2018 Sertikalı buğday tohumu desteklemeleri..

2200 kg tohum için 650 tl para yatırmışlar sözde kg başı 425 kuruş desteği vardı

2200 kg tohum sistemde 110 dekar yere karşılık gelir ve 880 TL desteklemesi olur. Sizin muhtemelen 2018 yılı Çks beyanınızda 80 dekar civarı buğday ekiliş beyanınız olmuş olabilir. Askı icmalini kontrol ettiniz mi bilmiyorum ama ziraat bankası da kesinti yapmış olabilir. Çünkü bu yıl çiftçilerden ziraat bankasına yapılan kredi müracaatlarında çekilmese bile ya da merkezce onaylanmayan kredi müracaatlarından (tam adını hatırlamıyorum ama) danışmanlık ücreti diye bir ücretin hesaplardan kesildiğini birkaç kez duydum.

Desteklemelerin bazı illerde yatıp, bazı yerlerde yatmaması da İl Müdürlüklerinin kesinleşmiş İcmalleri Bakanlığa iletme zamanı ile alakalı. Örneğin bizim burada sertifikalı tohumluk desteği ile hububat desteklemesi icmallerinin Bakanlığa gönderilmesi arasında bir haftalık süre farkı olmasına rağmen sertifikalı tohum desteklemeleri ödeneli bir aydan fazla oldu ama hububat desteklemeleri hala yatmadı hesaplara.