Ne olacak bu gübre fiyatları?

Türkiye topraklarının büyük kısmında organik madde eksik ve aynı şekilde büyük kısmı kireçli ve ph değeri yüksek olan sert bünyeli bir yapıya sahip.

Bu tip topraklarda fosfor alımı çok az olur çünkü kullanıldığı gibi kireç tarafından bağlanıyor.

Bu yüzden kullanılan taban gübrelerinde en az yüzde/25-40 oranında sülfatlı kükürt olmalıdır. Böylelikle hem verdiğimiz fosfor boşa gitmeyecek hem de kireç tarafından bağlanan fosfor kaynağından da bir miktar faydalanacağız. Ayrıca diğer elementler içinde bir miktar alım olur ve azot ihtiyacıda bir nebze de olsa düşer. Bu uygulamalardan sonra bölgelerin iklim şartlarına göre Aralık-Nisan ayları arasında yapılan üst gübreleme programlarına mutlaka "Amonyum Sülfat" gübresini de katın.

Bunları yaptığınız zaman söz konusu üretim sezonu içerisinde toprağınızın ph değeri geçici olarak düşecek ve düzenli tekrar halinde ise 10-15 yıl içerisinde yüksek ph değerlerinin aşağı doğru indiği bir tablo ile karşılaşmak mümkün olabilir.

Diğer bir konuda üst gübreleme uygulamalarındaki sayı ve dozaj belirsizliği...

Biri size bir öğünlük yemek veriyor ama 24 saat bununla idare etmeniz gerektiğini söylüyor. Öte yandan da başka biri size üç öğünlük yemek veriyor ama bir öğünde bitirmenizi istiyor. Takdir edersiniz ki her iki adamında düşüncesi yanlıştır!
Çünkü; tarlanıza tek seferde vereceğiniz 15 kg saf azot ne kadar yanlışsa üç seferde vereceğiniz 5 kg. da yanlıştır.
Bu olumsuz senaryoların yerine,azot alımının az-çok olduğu dönemlere göre 3'e ya da 4'e bölüp uygulamamız daha mantıklı olacaktır.

Yani canımız yemek istedikçe yiyeceğiz ama ikinci bir öğüne kadar ne aç kalacak kadar az, ne de tok olacak kadar çok yiyeceğiz.

Doğru ya ben kendi emeğimi saymadım.

Çoğu arkadaşımız bu yazdıklarımıza gülüp geçiyor. Ve hatta bizi bu düşüncelerimiz yüzünden vatan haini bile ilan edecek kadar kızgınlar. Fakat devalüasyon yaşadığımız gün anlayacaklar bizi...

Bunu siyaset olarak kimse algılamasın ama bizim gittiğimiz yolun sonu uçurum ve arabayı süren şoför hiçbir uyarı levhasını dikkate almadı.
Sadece üzgünüm,orta sınıf bir vatandaş olarak. Doğusuyla,batısıyla bir kültür mirası olan Türkiye'nin bu zorlu günleri en az zararla geçirmesini Allah'tan diliyorum.

Maaelesef; Türkiye de "bilim, zeka, tecrübe" değil de, her zaman çok bağıran "CEHALET" haklı çıkıyor.. çok bağıran haklı.jpg