Balya Yükleme Makinası (Gözlemler ,Geliş maliyeti ,Yakıt , İş verimi ,En güzel yönü)

12.06.2017
1,811
1
5,065
22
Aksaray

Selamun Aleyküm ahali. Kuyruk milinden hareketli makinamızı alalı yaklaşık 3 ay gibi bir zaman oldu . Bu süre içinde makinaya alıştık ve diğer makinalarla karşılaştırdık. Yaklaşık 8-10bin balya piyasaya ve kendimize yükledik. İşte ileride almayı düşünenler için yararlı olabilecek bilgiler :

1)Marka : ORMAK 20180519_165630.jpg

2)Geliş fiyatı : 7.000TL

3)1 Saatte iş verimi : 130-230 balya
Gereken işçi : 1 çok usta olmayan şoför yeterli , 2 istifleyici ( Kendi işim yavaş olsada olur derseniz 1 kişi yeter)

4)Genellikle yüklemede gorüş acısından dolayı kabinsiz 640 kullanıyoruz. Rölanti-1000 devir arasında kullanıyoruz. Max 2 litre yakıyor. 20180708_191210.jpg

5) Traktörün kuyruk mili debriyajı mümkünse sağ taraf koltuk yanında olmalı. 640 kanser etti...

6) Teleskobik sistem ; tırmık ve yol ayarı hidrolik olsa iyi olurdu. Sadece indirme kaldırma hidrolik.20180703_123334.jpg

7) Bakım gideri : Her 2000 balyada bir glasörlüklere yağ basma + Çıkan toparlayıcı demirlerden (tanesi 2TL , biz 50kurusluk 13lük vida takıyoruz :) ) alıp takmak

8) 100 sağlam balyada soförün dikkatsizliğine , tecrübesine , tırmık yüksekliğine göre max 6 balya telef olur...( 1 veya 2 ip patlatabiliyor ama alışınca bu rakam %2 lere düşüyor)

9)Çelikelin makinasına göre daha az balya patlatıyor ve daha sessiz. Ayni durum kuyruk milinden bağımsızlarda da var. Onlar çok daha fazla balya telef ediyor %20lerde...

10) Emin olun işçiniz yoksa bulunmaz nimet.14 yasındaki kardeşim 640ı sürer, ben istiflerim, amcam eğrileri düzeltir.Arabadaki balya 6 kolu geçince kardeşim yanıma gelir balyaları arkaya verir.(Malum teleskobik değil) Mükemmel bir uyum. Ama işçiniz varsa gereksiz zaman kaybı. Işçi saatte 2litre mazot yakmaz [emoji4] ve is verimi daha iyidir...

11) Alırsanız kuyruk milli alın çünkü noda(1000-2000 toplu balya) yapacağınız zaman 5 metre yükseğe kim kaldiracak [emoji4]. Şüphesiz en güzel yönü bu. Bugünkü keşfimiz:20180718_100720.jpg20180718_100716.jpg
20180718_102255.jpg
[video=youtube;JSgABxJ-3Pk]https://www.youtube.com/watch?v=JSgABxJ-3Pk[/video]

Abone olmayı unutmayın. Umarım yararlı olur...

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Gene döktürmüşün akifim. [emoji28] böyle detaylı yazılar konuya ayrı bi keyif katıyor. Kolay gelsin.
Sağol reisim [emoji4]
Bu verdiğiniz 2 litre mazot değeri 1 saat için mi geçerli ? Yoksa traktör 1 dönümde mi o kadar yakıyor ?

Bizim buralarda duyduğumuz 150 balya 30dakika toplamda şoförle beraber 2 kişi.
1 saat için max. 2 litreyi kastetmiştim.

150 balyayı tek başıma 30dkda hafif balyaysa , 5 metreye 1 balya düşmüşse ve fazla yorulmamışsam belki yapabilirim.

Genelde 40dakikada tek başıma(6.koldan itibaren 2 kişi) 23kg , her 6-8 metrede 1 balya düşmüşse , normal yorgunlukta 130 balya istifleyebiliyorum.

Fazla ağır olursa ve yorgun olduğumda tüm kollarda 2.kişi olsa bile 60dkda yine 130u ancak görüyorum. Şartlara göre değişen bi durum...

Selamun Aleyküm ahali. Kuyruk milinden hareketli makinamızı alalı yaklaşık 3 ay gibi bir zaman oldu . Bu süre içinde makinaya alıştık ve diğer makinalarla karşılaştırdık. Yaklaşık 8-10bin balya piyasaya ve kendimize yükledik. İşte ileride almayı düşünenler için yararlı olabilecek bilgiler :

1)Marka : ORMAK Ekli dosyayı görüntüle 29483

2)Geliş fiyatı : 7.000TL

3)1 Saatte iş verimi : 130-230 balya
Gereken işçi : 1 çok usta olmayan şoför yeterli , 2 istifleyici ( Kendi işim yavaş olsada olur derseniz 1 kişi yeter)

4)Genellikle yüklemede gorüş acısından dolayı kabinsiz 640 kullanıyoruz. Rölanti-1000 devir arasında kullanıyoruz. Max 2 litre yakıyor. Ekli dosyayı görüntüle 29484

5) Traktörün kuyruk mili debriyajı mümkünse sağ taraf koltuk yanında olmalı. 640 kanser etti...

6) Teleskobik sistem ; tırmık ve yol ayarı hidrolik olsa iyi olurdu. Sadece indirme kaldırma hidrolik.Ekli dosyayı görüntüle 29485

7) Bakım gideri : Her 2000 balyada bir glasörlüklere yağ basma + Çıkan toparlayıcı demirlerden (tanesi 2TL , biz 50kurusluk 13lük vida takıyoruz :) ) alıp takmak

8) 100 sağlam balyada soförün dikkatsizliğine , tecrübesine , tırmık yüksekliğine göre max 6 balya telef olur...( 1 veya 2 ip patlatabiliyor ama alışınca bu rakam %2 lere düşüyor)

9)Çelikelin makinasına göre daha az balya patlatıyor ve daha sessiz. Ayni durum kuyruk milinden bağımsızlarda da var. Onlar çok daha fazla balya telef ediyor %20lerde...

10) Emin olun işçiniz yoksa bulunmaz nimet.14 yasındaki kardeşim 640ı sürer, ben istiflerim, amcam eğrileri düzeltir.Arabadaki balya 6 kolu geçince kardeşim yanıma gelir balyaları arkaya verir.(Malum teleskobik değil) Mükemmel bir uyum. Ama işçiniz varsa gereksiz zaman kaybı. Işçi saatte 2litre mazot yakmaz [emoji4] ve is verimi daha iyidir...

11) Alırsanız kuyruk milli alın çünkü noda(1000-2000 toplu balya) yapacağınız zaman 5 metre yükseğe kim kaldiracak [emoji4]. Şüphesiz en güzel yönü bu. Bugünkü keşfimiz:Ekli dosyayı görüntüle 29486Ekli dosyayı görüntüle 29487
Ekli dosyayı görüntüle 29488
[video=youtube;JSgABxJ-3Pk]https://www.youtube.com/watch?v=JSgABxJ-3Pk[/video]

Abone olmayı unutmayın. Umarım yararlı olur...

[emoji4] Eline Emeğine Sağlık Güzel Bir Paylaşım Olmuş Akif Kardeşim..

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Akif eline sağlık.
Çelikel kullanıyorum 5 yıl oldu.
Yaklaşık 5 noktada değişiklik yaparak makineyi mükemmel hale getirdim.
Balya patlayması genelde ipi bol olan balyalarda oluyor.
Bunu telafi için alıcı ağızdaki yukarıda kalan balya baskısının yayını çıkardım.
Alıcı ağız mekanik ayarlı bunuda küçük bir römork fren pistonu ile çözdüm. V.s.
Bi ara resim atarım.
Bizim vaktimiz olmuyor ama sizin gibi akıllı gençlerden çözüm,buluş ve paylaşım bekleriz.
Muvaffakiyetler dilerim.

Balyaları iki kişi topluyorsanız bulunmaz bi nimettir bu makineler, yok üç dört kişilik ekibim var derseniz elle toplamak çok daha hızlıdır

Ben kamyona topluyorum direkt romork ile uğraşmıyorum 1 kişi istifliyor 2 kişi balya veriyor 1 de şöför var ben bu makineyi alsam daha mı hızlı yaparım yoksa böylemi daha hızlı olur.Bir de insanın gücü dayanmıyor ip ten tutarak sürekli parmaklar ağrıyor yoruluyor bunun ile traktörle kamyona versem 2 kişi istiflese 1 kişi traktör 1 kişi kamyon sürse böyle daha seri ve daha mı basit olur

Ben kamyona topluyorum direkt romork ile uğraşmıyorum 1 kişi istifliyor 2 kişi balya veriyor 1 de şöför var ben bu makineyi alsam daha mı hızlı yaparım yoksa böylemi daha hızlı olur.Bir de insanın gücü dayanmıyor ip ten tutarak sürekli parmaklar ağrıyor yoruluyor bunun ile traktörle kamyona versem 2 kişi istiflese 1 kişi traktör 1 kişi kamyon sürse böyle daha seri ve daha mı basit olur
Traktöre gerek yok direkt olarak römorka yada kamyona takılabilen toplama makineleri var. Asan tarım mak. inceleyebilirsin