ÇKS

Arkadaşlar ben Çiftçiliğe yeni başladım bunun için ÇKS nin faydası ve zararları nelerdir Kayıt olmalı mıyım yoksa önemli değil mi

Bu işi yapıyorsanız kesinlikle olmalısınız aksi halde desteklemelerden vs faydalanamazsınız. Üreticilerimiz yani çiftçilerimiz devlet destekli düşük faizli kredilerden ve devletin sigorta prim desteğinden faydalanmak istiyorlarsa Çiftçi Kayıt Sistemi yani ÇKS kaydı yaptırmak zorundadırlar. Çiftçi kayıt sistemi her yıl devlet destekleme ödemelerinin denetlenmesinde, izlenmesinde raporlanıp sorgulanmasıyla sağlıklı ve güvenilir değerlendirmelerin yapılabilmesi için Çiftçilere ait her türlü tarımsal faaliyetlerine ilişkin bilgilerin Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu hale getiren bir kayıt sistemidir.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Arkadaşlar ben Çiftçiliğe yeni başladım bunun için ÇKS nin faydası ve zararları nelerdir Kayıt olmalı mıyım yoksa önemli değil mi
Çks kayıt olursanız sistem sizi otomatik bağkurlu yapıyor ve her ay 600 lira prim ödemeniz gerekiyor.

Sırf prim ödeyemediğim için çks kaydı yaptırmıyorum dolayısıyla ne tmo ya ürün verebiliyorum ne de destekleme falan alabiliyorum.

Çks kayıt olursanız sistem sizi otomatik bağkurlu yapıyor ve her ay 600 lira prim ödemeniz gerekiyor.

Sırf prim ödeyemediğim için çks kaydı yaptırmıyorum dolayısıyla ne tmo ya ürün verebiliyorum ne de destekleme falan alabiliyorum.
Hayvancılik için ben işletme açtım fakat Cks daha kayıt olmadım suan Tarım Ssk var 2925

cks yaparsam bu sigorta ma etki edermi

Hayvancılik için ben işletme açtım fakat Cks daha kayıt olmadım suan Tarım Ssk var 2925

cks yaparsam bu sigorta ma etki edermi
Tarım ssk dediğiniz şey nedir bilmiyorum fakat dediğiniz şey bağkur sandığıysa ve her ay prim ödüyorsanız çok değişmez.

Normal ssk ise bağkur devreye girmiyor.
Yani sigortalı bir işiniz varsa bağkur devreye girmez.

• Beğen
Tepkiler: F1453
Benim Sigortam Tarım Sigorta olarak 2925 geçiyor suan bu sigorta girişi yok 2008 de kalkti sadece Hibe destekli Ahir basvuru yapıcam ileriki zamanda ama bunun için Cks kayıt i yapmam lazım . Eğer cks kayıt i yaparsam Bağkur devreye giderse bu cks işime yaramayacak neyse bunu Tarım ilçeye bi danismam lazım

Benim Sigortam Tarım Sigorta olarak 2925 geçiyor suan bu sigorta girişi yok 2008 de kalkti sadece Hibe destekli Ahir basvuru yapıcam ileriki zamanda ama bunun için Cks kayıt i yapmam lazım . Eğer cks kayıt i yaparsam Bağkur devreye giderse bu cks işime yaramayacak neyse bunu Tarım ilçeye bi danismam lazım
İlçe tarım ve ziraat odasına danışın.
Size en doğru bilgiyi ziraat odası verir.
İlçe tarım ne dese de siz mutlaka ziraat odasına da sorun.

• Beğen
Tepkiler: F1453