ELBİRLİĞİ HİSSELİ TARLA

Bedellerini banka havalesi ile yapmak karşılığında alabilirsin ama diğer kardeşlerinden mutlaka noterden muvafakat alman gerekir. Bu vesile ile ileride gelebilecek mirastan mal kaçırma davasından kurtulmuş olursun. Ve diğer hissedarlar sana önalım davası açamazlar.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

s.a arkadaşlar. ilgili tarla için öncelikle el birliği mülkiyetinin palı mülkiyete çevrilmesi konulu sulh hukuk mahkemesine bir dava açmanız gerekiyor. sonrasında hisse alma işlemi gerçekleştirebelirsiniz. basit bir dava değildir. bir avukattan yardım almanızda fayda var.

s.a arkadaşlar. ilgili tarla için öncelikle el birliği mülkiyetinin palı mülkiyete çevrilmesi konulu sulh hukuk mahkemesine bir dava açmanız gerekiyor. sonrasında hisse alma işlemi gerçekleştirebelirsiniz. basit bir dava değildir. bir avukattan yardım almanızda fayda var.

mahkemelik bir iş ortada yok. hele avukatlık hiç bir iş yok. her şey tapu dairesinde halledilir. bilgini düzelt.

SORU : Maliki bulunduğum parsel taşınmaz tarla vasfında ve 7685 metrekare. Toplam 10 malik var. Ben paylı mülkiyete, diğer 9 malik elbirliği mülkiyete tabi. 6 malik hisselerini bana devretmek istiyor. Benim hissem paylı olduğundan diğer 6 malik hisselerini bana devrettiğinde otomatikman paylı mülkiyete dahil olurmu? Satışında problem olur mu? ● E.D.

Mülkiyet durumunu anlattığınıza göre paylı mülkiyet ile elbirliği mülkiyeti konusunu biliyorsunuz. Paylı mülkiyette ortakların hissesi bellidir.

CEVAP : Elberliği mülkiyetinde ise paylar belirsizdir. Herkes birlikte maliktir ama hisseler belirlenmemiştir. Dolayısı ile size hisse devredecek olan altı kişinin size satacağı hisse belirli olmadığı için “Şu kadar hisseyi sana sattık” diyemeyeceklerdir.

Zaten elbirliği mülkiyetinde tüm hukuki işlemler elbirliği mülkiyeti sahipleri tarafından birlikte yapılabilir. Buna göre de altı kişinin size hisse devri bu şartlarda mümkün değil.

PAYLI MÜLKİYETE ÇEVRİLEBİLİR
Ancak elbirliği mülkiyeti tarafların tümünün talebi ile paylı mülkiyete çevrilebilir. Taraflar bu konuda anlaşamazsa dava yolu ile paylı mülkiyete çevrilebilir. Bu halde de hisse satışı mümkün olur.

Alıntıdır.
Kayak : https://emlakkulisi.com/elbirligi-mulkiyeti-payli-mulkiyete-nasil-donusturulur/555956
Yani bilgide yalışlım yok üsdat.

Şurda Bi eksikliğim var. Tüm Taraflar anlaşmışsa davaya gerek kalmadan paylı mülkiyete çevrilebiliyormuş. Eksiklik için özür diledim. Saygılar.

hissedarlardan satan ve alan kişi verasetle tapuya müracat edip tapu iştiraklı tapuyu hisseli tapuya çevirtip hisse devri yapılabiliyor. Ancaaak hissedar olmayan biri hisseyi satın almak istediğinde tapu duuur diyor. ya hepsini alacaksın yada hiç birini alamazsın der.
not: bu yazdıklarım tarım arazileri için ve bölgesel olarak belirlenmiş belli bir büyüklüğün altında kalan yerler için geçerli.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
el birligini payli ya cevirmek icin hissedarlarin imzasi yeterlidir tum hissedarlarin ama bu arada hissedarlarin disina satis olmaz el birliginin icindeyse sayet bu kisi tamamini satin alabilir mahkeme vs gerek kalmaz

konu sahibi arkadaş kayseriliymiş. Yücel38, Kayseri adliyesi giriş kat hukuk tevzi bürosuna gel, gerek gider mahkemelere sorarız, gerekse avukat arkadaşlara sorarız sorununu çözeriz.istersen özelden tel yazabilirim.

beyler konunun başına bakarsanız konuyu açan arkadaş arazinin tamamını değil sadece annesinin hissesini almak istiyor. 2- anne sağ.3- konuyu açan kişi araziye ortak olmayınca dava yetkisi de yok .( yetki annesinde) ................