Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
26 sonuçtan 16 ile 26 arası gösteriliyor
    Emre_Emrah_Yesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı kandemir_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O yazdiginiz rasyonu hangi dönemlerde kullaniyorsunuz? Meraya ciktigi zamanlarda ne veriyorsunuz? Çadır ahırdan memnunmusunuz dezavantajları avantajları nedir ve maliyeti nedir?
    Bu eski bir fotoğraf bunun yanına 2 adet daha çadır yaptırdım. 1 çadırcı samanlık olarak kullanıyorum. Diğer çadırı besiye çektiğim erkek kuzularım için kullanıyorum. Bahsettiğim rasyonu hiç yaylıma çıkmayan zamanlarda yapıyorum ama kar varken küspeyi kısıp yerine yonca ve yulaf sapı ekliyorum. Nedeni zemini ıslatmamak. Yaylım başladığı zaman meranın ot durumuna göre sabah 6-10:30 arası yaylıma çıkartıp sabah yemleme yapmıyorum. Akşam da 2 saat yaylım yapıp yularda verdiğim rasyonun yarısını karıp veriyorum. Ama genellikle yemliklerde rasyon kalıyor. Ama biz kalsa da kalmasa da günlük yemleme yapıyoruz. Nedenini de şöyle açıklayayım, doyurmak ayrı şey, beslemek ayrı şey. Karnında 3 kuzu taşıyan hayvanın günlük kalori ve enerji ihtiyacını meradan karşılaması mümkün değil. Kuzu atmalar, kuzu zehirlemesi sonucu anaç kayıpları yaşanabilir. Yaşadın mı diyecekseniz yaşadım. İnsan boyu ot varken sabah akşam meraya saldık, 1 ay sonunda 1 toksitemi den anaç ölümü 1 babesiosis den anaç ölümü ve 4 atık vakası yaşadık.

Çadıra gelince
    Çadır büyük kolaylık. İçerisinde 50 adet koyun olsun kar tutmuyor. 1 adet 50 cm lik fan ile saatte 5 dk çalışma sonucu terleme ve asit yığılması yapmıyor. Hava sirkülasyonu çok güzel ve besihane parasının çok daha az paralarına yapılıyor. Ben 280 m2 yi 11.000 tl ye 70 m2 yi 3500 tl ye yaptırdım. Kurulumu 2 saat sürdü. Sadece çok kar yağışı olan yerlerde ise iskelet demirlerini biraz daha kalın yaptırmak gerek.

mustafagrgn teşekkür etti.

kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Emre_Emrah_Yesil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu eski bir fotoğraf bunun yanına 2 adet daha çadır yaptırdım. 1 çadırcı samanlık olarak kullanıyorum. Diğer çadırı besiye çektiğim erkek kuzularım için kullanıyorum. Bahsettiğim rasyonu hiç yaylıma çıkmayan zamanlarda yapıyorum ama kar varken küspeyi kısıp yerine yonca ve yulaf sapı ekliyorum. Nedeni zemini ıslatmamak. Yaylım başladığı zaman meranın ot durumuna göre sabah 6-10:30 arası yaylıma çıkartıp sabah yemleme yapmıyorum. Akşam da 2 saat yaylım yapıp yularda verdiğim rasyonun yarısını karıp veriyorum. Ama genellikle yemliklerde rasyon kalıyor. Ama biz kalsa da kalmasa da günlük yemleme yapıyoruz. Nedenini de şöyle açıklayayım, doyurmak ayrı şey, beslemek ayrı şey. Karnında 3 kuzu taşıyan hayvanın günlük kalori ve enerji ihtiyacını meradan karşılaması mümkün değil. Kuzu atmalar, kuzu zehirlemesi sonucu anaç kayıpları yaşanabilir. Yaşadın mı diyecekseniz yaşadım. İnsan boyu ot varken sabah akşam meraya saldık, 1 ay sonunda 1 toksitemi den anaç ölümü 1 babesiosis den anaç ölümü ve 4 atık vakası yaşadık.

Çadıra gelince
    Çadır büyük kolaylık. İçerisinde 50 adet koyun olsun kar tutmuyor. 1 adet 50 cm lik fan ile saatte 5 dk çalışma sonucu terleme ve asit yığılması yapmıyor. Hava sirkülasyonu çok güzel ve besihane parasının çok daha az paralarına yapılıyor. Ben 280 m2 yi 11.000 tl ye 70 m2 yi 3500 tl ye yaptırdım. Kurulumu 2 saat sürdü. Sadece çok kar yağışı olan yerlerde ise iskelet demirlerini biraz daha kalın yaptırmak gerek.
    Hocam çok tesekkur ederim. Koç katımıni nasıl yapiyorsunuz kac senede kac kuzulama aliyorsunuz? Koclari ne zaman katip ne zaman çıkarıyorsunuz? Ve damızlık sattığınız kuzular kaç tl bandında gidiyor?

mustafagrgn teşekkür etti.

ALI EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Disi kuzu fiati verebilirmisiniz Afyon Dinar

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Alıntı kandemir_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam çok tesekkur ederim. Koç katımıni nasıl yapiyorsunuz kac senede kac kuzulama aliyorsunuz? Koclari ne zaman katip ne zaman çıkarıyorsunuz? Ve damızlık sattığınız kuzular kaç tl bandında gidiyor?
    Koç içinde sürekli, Romanov ırkının koç mevsimi yok. Doğum yaptıktan 50-60 gün sonra tekrar koç alıyor. Hatta ölü doğum durumunda 15 gün sonra tekrar koç alıyor. Romanov çiftliklerinde yılın 12 ayı doğum devam ediyor. İlk Doğum tek olur, ikiz nadirdir. İkinci doğumda tek görmek neredeyse imkansızdır. %5-7 3 üz olur. 3. Doğumdan itibaren 100 koyun 240 yavru demektir. %60 dişi %40 erkek oluyor. Ayrıca bu rakam yaşayan yavru sayısı. Doğum daha fazla olabilir.
    6 aylık olan hayvan eşleşme ergenliğine ulaşıyor. Hatta Rusya da 3 aylıkken koç alanlar varmış ama pek yavru bakabileceğini sanmıyorum.
    Safkan Romanov kuzusu sütten kesilince kilosuna kalıbına bakmazsızın 1.100-1250 bandında.
    6-8 aylık koçunu almış Romanov şişek 2200-2500 bandında.
    2 yaşında Romanov Koçu 4.000 - 5000 bandında.

kandemir_06, sadekar teşekkür etti.

Sait öztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Romanov da et verim oranı? Yağ oranı? konusunda bilgi verebilir misiniz?

ali şen teşekkür etti.

Kuyruksuz koyun olduğu için yağ vucuda homojen olarak dağınık vaziyette. karkas randıman %52 . net yağ oranını malesef bilmiyorum.

Çok merak ettiğim konulara açıklık getirmişsiniz bence çok faydalı bir konu olmuş teşekkürler. birçok kişi romanov hakkında olumsuz şeyler söylemişti

Emre_Emrah_Yesil, Ömer Bayram teşekkür etti.

Alıntı Emre_Emrah_Yesil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kuyruksuz koyun olduğu için yağ vucuda homojen olarak dağınık vaziyette. karkas randıman %52 . net yağ oranını malesef bilmiyorum.
    Hocam sizle nasil irtibata gecebiliriz? Ozelden yazdim. Biz de romanov almayi dusunuyoruz. Uygunsaniz sizi ziyaret etmek istiyoruz.

Emre_Emrah_Yesil teşekkür etti.

şahsi görüşümü söylüyorum.
    benzer besleme şartları ile aynı kuzu oranı belkide çok daha iyisini Karacabey merinosları ile bizim bölgede alıyoruz.
    dikkat edilmesi gerek diye yazdığınız aşılar mutlaka olması gerekenler.
    Karacabey merinosları büyük bölümü 6 aylıkken koça gelir 10 aylık olana kadar pek koç salmazlar.
    benim merak ettiğim nokta meraklısına koyun satma işi daha kaç yıl gider sürekliliği yok gibi geldi bana.
    bakım besleme mantığınız güzel.

acemi_, darende44, kandemir_06 teşekkür etti.

hepsi koç almış Karacabey merinosları.Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080855.jpg
Görüntüleme: 49
Büyüklüğü:  54.1 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080808.jpg
Büyüklüğü:  57.8 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181026_172641.jpg
Görüntüleme: 50
Büyüklüğü:  68.4 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080359.jpg
Büyüklüğü:  45.6 KB (Kilobyte)

acemi_, darende44, kandemir_06 teşekkür etti.

kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ilhan_mkp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şahsi görüşümü söylüyorum.
    benzer besleme şartları ile aynı kuzu oranı belkide çok daha iyisini Karacabey merinosları ile bizim bölgede alıyoruz.
    dikkat edilmesi gerek diye yazdığınız aşılar mutlaka olması gerekenler.
    Karacabey merinosları büyük bölümü 6 aylıkken koça gelir 10 aylık olana kadar pek koç salmazlar.
    benim merak ettiğim nokta meraklısına koyun satma işi daha kaç yıl gider sürekliliği yok gibi geldi bana.
    bakım besleme mantığınız güzel.
    Çok haklısınız
    Alıntı ilhan_mkp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hepsi koç almış Karacabey merinosları.Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080855.jpg
Büyüklüğü:  54.1 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080808.jpg
Büyüklüğü:  57.8 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181026_172641.jpg
Büyüklüğü:  68.4 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20181028_080359.jpg
Büyüklüğü:  45.6 KB (Kilobyte)
    Maşallah ne guzel koyun dediğin budur

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12