ürün tüm Türkiye'de rahatlıkla satar. Ama firmalar bunu pek göremiyor.

Sanırım birazda kalitesizlikten kaynaklanıyor bu düşük saatte satılma durumu. Yerli markalarımız hâlâ istenen kaliteye ve sağlamlığa ne yazık ki ulaşamadılar. Avrupa bir traktör 10 yıl sorunsuz çalışıyor. Ama bizim yerli üretim traktörlerimiz 3-5 yıl içinde su kolvermeye başlıyorlar. Çiftçimiz de mecbur traktörü daha fazla masraf açmadan satıp kurtulmak istiyor. Yine çiftçiye yük biniyor. Firmalarımız çiftçiler ile irtibat halinde olmalılar. Yeni bir model çıkarmadan Avrupa markalar gibi ülkenin çeşitli bölgelerine prototip makinalar vermeli ve bunları bir sene çiftçilerimiz denemeli ve piyasaya çıkmadan sorunlarını çözmeliler. Ama ne yazık ki firmalarımız yaptık oldu modundalar. Sonra da sıkıntı çıkınca hem onlara hem çiftçiye yük oluyor. Trakkulup aslında bu konu için çok iyi bir yer. Gönüllü, tecrübeli ve vizyonu olan birçok arkadaşımız bu testleri yapabilecek kapasitede mevcut. Ama firmalar bu kaynağı ne yazık ki kullanamiyorlar. Her zaman dediğim gibi bir ürünü satarken ilk satılan kişi kullanamadiktan sonra o ürün bir daha o piyasaya veya bölgeye giremez. Yani ürünü kullanan sattirir. Trakkulup' ün testin geçen bir ürün tüm Türkiye'de rahatlıkla satar. Ama firmalar bunu pek göremiyor.
Çok önemli bir noktaya değindiniz. Bir marka gerçek anlamda marka olmak istiyorsa kaliteli üretim yapmalı. Zira insanlar döner dolaşır ve en sonunda da biraz geç olsada kaliteli olan ürünleri tercih eder.

Avrupa üst sınıf makinelerinde kendine göre servis ihtiyaçları oluyor, parçaların kullanım süresi uzun fakat yedek parça maliyetleri de ona göre oluyor.Garanti süreleri uzatılsa , örneğin Avrupa'daki gibi 5 yıl olsa güzel olur, traktör tamirde iken aynı model yedek traktör verilse iyi olur.Böylelikle tarlada iştende kalmamış oluruz.

• Beğen
Tepkiler: körsaban

Traktör araç olmaktan çikip amaç olmuş durumda.
Onlar sayesinde az kullanilmiş uygun fiyatli traktor sahibi oluyoruz, iyi tarafı bu.

Arkadaşlar ekmek ne kadar? Bileniz varmı? Buğday 2011 yılında 0.6 tl civarinda idi. Şimdi 0.9 tl civarinda. Ne olucak bu buğdayın hali. Millet ucuz ekmek yesinde yemeyede bunun bir maliyeti var sonuçta. Dağdan toplanmıyor. Peki türkiyede hiç buğday ekilmese nasıl ve ne olur? 2011 yılında newholland 100bg pardon 98 bg kaça satılıyordu? Şimdi ne kadar? Peki 2011 yılında satın aldığınız traktör iyi ve temiz olanı ne kadar ediyor? Tabiki alırken mi satarken mi? Sonuç; bence herkes elindekine sahip çıksın ve kıymetini bilin.

• Beğen
Tepkiler: Emreeed ve FENOMEN