Bugdayda verim artışı

Nadas olan tarlalarımı 9 veya 10.ayda cizelle daha iyi su toplasın toprak havalansın diye sürsem gelecek 4.aydada vanvey le veya pullukla sursem iki de kültüvatör cekip eksemmiki verim artsın diye yoksa bunların verime pek faydası olmaz giderleri cogaltmaktan baska seneye 4.ayda pullukla sürüp iki kultüvatör cekip 10.aydada eksemmiki tecrubeli arkadaslardan yardım

Nadas olan tarlalarımı 9 veya 10.ayda cizelle daha iyi su toplasın toprak havalansın diye sürsem gelecek 4.aydada vanvey le veya pullukla sursem iki de kültüvatör cekip eksemmiki verim artsın diye yoksa bunların verime pek faydası olmaz giderleri cogaltmaktan baska seneye 4.ayda pullukla sürüp iki kultüvatör cekip 10.aydada eksemmiki tecrubeli arkadaslardan yardım
10. Ayda pullukla sürdüğümüz tarlayı 4. Ayda kazayağı çekmeye başladık su ana kadar 5 kazayağı çektik daha 2 kazayağı çekeriz sürekli otlaniyor çünkü

Bence mazot bu kadar pahalanmışken gereksiz bir uygulama olur çünkü verimden alacağını mazota verirsin ben geçen yıl sürdüğüm de mazot 4.5 tl civarıydı ayrıca ilkbahar sürümünde hem otla mücadele daha temiz oluyor hemde yeşil otlar toprağa gübre olarak karışıyor birde sürüm rahat oluyor

Arkadaşım mazot kaç lira haberin yok galiba senin.Hem ürettiğin buğdayı kaça satacaksın 85 kuruş.Ne bekliyosunda bu kadar masraf ediyosun.Geçin bunları yok patlatma çekicekmişte yok 5 defa kazaya çekcekmişte saçma sapan iş yapmayın bu zamanda.Millet süremeden ekmenin peşine düşmüş artık.Gübre fiyatları ortada.Mliyetler çok fazla biçtiğimiz mahsul para etmiyor.Bu kadar özenip ekmek bir şey kazandırmaz.Hem yüksek verim almak için illa pullukla sürmek patlatma çekmekle olmaz.Buğdayın dini imanı gübre ve su.İstersen yüz kere karıştır toprağı gübre ve su olmazsa verimde olmaz.Nadasa bırakacaksan sür pullukla bir kez sonrarsında bir kez kazayağı çek ek bu kadar.Fazlası sana zarar olarak geri döner tarımın zor oldğu bu ülkede..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Arkadaşım mazot kaç lira haberin yok galiba senin.Hem ürettiğin buğdayı kaça satacaksın 85 kuruş.Ne bekliyosunda bu kadar masraf ediyosun.Geçin bunları yok patlatma çekicekmişte yok 5 defa kazaya çekcekmişte saçma sapan iş yapmayın bu zamanda.Millet süremeden ekmenin peşine düşmüş artık.Gübre fiyatları ortada.Mliyetler çok fazla biçtiğimiz mahsul para etmiyor.Bu kadar özenip ekmek bir şey kazandırmaz.Hem yüksek verim almak için illa pullukla sürmek patlatma çekmekle olmaz.Buğdayın dini imanı gübre ve su.İstersen yüz kere karıştır toprağı gübre ve su olmazsa verimde olmaz.Nadasa bırakacaksan sür pullukla bir kez sonrarsında bir kez kazayağı çek ek bu kadar.Fazlası sana zarar olarak geri döner tarımın zor oldğu bu ülkede..

Aynen katılıyorum.
Ben Haziran'da samana biçilmiş tarlaları kazayağı ile sürdüm. Şu an aşırı derecede otlanmış şimdi bir daha sürmek isterdim ama getirisini ve götürüsünü düşünüp sürmeyeceğim. Ekim ayında bir kez daha sürüp ekecem.

Patlatma toprağın su tutma kapasitesi ni artirıyor. Dolayısıyla ürünün kökü derine inip suyunu alıyor. Patlatma verimide artırıyor bu nedenle. İki yıl üç yıl yada 4 yıl içinde tarlalara en az bir kere patlatma çekilip baharında pullukla işlenebilir.ilk çekim zor oluyor ama pullukla sürüm de motor en az bir vites hızlanıyor ve rahat sürüm yapıyor. Bir tarlanızda deneyin hoşunuza gitmezseniz devam etmezsiniz. Ama biz gayet mennunuz. Komşumuzla bizim Verim dekarda bu yıl üç kile oynadı. Kurak yıla göre üç kili zaten masrafımızı çıkardı. Forumda bu işi hakkıyla yapan binlerce çiftiçi arkadaş var bizde onların tavsiye leri ile başladık bu işe memnunda kaldık maliyet oluyor ama 500- 600 dekar yer için dekar başı on kilo fazla almanın bile ne kadar buğday ettiğini siz düşünün. Tabi biz tavsiye ederiz ama uygulayıcıları sizlersizniz. Kendiniz bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk

Patlatma toprağın su tutma kapasitesi ni artirıyor. Dolayısıyla ürünün kökü derine inip suyunu alıyor. Patlatma verimide artırıyor bu nedenle. İki yıl üç yıl yada 4 yıl içinde tarlalara en az bir kere patlatma çekilip baharında pullukla işlenebilir.ilk çekim zor oluyor ama pullukla sürüm de motor en az bir vites hızlanıyor ve rahat sürüm yapıyor. Bir tarlanızda deneyin hoşunuza gitmezseniz devam etmezsiniz. Ama biz gayet mennunuz. Komşumuzla bizim Verim dekarda bu yıl üç kile oynadı. Kurak yıla göre üç kili zaten masrafımızı çıkardı. Forumda bu işi hakkıyla yapan binlerce çiftiçi arkadaş var bizde onların tavsiye leri ile başladık bu işe memnunda kaldık maliyet oluyor ama 500- 600 dekar yer için dekar başı on kilo fazla almanın bile ne kadar buğday ettiğini siz düşünün. Tabi biz tavsiye ederiz ama uygulayıcıları sizlersizniz. Kendiniz bilirsiniz.

Her şeyden önce; "VERMEDEN ALMAK SADECE ALLAH A MAHSUS" tur. Bunu öncelikle felsemiz yapıp, ne olursa olsun "GEREKLİ DOĞRULARI" yapmadan "YÜKSEK VERİM" beklemenin gereksiz (saçma) hayal olduğunu kabul edelim.

"Gerekli doğrular" bizim için "gereksiz masraf" ise, o zaman hiç ekmemek de "MASRAFI KISMA" dır. Ekmeyelim o zaman!! Veya her seferinde pulluk, kazayağı "gereksiz masraf" ları niye uğraşalım. Anıza eken mibzerler var. Ondan alıp anızı bile kaldırmadan tohumu ekip, Allah a bırakalım işi. Dönümden 100 kg. ürün aldığımız da Allah a şükredip kulağımızın üzerine yatalım. DOĞRU OLAN BU MU?

emrah doğan ın; "4 SENEDE 1 KERE" yapılacak patlatma masrafı nın getirisinin dekar başı 10 kilo fazla ürün alındığında ki karından, 4 sene pulluk ile sürüm kolaylığı ve mazot girdisinden elde edilecek girdiden bahsediyor.

Gördüğüm kadarı ile; BU ARKADAŞ SUÇLU!!

Bu arkadaşın suçu ne? "Mazot çok pahalı", "su yok", "gübre aşırı pahalı", "verimler çok düşük" diye ağladığımız "ALIŞILMIŞ ÇARESİZLİĞİMİZE" çözüm sunmak suçu işliyor.

Bu suçundan dolayı forum dan atılmasını talep ediyorum.:confused:

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Ben 2 yildir boyle yapiyorum gecen yil mercimek ekecegim tarlami bugdayi bictirdikten sonra cizelle derince surdum biraz mazot yaktim ama yaptigim ise degdi.Daha sonra subat ayinin ilk haftasi mercimek ekmeden once kazayagi ve dedeoglu 80 dis tirmiklarindan cekip mibzerin arkasina silindir takip mercimegi ektim tarlam taban tavini birakmadigi icin ve yagan yagislarla birlikte biraz otlandi ot ilacini attim ve haziranin 25 inde dekara 180-220 kg arasinda mercimek aldim.mercimegi bictikten sonra tarlami pullukla surdugumde hala tavliydi.Benim gibi yapmayip pullukla surup mercimek eken koylulerim suan yagmur yagmasini bekliyor.Tarlaya hem pulluk batmiyor batan yerlerdeyse kesek cikiyor.Cikan kesegin ustunden traktor geciyor kesek yine kirilmiyor.Diyecegim o ki maalesef iklim sartlari degisti pullukla surum yaptigimiz zaman tarlanin tavi kaciyor.Kirac yerleri ben bundan sonra taban tavi kacmasin diye cizel cekip birakcam.Sulu tarlalarimda ise pulluk cizele gore daha iyi is cikariyor.

Her şeyden önce; "VERMEDEN ALMAK SADECE ALLAH A MAHSUS" tur. Bunu öncelikle felsemiz yapıp, ne olursa olsun "GEREKLİ DOĞRULARI" yapmadan "YÜKSEK VERİM" beklemenin gereksiz (saçma) hayal olduğunu kabul edelim.

"Gerekli doğrular" bizim için "gereksiz masraf" ise, o zaman hiç ekmemek de "MASRAFI KISMA" dır. Ekmeyelim o zaman!! Veya her seferinde pulluk, kazayağı "gereksiz masraf" ları niye uğraşalım. Anıza eken mibzerler var. Ondan alıp anızı bile kaldırmadan tohumu ekip, Allah a bırakalım işi. Dönümden 100 kg. ürün aldığımız da Allah a şükredip kulağımızın üzerine yatalım. DOĞRU OLAN BU MU?

emrah doğan ın; "4 SENEDE 1 KERE" yapılacak patlatma masrafı nın getirisinin dekar başı 10 kilo fazla ürün alındığında ki karından, 4 sene pulluk ile sürüm kolaylığı ve mazot girdisinden elde edilecek girdiden bahsediyor.

Gördüğüm kadarı ile; BU ARKADAŞ SUÇLU!!

Bu arkadaşın suçu ne? "Mazot çok pahalı", "su yok", "gübre aşırı pahalı", "verimler çok düşük" diye ağladığımız "ALIŞILMIŞ ÇARESİZLİĞİMİZE" çözüm sunmak suçu işliyor.

Bu suçundan dolayı forum dan atılmasını talep ediyorum.:confused:

Arkadaşım biz daha az masrafla ortalama bir verimin peşindeyiz şuanda.Daha yüksek verim almak için tarlaya patlatma çekmek yada 5 defa gereksiz kazayağı ile karıştırmak mazotun ve gübrenin çok yüksek olğu bir ülkede bunları yapmak aptallıktır.Sen toprağa ne kadar patlatma çekersen çek dekara 10 kg yüksek verim alacaksın.Ama şuan mazotun 6 liraya yaklaştığı bir zamanda bunu yapmanın hiç bir getirisi olmaz.örnek kendimden vereyim 300 dekar bir yerde patlatma çekmiş olsan dekara en aşşa 1.5 litre mazot yakarsın burda 2000 küsür lira para eder.EE dekara 10 kg yüksek verim alsan 3 ton yapar 850 ye satsan 2.500 tl yapar.Değermi arkadaş 500 tl için bu kadar zamana bu kadar saçmalığa..He şimdide dersiniz patlatma çekince dekara 50 kg mahsul fazla verir yok öyle birşey.Varsa alan söylesin biz her zaman yapalım.Patlatma çekince seneye az mazot harcayop harcamaman toprağa bağlı iklime bağlı.

Şimdi çok bilmişliğede gerek yok bu konularda.Ekende ekmeyende yorum atıyor.Bu ülkede mazot bu fiyatta oldğu sürece daha fazla saçma sapan uğraşmanın bir mantığı yok.Dap gübresi olmuş 125 lira.Kim alacak ve nasıl atacak.Atsa bile artık kısacak küçülecek.20 kg atıyosa düşecek 15e.Onun için senin ve diğer kişilerin forumda buğdayda verim artışı yaprak gübresi yok şu kadar tohum şu kadar gübre konularını görünce morelim bozuluyor.Neden şuanda bu gibi konuları okuyup böyle masrafları yapıp ekmek daha çok almak kim istemez.Ama kurtarmayan bir masrafıda yapamın bir mantığı yok.Herşey ilkilimle alakalı ne oldu bu sene millet buğdaylarını biçemedi samanlarını alacak vakit bulamadı.Önce kuraklık sonra şiddetli yağmurlar.Çiftçinin sorununa sorun eklendi.Keşke mazot gübre ucuz olsada bizde seve seve bu işleri yapsakta fazla üretim yapsak.İzin yoksa üretimde yok şu saatten sonra yapacak tek şey üretimin para etmediği bu ülkede yapabildiğin kadar yapacaksın bu kadar.