İNEKTEN ANLAYANLAR Bİ SORUM VAR

14.04.2012
141
57
Geçen sene süt hayvancılığı işine girdim 15 civarı yanı buzalı inek aldım bunların tohumlamalarını yaptık pek bi sorun çıkmadı sorunumuz buhayvanlar son 3 ay içinde doğumların yaptılar ancak hayvanların neredeyse hepsinin rahimleri iltihaplı 4 5 tanesine veteriner tedavi yaptı ama geçmedi sorum şu bu neden oluyo yani nerede yanlış yaptık bi de nasıl tedavi ederiz

Geçen sene süt hayvancılığı işine girdim 15 civarı yanı buzalı inek aldım bunların tohumlamalarını yaptık pek bi sorun çıkmadı sorunumuz buhayvanlar son 3 ay içinde doğumların yaptılar ancak hayvanların neredeyse hepsinin rahimleri iltihaplı 4 5 tanesine veteriner tedavi yaptı ama geçmedi sorum şu bu neden oluyo yani nerede yanlış yaptık bi de nasıl tedavi ederiz
Doğum esnasında el atıp rahime mikrop bulaştırmış olabilirsiniz. Boğa kullanıyorsanız aşım esnnasında hastalığın yayılmasına sebep olabilir. Doğum yaptıkları yer pis olabilir vs, vs.. tedavisini hekim yapar

• Beğen
Tepkiler: AHBAG
Sonun Atılamaması olabilir mi? Sonun atılamaması doğumdan sonra görülebilecek yaygın problemlerden biridir. Süt azalmasına ve tekrar gebe kalmanın gecikmesine, dolayısıyla bu hastalık ekonomik kayıplara sebep olur.

Sonun atılamamasının sebepleri arasında Bruselloz, BVD,IBR, Leptospirosis gibi enfeksiyöz hastalıklar, vitamin - mineral eksiklikleri sayılabilir. Ca/p dengesizliği, selenyum, iyot ve A vitamini eksikliği olan sürülerde sonun atılamaması olaylarının görülmesinde başlıca nedenlerdir. Doğuma yakın zamanda aşırı mısır silajı tüketimi ile birlikte inek in aşırı kilo alması ve hareketsizlik bu hastalığın başlıca sebeplerinden dir.

Alınması Öngörülen Önlemler:

Kuru dönemin en az 45 gün olması, günlük hareket imkanı, vitamin A,D,E ve selenyum enjeksiyonları ya da bunları içeren yem katkıları, enfeksiyöz hastalıklara karşı aşılamada önlem olarak düşünülebilir.

Buzağılama bölümünün temiz, kuru, geniş, rahat olması, iyi havalandırmalı, aşırı sıcak, nemli ve kalabalık olmayan barınaklar sonun atılamaması konusundaki önlemlerin başında gelir.